DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Bir e-ticaret sitesinde yapılmaması gereken 4 büyük hata

Bir e-ticaret sitesinde yapılmaması gereken 4 büyük hata

​Her geçen gün gelişen teknolojiler sayesinde bir e-ticaret sitesi sahibi olmak daha da kolay bir hale geliyor. Örneğin IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin gelişmiş özellikleri ve uygun fiyatları binlerce kişinin başarılı ve karlı e-ticaret işletmelerini açmasını ve sürdürmesini mümkün kılıyor.

 

Fakat e-ticaret işini uzun vadede karlı bir şekilde sürdürebilmek için işletmecinin mümkün olduğu kadar az hata yapması önemli bir nokta. Özellikle de bu işe yeni başlayanların, başarılı e-ticaret sitelerinin işletmecilerinden öğrenebileceği çok şey var.

 

İşte bu nedenle IdeaSoft olarak sizler için e-ticaret sitenizi işletirken yapmamanız gereken 4 önemli hatayı bir araya getirdik…

 

İlk anda her konuda mükemmel olmaya çalışmak

Mükemmeliyetçilik bir e-ticaret işletmecisinin en sık düştüğü tuzaklardan biri. Tabi ki siz de e-ticaret sitenizin alanındaki en iyi, en eksiksiz ve en başarılı olmasını istiyorsunuz fakat özellikle işe yeni başlıyorsanız bu aşamaya gelmenizin zaman alabileceğini unutmayın.

 

Ulaşmak istediğiniz planlarınızı en baştan belirleyin ama henüz ilk anda her şeyin mükemmel olması adına aslında çok önemli olmayan detaylara takılarak, vakit ve enerjinizi boşa harcamayın. İlk hedefiniz sitenizde sunduğunuz ürünleri doğru bir şekilde satabilmek olmalı. O yüzden hazır bir e-ticaret alt yapısı tercih etmek sizi hem yüksek maliyetlerden, hem de teknoloji konusunda sizi zorlayabilecek detaylarda kaybolmamanızı sağlaması açısından en iyi seçim olacaktır. Ya da ürünlerinizi yurtdışından kendinizin getirmesi çok cazip bir fikir gibi görünebilir fakat başlangıçta uğraşmanız gereken onca işin arasında bir de gümrük mevzuatını öğrenmeye çalışmak çok da iyi bir fikir olmayabilir.

 

Her işe tek başına koşturmak

Başlangıç anında e-ticaret sitesi ile ilgili pek çok işi tek başınıza yapmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat mümkün olan ilk fırsatta yardım almaya, bir ekip kurmaya başlamanız gerektiğini unutmayın. Çünkü tek başınıza ancak belli miktarda iş yapabilirsiniz ve her işi yalnız başınıza yapmaya çalışmanız demek hata oranının da yükseleceği anlamına gelir.

 

Sınırlı bütçe ile eleman istihdam etmek kolay bir karar olmasa da, imkan olduğu ilk anda işinizi büyütmek adına bu yatırımı yapmak iyi bir fikir olabilir.

 

Bütçeyi doğru yönetememek

Bazı e-ticaret işletmecileri işe koyulurken doğru bir bütçe hesabı yapmayı ihmal edebiliyorlar. Daha en baştan sizin için belli olan maliyet kalemlerini bir kenara yazarak toplam ne kadarlık bir yatırım yapmanız gerektiğini hesaplayın.

 

Bunun üzerine aylık reklam ve pazarlama bütçenizi de ekleyin. Ortaya çıkan rakam eğer sizi aşıyorsa, nerelerden kesintiye gidebileceğinizi düşünmeye başlayın. Sonrasında da sürekli olarak yapmış olduğunuz bu bütçeyi takip edin ve güncelleyin. Bu sayede bütçeniz içerisinde kalarak, nispeten zor geçmesi muhtemel olan işiniz ilk dönemlerini daha kolaylaştırabilirsiniz.

 

Pazarlama performansını ölçmemek

Bütçe hesabınızı yaparken kullandığınız tüm pazarlama kanallarından elde ettiğiniz geri dönüşü de yakından takip etmeniz kritik konulardan biridir. Hangi kanala ne kadar zaman ve para harcıyorsunuz ve o kanaldan ne kadar satış sağlıyorsunuz? Bu sorunun yanıtını verebildiğiniz anda pazarlama faaliyetlerini satışlara daha olumlu etkisi olan kanallara doğru yönlendirerek hem zamandan, hem de maliyetlerden tasarruf edebilirsiniz.

 

Bir e-ticaret sitesi için ayıracağınız zaman ve bütçe sizin kendi işinizin sahibi olmanızı sağlayacak önemli bir yatırımdır. E-ticaret işinize çok daha rahat odaklanabilmeniz için IdeaSoft her zaman sizin yanınızda. Sunduğu benzersiz özelliklere sahip e-ticaret alt yapısının yanı sıra her konuda size destek olacak olan IdeaSoft’un çözüm ortakları arasına katılmak için tek yapmanız gereken demo hesabına başvurup, ücretsiz olarak kullanmaya başlamak…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete girişİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!