Başarılı sadakat programlarının ortak özellikleri

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret sektörü gelişiyor. E-ticaret müşterilerinin sayısı her geçen gün artmaya devam ederken bu alanda faaliyet gösteren firmaların sayıları da yükseliyor. Yoğun rekabet ortamında müşteri sadakati yaratmak, e-ticaret firmaları için kayda değer çabalar göstermeyi zorunlu kılıyor. Çünkü söz konusu müşteri sadakati bir gecede oluşmuyor, aksine sadakat online kullanıcılarla marka arasında uzun dönemli ve kaliteli bir ilişki kurabilmekten geçiyor.

Mevcut müşterilerin güvenini kazanmak ve sonrasında sadakatini elde edebilmek adına e-ticaret firmalarının marka vaadlerini yerine getirebiliyor olmasında fayda var. Yani eğer teslimat konusunda öne çıkmak isteyen bir e-ticaret siteniz var ise gerçekten de bu konuda farklılıklar oluşturmalısınız. Yine buna benzer bir örnek de ulaşılabilirbir marka algısı yaratma konusunda verilebilir. E-ticaret sitenizle ilgili sorun yaşayan veya herhangi bir öneride bulunmak isteyen bir müşteri dilediği platformdan size ulaşamıyorsa ulaşılamaz bir marka olduğunuz algısına kapılabilir. Bu da sadakat yaratmanızı olumsuz etkileyebilecek unsurlardan biri olabilir.

E-ticaret firmaları, vaadlerini yerine getirmelerinin dışında rekabet ortamında birkaç adım daha öne geçebilmek için bazı sadakat programlarına başvurabiliyorlar. Bu sadakat programları sayesinde müşterileri ile uzun vadeli ilişkiler kurabilmek adına sağlam bir temel oluşturabiliyorlar. Ancak bu konuda başarılı olabilmek için uygulanan sadakat programının belli başlı özellikleri taşıyor olmasında büyük fayda var. İşte e-ticaret firmalarının başarılı olmasını sağlayan sadakat programlarının belirgin özellikleri…

Bir davranışa yönlendirmek

Sadakat programlarının temel amacı, kullanıcıların güvenini kazanmak ve sonraki alışverişlerinde de aynı e-ticaret firmasını tercih etmelerini sağlamak. Bu nedenle alışveriş alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirebilecek türden bir program oluşturmak önem taşıyor. Buna göre, e-ticaret sitesinin oluşturmak veya değiştirmek istediği davranış biçimi gerçekleştiğinde müşterilerin de kendini belli bir gruba ait hissetmeleri gerekiyor. Statüsünün yükseldiğini ve ayrıcalıklı olduğunu düşünen müşterilerin davranış alışkanlıklarını sadakat programına göre şekillendirmeleri çok daha kolay olabiliyor.

Sosyal etkileşim kurmak

Bilindiği gibi insanlar sosyal varlıklardır. Dolayısıyla birbirleriyle etkileşim kurmaktan hoşlanırlar. Siz de sadakat programı oluştururken nasıl daha fazla etkileşim sağlayabileceğinizi düşünebilir ve buna göre stratejiler geliştirebilirsiniz. Örneğin, sosyal medyada şekillenecek bir online kampanya yürüterek hedef kitlenizle bir bağ kurmaya çalışabilirsiniz. Hedef kitlenizin bulunduğu sosyal ağlarda onların görüşlerini alabilir, hizmetlerinizi oylamaya sunabilir, katılımcıları promosyon veya indirimlerle ödüllendirebilirsiniz. Görüşlerinin bir e-ticaret sitesi tarafından önemsendiğini düşünen ve fikirlerinin ödüllendirildiğini gören potansiyel müşterileri, gerçek müşteriniz haline getirebilir ve böylece sadakatlerini de kazanabilirsiniz.

Kişiselleştirme seçeneği sunmak

Müşterilerinizin alışveriş alışkanlıklarını tanımlayarak onlara sonraki alışverişlerinde tercihlerine göre filtrelenmiş ürün sayfaları gösterebilirsiniz. Hatta kendilerinin bu filtreleri oluşturmalarını da sağlayarak alışverişlerinde zamandan tasarruf etmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Böylece e-ticaret sitenizin kullanıcı deneyimi seviyesini yükselterek müşterilerinizin memnun olmasını sağlayabilir ve doğal olarak da sadakatlerini kazanabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin sadık müşteriler elde etmede başvurduğu yöntemlerden olan sadakat programlarının başarılı olabilmesi için bu gibi noktalara yoğunlaşmasında fayda var. Bunun yanı sıra e-ticaret sitenizin müşteri beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilecek donanıma sahip olması da müşteri sadakati kazanmada rol oynayan unsurlardan. Eğer siz de kullanıcılarınızı memnun edecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız, IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)