DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Bir e-ticaret sitesinin blog’u nasıl yönetilmeli?

Bir e-ticaret sitesinin blog’u nasıl yönetilmeli?

​Artan rekabet koşulları artık işletmeciler için her türlü pazarlama yöntemini kullanmayı, üstelik doğru bir şekilde kullanmayı zorunlu kılıyor. Sadece reklam vermek bir seçenek fakat oldukça maliyetli. Sosyal medya pazarlaması önemli, fakat tek başına yeterli değil. Hangi pazarlama yöntemini düşünüyor olursanız olun, eninde sonunda içeriğin önemi ortaya çıkıyor.

 

İçerik pazarlamasının en etkili yöntemlerinden biri ise sitenizin blog’u. Blog’lar bir yandan sanal mağazanız için arama motoru optimizasyonu avantajı sağlarken, diğer yandan potansiyel müşterilerinize katma değer sunarak, e-ticaret sitenizi onların gözünde daha faydalı hale getirmenin pratik yollarından biri.

 

Blog yazmak çoğu zaman güzel başlayan fakat çoğunlukla sonrasında giderek zorlaşan bir sürece dönüşebilir. Eğer sitenizin blog’unu bir pazarlama aracı olarak kullanmayı düşünüyorsanız, IdeaSoft olarak blog’u sürdürülebilir kılmak adına aşağıdaki ipuçlarının çok işinize yarayacağını düşünüyoruz.

 

Yazı fikirlerini biriktirin

Ne yazacağınıza karar vermeden yazmaya başlamak çok zor bir iştir. O yüzden ne yazacağınıza daha önceden karar vermiş, hatta bunun için bazı farklı konuları biriktirmiş olmanız çok işinize yarar.

 

Sizlere daha önce sanal mağazanızın blog’u için yazı fikirleri paylaşmıştık. Eğer daha önce okumadıysanız önce o yazıya bir göz atmanızı öneririz. Ardından ise bu yazından da faydalanarak bulduğunuz konuları bir dosyada biriktirmeye başlayın.

 

Gerçekçi bir plan yapın

Eğer daha önceden çok sık yazı yazma deneyiminiz yoksa işe yavaş tempoyla başlamak en iyi karar olacaktır. Örneğin haftada bir yazı ile başlayın. Daha sonra zamanla bu sayıyı günde bire, mümkünse günde iki veya üçe kadar çıkartabilirsiniz.

 

Fakat burada önemli olan içerik pazarlamasının süreklilik gerektiren bir çalışma olduğunu unutmamak. Başladığınız tempoyu düşürmeden uzun süre götürebilmeniz gerekiyor. O yüzden eğer haftada bir yazı ile başlayacaksanız, her hafta o yazıyı hazırlamayı atlamamalısınız, yoksa daha önceki çalışmalarınız da boşa gidebilir.

 

Size yardım edebilecek kişiler bulun

Özellikle blog yazılarının sayısının artmaya başlaması ile bu işin çok fazla vaktinizi almaya başladığını göreceksiniz. Bu durumda kimlerden yardım alabileceğinizi düşünmeye başlayın. Örneğin çalışanlarınızın arada sırada blog’unuza içerik üretmesi iyi bir fikir olabilir. Bunun dışında sektördeki profesyoneller misafir yazar olarak size içerik sağlamaktan mutluluk duyabilir. Ayrıca tedarikçileriniz ve hatta müşterileriniz içerisinden bile e-ticaret sitenizin blog’u için değerli içerikler gelebileceğini unutmayın.

 

Mükemmeliyetçilikten kurtulun

Yazıların düzgün bir dille ve imla hatası içermiyor olması son derece önemli. Fakat edebi bir eser yaratmadığınızı da aklınızdan çıkartmayın. Elinizden gelenin en iyisini yapın ama her blog yazısının mükemmel olması için 2 saatten fazla zaman harcıyorsanız, bir yerde yanlış yapıyorsunuz demektir.

 

Blog’un amacını asla unutmayın

Blog’unuz pazarlama faaliyetlerinizin önemli bir parçası. Aradan zaman geçtikçe bu gerçeği gözden kaçırmak da kolaylaşıyor. Blog yazılarını ne amaçla yazdığınızı unutmadan, ne kadar zaman geçerse geçsin hedef yönelik içerikler üretmeyi sürdürün.

 

Blog yapısının tüm IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin standart bir özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız önce IdeaSoft paketlerinde sizlere sunulan tüm özelliklere bir göz atmanızı, ardından da bu özelliklerin nasıl işinize yarayacağını görmek için ücretsiz demo başvurusunda bulunmanızda fayda var.

Görsel: Maria Reyes-McDavis

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonuİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!