DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmaya başlamadan önce bilmeniz gerekenler

Bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmaya başlamadan önce bilmeniz gerekenler

E-ticaret şirketinizin dijital pazarlama hedeflerini gerçekleştirmesi konusunda, bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmaya karar vermeniz, birçok açıdan sizin için yararlı olabilir. Fakat bu kararı vermeden önce netleştirmeniz gereken konular var.

Bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmaya başlamadan önce; e-ticaret sitenizle ilgili olarak, kendinize doğru soruları sormanız ve bu sorulara verdiğiniz yanıtlar son derece önemli. Bu anlamda öncelikle; e-ticaret sitenizle ilgili kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi, hedef kitlenizin kimlerden oluştuğunu ve hangi dijital pazarlama kanallarını kullanarak hedef kitlenize daha kolay ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Tüm bunlar dışında e-ticaret sitenizin pazarlama stratejileri ve faaliyetleri konusunda size destek olacak bir ajansla çalışmaya başlamadan önce başka nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Ajansı iyi tanımak

Doğru bir ekiple çalışmak, bir girişimin başarılı olması için gereken en önemli unsurlardan biri. Bu nedenle bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmaya karar vermeden önce, birlikte çalışacağınız ekibi tanımanız ve onların sorumluluklarını doğru tanımlamış olmanızda büyük yarar var.

Bu anlamda, dijital ajansta sizinle birlikte çalışacak olan kişileri tanımaya vakit ayırmanız ve onların bu konudaki uzmanlığından emin olmanız gerekiyor. Ayrıca; birlikte çalışacağınız dijital pazarlama ajansının, sizin hedeflerinizi çok iyi kavramış olduğundan ve gelecekteki planlarınız konusunda kendinize güven duymanızı sağlayabildiğinden emin olmanız da önemli.

Hedef belirlemek

Bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmaya başlamadan önce, onlarla çalışma sürecinizden ne istediğinizi; beklentilerinizi ve hedefinize ulaşmanızı sağlamak için neler gerektiği gibi konuları masaya yatırmış olmanız faydalı olabilir. Bir ajansla çalışmaya başlamadan önce, mutlaka kendi başarı tanımınızı yapmış olmanız onların; hedefinize ulaşmanız için gereken etkili, kişiselleştirilmiş bir plan hazırlaması açısından önem taşıyor.

Firmanıza ait hedeflerinizin olması; aynı zamanda elde etmek istediğiniz başarı ya da karşılaştığınız başarısızlık sonucunda sorumluluğun kime ait olduğunu belirlemenizde de size yardımcı olur. Eksik olan alana odaklanarak bu başarısızlığı telafi etmeniz hem birlikte çalıştığınız ajans hem de e-ticaret siteniz için önem taşıyan bir nokta.

Süreçleri ve anahtar performans göstergelerini kavramak

Dijital bir ajansla çalışma süreciniz içerisinde, onlardan birçok analitik rapor alabilirsiniz. Bunlardan biri olan “anahtar performans göstergelerini” (KPI – Key Performance Indicators) iyi kavrayabilmeniz çok önemli. Çünkü bu göstergeler hedefinize ulaşıp ulaşamadığınızı ölçen ve ajansınızla birlikte geliştireceğiniz dijital pazarlama stratejisi, kampanya hedeflerini ve bu hedeflere karşılık gelen göstergeleri ortaya koyan ayrıntılı maddeleri içerir. Eğer bir dijital pazarlama ajansıyla anlaşmak üzereyseniz, kendi sitenizin KPI’larını olabildiğince net bir şekilde belirlemenizde fayda var.

Paylaştığımız ipuçlarından faydalanarak ve bir dijital pazarlama ajansının da desteğiyle, siz de e-ticaret sitenizin; dijital pazarlama stratejilerini en doğru şekilde oluşturabilir, sitenizin bilinirliğini ve kazancınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!