DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Bir ortağa ihtiyacınız olmadığını gösteren 5 faktör

Bir ortağa ihtiyacınız olmadığını gösteren 5 faktör

E-ticarette ve girişimcilikte başarılı olabilmek için iyi bir ekibinizin olması gerekiyor. Ancak bu her zaman bir ortağınız olması anlamına gelmiyor. Bir iş için ortak seçerken bir hayli dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle sosyal çevresindeki arkadaşlarıyla iş kurma fikri birçok girişimcide bulunuyor ancak bu her zaman doğru sonuçları ortaya çıkartmıyor. “Arkadaşlarınızla iş kurmadan önce bilmeniz gerekenler” isimli rehberimizde bu konuya daha detaylı bir şekilde değinmiştik.

Bugünkü rehberimizde ise bir ortağa ihtiyacınız olmadığını gösteren 5 önemli faktör üzerinde duracağız. Ortak olmayı düşündüğünüz kişilerle çalışmaya başlamadan önce bu faktörlerin üzerinde geçmeye özen göstermelisiniz.

Çalışma ahlakı

Çalışma ahlakı kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir; bu nedenle herkesin çalışma şekli birbiriyle uyum göstermeyebilir. Ortaya çıkan sonuçlar fark etmeksizin sadece çalışma biçimi dahi ortaklar arasında sorunlar çıkmasına neden olabilir.

İş yapma şekli, deadline süresini iyi bir şekilde yönetmek, müşterilerle kurulan ilişkiler, çalışma saatleri gibi birçok kriter bu noktada önemli bir hal almaktadır. Bu konular üzerinde uzlaşamamanız durumunda ortaklık yapmanız pek doğru bir seçenek olmayacaktır.

Tecrübe eksikliği

Tecrübe eksikliği de ortaklık kurulmamasına bir sebep olarak gösterilebilir. Kervan yolda düzülür mantığı ortaklık söz konusu olduğunda pek de doğru bir yaklaşım olmayabilir. Şirket içindeki çalışanların belli bir tecrübeye sahip olmaları ve şirket ortaklarının tecrübe konusunda benzer seviyelerde olmaları daha doğru bir yaklaşım olur. Tecrübe eksikliği gerekli konularda doğru adımların atılmamasına ya da hızlı bir şekilde reaksiyon gösterilmemesine sebep olabileceği için ikili ilişkileri zedeler.

Gidilecek yön konusunda anlaşmazlıkların olması

Şirket ortaklarının yapılan işten farklı beklentileri olabilir ve bu da farklı yol haritalarının ortaya atılmasına neden olabilir. Şirketin gitmesi gereken tek bir yol olmalıdır; fikir ayrılıkları ve farklı amaçlara odaklanmak işlerin istenmeyen şekilde gitmesine neden olur. Farklı amaçlar için stratejiler geliştirmek ve çalışmalar yapmak işleri daha da zorlaştırır ve yavaşlatır.

Kar paylaşımı

Şirket ortaklıklarında herkesin kendine göre bir payı ve hissesi bulunur. Bazı şirketlerde bu oran herkeste aynı olurken, kimi firmalarda ortakların hisseleri farklılık gösterebilir. Hisse payları düzenlenirken tüm ortakların bu durum üzerinde hem fikir olması gerekir. Hisse paylaşımında anlaşmazlıkların ya da tatminsizliklerin olması uzun vadede şirkete zarar vermektedir. Ortaklık yapacağınız kişilerle bu konuları netleştirmeniz gerekir; anlaşamamanız durumunda da ortaklık yapmamanız gerekir.

Güvenilirlik

Şirket ortaklıklarında güvenilirlik bir hayli önemlidir. Şirket karını paylaşmanın yanı sıra iş hayatında kişilerin uyması gereken birçok yasal zorunluluk mevcuttur. Şirket içindeki güvenilirliğin yanı sıra beraber çalıştığınız kişilerin yasalar önünde de güvenilir olması gerekir.

Ortaklık durumlarda, ortağınızın işleyebileceği herhangi bir suç, sizin de başınızı ağrıtabilir. Güvenilirlik konusu bu nedenle yukarıda belirttiğimiz maddelerden daha da önemli bir hal almaktadır. Şirketinizi kuracağınız ve ortak olacağınız kişileri seçerken, onlara güvenmeniz gerekir. Güvenmediğiniz kişilerle çalışmak yerine, tek başınıza işinizin başında olmak daha doğru ve güvenilir bir yaklaşımdır.

Sonuçta sizin de itibarınız söz konusudur ve ortağınızın sebep olacağı olumsuz durumlar sizin de itibarınızı zedeleyecektir. İş hayatında güvenilir kişilerle çalışmanız itibarınızı korumanız açısından da bir hayli önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!