DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı girişimcilerin 8 önemli özelliği

Başarılı girişimcilerin 8 önemli özelliği

Girişimcilik denince akla birçok farlı isim ve başarı hikayesi gelebiliyor. Ancak bu isimlerin ve başarı hikayelerinin ortak noktasında bazı önemli özellikler bulunuyor.

İş hayatında bir şekilde başarıyı yakalamış olan girişimcilere baktığımızda hepsinin benzer ortak özellikleri bulunuyor. Bu özellikler de onların iş hayatlarındaki başarılarını daha da artırıyor. Bu girişimcilerin sahip olduğu önemli özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.

Sevdiğiniz işi yapın

Bir işi sevmeniz, o işte başarılı olma durumunuzu daha da artırır. Hangi alanda, sektörde kendinizi daha iyi hissediyorsanız, yapacağınız hangi işe daha çok inanıyorsanız ve daha da önemlisini onu yapmayı seviyorsanız, bu işin üzerine gidin.

Sevmediğiniz bir işte çalışmak size sadece yük olarak gelecektir ve bir süre sonra karşınıza çıkan zorluklar sizi yıldırmaya başlayabilir. Bunun yerine karşınıza zorluklar çıksa da altından kalkabileceğiniz ve sevdiğiniz için de bir çıkar yolu bulabileceğiniz bir işin peşinden gidin.

Planlı olun

Planlı olmak da bir o kadar önemli. Yapacağınız işin her adımını planlamalı, gününüzü planlayarak yaşamalısınız. Bir yol haritası ve strateji olmadan hareket etmek gideceğiniz yolu uzatır ve bazen de asıl amacınızdan şaşmanıza neden olur. Bunun için işinizle ilgili her detaylı planlamalı, ne gibi zorluklarla karşılaşabileceğinizi önceden bilmeli ve buna göre adımlar atmalısınız.

Elinizdeki parayı iyi yönetin

Elinizdeki parayı iyi bir şekilde yönetebilmek de sizin iş hayatınızdaki başarıyı etkileyecek faktörlerden biri. Yeni kurulan bir girişimseniz elinizdeki parayı yönetmek çok daha önemli bir hale geliyor. Paranızı doğru şekilde değerlendirmeli, ödemelerinizi doğru bir şekilde hesaplamalı, gelir gider yönetimini iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra gereksiz harcamalardan kaçınarak, elinizdeki parayı korumanız gerekiyor. Para ve bütçe yönetimi konusunda kendinizi devamlı olarak kontrol etmeli ve doğru bir şekilde harcamalarınızı yönetmelisiniz.

Müşteri her zaman önce gelir

Müşterilerinizin her zaman önce geldiğini de unutmamanız gerekiyor. Müşteri memnuniyetine önem veren girişimlerin başarı hikayelerini okumuşsunuzdur. Aynı ürünü satsalar da müşterilerine daha çok değer veren ve onları mutlu eden şirketler, diğerlerinden daha başarılı olmuşlardır. Başarılı girişimciler de bunu oldukça iyi bilirler.

Sattığınız ürün ya da hizmet ne kadar iyi ve kaliteli olursa olsun, müşteri hizmetleriniz kötü olduğu sürece yeterli başarıyı yakalayamazsınız. Sitenizden alışveriş yapanlar ikinci kez sitenize gelmedikten sonra işlem hacminiz düşmeye başlar. Bu nedenle de müşteri sadakatini artırmak için onlara değer vermelisiniz.

Müşterilerinizin ne istediğini öğrenin

Müşterilerinize değer vermenin yanı sıra bir de onların ne istediklerini öğrenmeye çalışın. Onların isteklerine kulak verirseniz, bir yandan işinizi geliştirmek için de bir fırsat elde etmiş olursunuz. Onların ürün, marka ve aldıkları hizmet hakkındaki görüşlerini sorun. E-posta pazarlama çalışmalarınızda anketler yapabilir ya da sosyal ağlarda sorular sorabilirsiniz. Böylelikle müşteriler kendi fikirlerini sizlerle paylaşabilirler.

Müşterileriniz daha iyi tanıdığınızda ve onların ihtiyaçlarını bildiğinizde hizmet kalitenizi daha çok artırarak müşteri sadakatini artırabilirsiniz.

Kendinize yatırım yapın

İş hayatında başarılı olabilmek için yapmanız gereken bir diğer şey ise kendinize yatırım yapmaktır. Kendi eğitiminize ve gelişiminize devamlı olarak yatırım yapmalı, kendi alanınızla ilgili devamlı olarak kendiniz geliştirmelisiniz. Alanınızda ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, işinizi çok daha iyi bir şekilde icra edebilirsiniz.

Yenilikleri takip etmeli, son çıkan teknolojilere hakim olmalı ve bunları uygulayabilecek bilgi birikimine sahip olduğunuz zaman, işe de daha çok hakim olarak, sektöre yenilikler getirebilirsiniz.

Kendinize ve çevrenizdekilere zaman ayırın

Birçok kişi iş hayatında başarılı olabilmek için gece gündüz çalışmayı tercih ediyor. Fakat belli bir yaştan sonra kendisine ve çevresindekilere vakit ayırmayan kişiler çok başarılı kariyerlere ulaşmış olsalar da bu durumun eksikliğini yaşıyorlar.

Girişimci olmak çok fazla çalışmayı gerektirebiliyor; fakat belli dönemlerde kendinize zaman ayırın. İş dışında bir hobiniz olsun ya da iş ortamından uzaklaşarak kendi başınıza kalın.

Aynı zamanda sosyal çevrenizle de vakit geçirmeyi unutmayın. Böylece sevdiğiniz insanların da yanında olmuş olursunuz. Zorlu zamanlarda bu insanlar sizin yanınızda olacaklardır, bu nedenle de onları ihmal etmemeye özen gösterin.

Network’ünüzü geniş tutun

Network’ünüzü geniş tutmanız da oldukça etkili bir kriter. İnsanlarla devamlı olarak iletişimde olun. Etkinliklere gidin, orada insanlarla tanışın. Yaptığınız işi anlatın ve onların ne iş yaptıklarını öğrenin. İş hayatındaki insan ilişkileri de başarınızı artırabilecek faktörler arasında yer alıyor. Farklı insanlarla tanışmak farklı sektörlerdeki insanlara ulaşmanızı sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!