DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Bir e-ticaret sitesi neden para kaybeder?

Bir e-ticaret sitesi neden para kaybeder?

E-ticaretin kazandıran dünyası, girişimciler için inanılmaz fırsatlar sunuyor ve yatırımlara yönelik pek çok kapılar açıyor. Bu nedenle, pek çok fiziksel mağaza, büyük markalar, yerel işletmeler ve daha pek çok farklı ebatta girişim, e-ticarete yönelmeye devam ediyor. Bunu elbette gittikçe artan e-ticaret hacmi verileri de doğruluyor. Üstelik yalnızca ülkemizde değil, dünyada da internet kullanıcılarının çok büyük bir kısmı alışveriş için “e-ticaret” diyor. Buna karşılık, bazı girişimcilerin bu verilerden yola çıkarak başlattıkları ticari faaliyetleri, umdukları gibi gitmeyebiliyor.

İndirimler, tanıtımlar, kampanyalar ve e-ticarette pazarlama sürecinin gerektirdiği pek çok çalışmayı yapmalarına rağmen, bazı markalar düşüşe geçebiliyor; girişimciler para kaybedebiliyor. Bunda kuşkusuz ki bazı e-ticaret ipuçlarını göz ardı etmenin, dijital pazarlama trendlerini takip etmemiş olmanın da etkisi büyük. Peki, nedir girişimcilere para kaybettiren unsurlar? İşte onlardan bazıları…

Hedef kitleyi tanımlamamış olmak

Markanız aracılığıyla hitap ettiğiniz kitlenin özelliklerini belirlememiş olmak, yanı hedef kitleyi tanımlamamak belki de e-ticaret markalarını düşüşe geçiren başlıca etken olabilir.

Çünkü örneğin yalnızca anneler için ürünler pazarlayan markaların, ürünlerin fiyat ve indirim avantajlarından çok onların annelere sağladığı faydayı, işlerini kolaylaştıran özelliklerini ortaya çıkaran tanıtımlar yapmaları, bebekler için herhangi bir risk taşımıyor ya da organik oluşuna yönelik açıklamaların öne çıkarıldığı tanıtımlar yapmalarında fayda var. Burada, annelerin ürünlerin fiyatından çok bebeklerinin sağlığını ve konforunu önemsemeleri, onların bakımlarıyla ilgilenirken işlerini pratik hale getirecek ürünlerle daha fazla ilgilenmelerinin elbette ki payı büyük.

Yine bir başka örnek vermek gerekirse, gençlere yönelik ürün tanıtımlarında, popüler kültürden yararlanarak, onların internet jargonuna uygun ifadeler kullanmak ve elbette öğrencinin bütçesine uygun olduğuna yönelik vurgular yapmak çok daha doğru bir yaklaşım olur. Bu nedenle, hem sosyal medyayı takip ederek, popüler etiketlerden ve paylaşımlardan ilham alınabilir, hem de girişimci olarak zarar etmeyeceğiniz ölçüde kampanyalar düzenleyerek, piyasaya göre uygun ücretlendirmeler yapabilirsiniz.

Müşterilerin site üzerindeki işlemlerini zorlaştırmak

E-ticaretin dünyada bu kadar hızla benimsenmesi ve bir anda internet kullanıcıları arasında yayılmasında, alışverişi kolay ve keyifli hale getirmesinin payı büyük. Dolayısıyla, kolay ve keyifli alışverişi, müşterileriniz için zorlaştıracak bir e-ticaret altyapısından uzak durmanız, karmaşık kategori yapısı ve görüntüleme sorunları yaşanacak bir ödeme sayfası yayınlamaktan kaçınmanız gerekiyor. Bu nedenle, doğru e-ticaret altyapısını kullandığınızdan emin olun. Müşterilerinizle markanız arasında oluşturmak istediğiniz güvenin sarsılmasına izin vermeyin.

Ekstra ücretlendirmeleri müşteriye bildirmemek

Alternatif kargo seçenekleri, paketleme ve benzeri ekstra hizmetleri, elbette ekstra ücretlendirmeye tabi tutabilirsiniz. Ancak, bu ücretlendirmeleri müşterilerinize bildirmenizde ve ödeme yapmadan önce ekranda bu bilgileri görüntüleyebilmelerini sağlamanızda fayda var. Çünkü müşterilerinizin siparişleri teslim aldıkları sırada bu ekstra ücretlendirmelerle karşılaşması, onların markanızla arasındaki bağları zayıflatır; bir sonraki alışverişlerinde başka bir e-ticaret markasına yönelmelerine neden olabilir.

Bir girişimci olarak, e-ticaret işinizde bu gibi detaylara daha fazla önem vererek, müşteri sadakatini kazanabilir, satışlarınızı ve karlılığınızı artırabilirsiniz. Daha fazla ipucu ve e-ticaret çözümleri için siz de IdeaSoft’un uzman ekiplerinden görüş alabilirsiniz. Akıllı e-ticaret paketleri ile e-ticaret dünyasındaki binlerce markaya en uygun altyapıları sağlayan IdeaSoft ile siz de e-ticarete adım atabilirsiniz. Dilerseniz, öncelikle demo hesabınızı oluşturabilir, deneyim kazanmaya hemen başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!