DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Bir e-ticaret sitesi oluşturmak butik girişimlere neler kazandırır?

Bir e-ticaret sitesi oluşturmak butik girişimlere neler kazandırır?

E-ticaret dünyasında pek çok farklı iş modelinden söz etmek mümkün. Perakende ve toptan satışlarda, B2B ve B2C satışların çeşitli şekillerde müşterilere ulaştırılması, el yapımı, özel tasarım ya da seri üretim gibi ürün ve satış modellerinin gözlemlenmesi, size de belki yeni başlayacağınız e-ticaret hayatınızda örnek olabilir. Ancak, son yıllarda sosyal medyanın ticari anlamda büyük bir güç haline gelmesi, satış ve pazarlama için girişimcilere önemli bir alan tanıması özellikle butik işletmelerin e-ticarete mesafeli durmasına zemin hazırladı.

Buna karşılık, satışlarını sosyal ağlar üzerinden kuruduğu iletişimle sürdüren girişimciler her ne kadar bu yöntemin pratik olduğunu düşünseler de e-ticaretle tanışınca fikirlerini değiştiriyorlar. Marka bilinirliğinin artması, satışların, ürün ve fiyatların çok daha düzenli ve raporlanabilir hale gelmesi, pazarlama, entegrasyonlar ve daha pek çok konuda girişimcilerin butik girişimlerini bir şirket gibi yönetebilmelerinin mümkün olması e-ticareti bu iş modelinde çok daha cazip hale getiriyor. Eğer siz de bir butik işletme yönetiyorsanız e-ticarete yönelmek isteyebilir, ürünlerinizin kullanıcıya en etkili şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, butik girişimlerin mutlaka birer e-ticaret sitesi kurmasını gerektirecek o sebeplerden bazılarına bir göz atalım…

Müşteri portföyünü genişletir

Butik girişimler, genellikle el yapımı, özel tasarım ve benzeri az bulunan ya da eşsiz ürünler sunarak, kullanıcıların oldukça dikkatini çekiyor. Ancak, genellikle fiziksel mağazaları ya da sosyal medya hesapları üzerinden çalışmalarını sürdürdükleri için genellikle yerel olarak hizmet veriyor ya da hedef kitlelerinin yeteri kadar güvenini kazanamayabiliyor. Bu nedenle satışları genellikle belli bir düzeyde seyrediyor ve hedefledikleri rakamlara ulaşmakta zorlanabiliyor.

Buna karşılık, e-ticaret siteleri arama motorları üzerinden yapılan anahtar kelime aramaları sayesinde daha geniş bir kitleye ulaşabiliyor. Bu sayede, ülkenin dört bir yanından sipariş almak mümkün hale geliyor. Dolayısıyla girişimciler müşteri potansiyelini artırmakta ve daha fazla müşteri kazanmakta zorluk çekmiyor.

Hedef kitlesine güven sağlar

E-ticaret sitesi bulunan butik işletmeler, fiyatları belli ürün ve hizmetlerini sergileyerek özellikleri ve kapsamları hakkında ziyaretçilerin merak ettiği tüm bilgileri satış sayfalarından iletiyor. Sosyal medya hesaplarında olduğu gibi cevaplanmayan mesajlar ya da gözden kaçan yorumlar söz konusu bile olmuyor. Sipariş sayfalarından müşteriler kolaylıkla ödemelerini gerçekleştiriyor ve yine satış sayfasında taahhüt edilen sürede kendilerine ulaşmasını bekledikleri ürünlerinin siparişini tamamlayabiliyorlar. Tüm bilgilerin net bir şekilde kullanıcıya iletildiği, güvenli ödeme sayfaları, daha önce e-ticaret deneyimi yaşamamış kullanıcıları da bu konuda teşvik ediyor.

Daha düzenli bir çalışma sistemi için yardımcı olur

Butik işletmelerin hem satış hem de tanıtımlarını sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirmeleri müşteri ve sipariş takibini zorlaştırıyor; düzenli bir çalışma sisteminin oluşmasına engel oluyor. Buna karşılık, markaların kendileri için en uygun özelliklere sahip bir e-ticaret paketiyle çalışması, onların yalnızca ürün ve sipariş yönetimi konusunda değil, aynı zamanda şirket içi muhasebe ve tedarikçi raporlamaları konusunda da sistematik şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Butik bir işletme olarak çok daha profesyonel bir yönetim sağlamak, bu şekilde mümkün hale geliyor.

Tanıtım için entegrasyon çözümleri sunar

Elbette sosyal medya ve çeşitli online tanıtım kanallarında yer almak oldukça önemli. Ancak, en fazla dönüşüm oranına sahip SMS ve e-posta pazarlama yöntemlerini de göz ardı etmemekte fayda var. Üstelik bunun için manuel çalışmanıza, bilgisayar ya da telefon başında elinizdeki iletişim bilgilerini tek tek girerek uğraşmanıza gerek yok. E-ticaret paketiniz sizin yerinize e-ticaret sitenizle entegre olarak bu işlemleri gerçekleştirebilir, SMS ve e-posta listelerine otomatik olarak tanıtımlarınızı yollayarak müşterilerinizin markanızın güncel haberlerine, indirim ve yeni ürün tanıtımlarına ulaşmasını sağlayabilir. Böylece çalışmalarınıza daha fazla odaklanarak, butik işletmenizi geliştirecek yeni projelere zaman ayırabilirsiniz.

Tüm ölçeklerden ve her sektörden işletmeler için en etkili çözümlere ve markalara değer kazandıracak teknik altyapı desteğine IdeaSoft ile siz de ulaşabilirsiniz. Akıllı e-ticaret paketlerinden butik işletmeniz için en uygun özellikleri inceleyebilir, dilerseniz ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak çok daha fazla kazanmak için ilk adımı atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret SektörüGirişim
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!