DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı e-ticaret için belirleyici 5 faktör

Başarılı e-ticaret için belirleyici 5 faktör

E-ticaretin yoğunlaşması ve mobil alışverişin yaygınlaşmasıyla çok daha fazla değer kazanan e-ticaret sektörü; firmaları, başarılı e-ticaret için belirleyici faktörler konusunda daha özenli olmaya yöneltiyor.

Ticaretin geleceğinin dijital dünyada olması nedeniyle, bazı fiziksel mağaza sahipleri dahil birçok girişimci; tanınmış ve güvenilir bir dijital marka olma fırsatını kaçırmamak için önemli bir çaba gösteriyor. Bu anlamda, hedefledikleri satışlara ulaşabilmeleri açısından e-ticaret sitesi sahiplerinin; bazı detayları göz önünde bulundurarak, uygun koşulları oluşturmaları çok önemli.

IdeaSoft olarak; başarı için, e-ticaret sitelerinin sahip olmaları gereken belirleyici beş önemli faktörü sizler için inceledik.

1. Müşteri hizmetlerine öncelik verme

Müşterilerinizi memnun edebilmeniz ve marka olarak değer kaybetmemeniz için, müşteri hizmetlerine gereken yatırımı yapmanız çok önemli.

Online alışveriş deneyiminde müşterilerle etkili bir iletişim sağlayamadığınız takdirde imajınız zarar görebilir ve bu durum e-ticaret işiniz için büyük bir dezavantaj oluşturabilir.

E-ticaretinizi istikrarlı bir şekilde sürdürmek istiyorsanız, siteniz aracılığıyla sizinle iletişim kuran istisnasız herkese karşı “müşteri memnuniyeti” odaklı bir yaklaşım geliştirmeniz oldukça önemli. Sizden destek isteyen müşterilerinize hızlı bir şekilde dönüş yaparak, onlarla iletişim kurduğunuz tüm platformlarda bu tutumunuzu sürdürmenizde de büyük yarar var.

2. Akıllı alışveriş sepeti ve güvenilir bir ödeme sistemine yatırım

Başarılı e-ticaret için; e-ticaret sitesi sahiplerinin, online ödeme konusunda hızlı ve kolay bir yol bulmaları gerekir. Çünkü basit ve elverişli bir ödeme sistemi oluşturamadıysanız, potansiyel müşterileriniz rakip bir siteden online alışveriş yapmayı tercih edebilir. Bu nedenle; online ve mobil ödemeler gibi farklı ödeme seçeneklerini tek bir sistem içine entegre etmenize olanak sağlayan, sağlam ve güvenilir bir online yazılımınızın olması son derece önemli.

Bu konuda güçlü bir alt yapı desteğiniz varsa; örneğin müşteriniz online alışveriş yaptığı sırada herhangi bir nedenle alışverişi yarım kaldığında dahi, baştan başlamak zorunda kalmadan alışverişine kaldığı yerden devam edebilir.

3. Güvenilir bir marka kimliği geliştirme

Başarılı e-ticaret için, e-ticaret sitenizin potansiyel müşterilerinin; sitenizin açılış sayfasına girer girmez sizin kim olduğunuzu ve onlara ne sunduğunuzu görebilmelerini sağlamanız önemli. Çünkü ancak bu sayede potansiyel müşterileriniz, doğru yere geldiklerini anlayarak sitenizde kendilerini daha rahat ve güvenli hissedebilirler.

Bu bağlamda, e-ticaret sitenizin tasarımının, logosunun ve renklerinin; tanınmanız ve güven vermeniz için tutarlı olması son derece önemli.

4. Arama çubuğunun işlevini genişletme

Müşterilerinizin e-ticaret sitenizdeki arama çubuğunu bulmalarını kolaylaştırmak için ona, ana sayfanızın sağ üst köşesinde yer verebilirsiniz. Ve eğer mümkünse, kullanıcılara, aradıkları ürüne benzer; fikir verici, hatırlatıcı ürünleri veya aksesuarları bulmak için de ‘arama’yı kullanmaları konusunda yönlendirme yapabilirsiniz.

Bunun yanında, müşterileriniz herhangi bir kelimeyi yanlış yazdıklarında onların bir hata mesajı görmemeleri için; arama çubuğunuzun ‘düzeltici arama’ özelliğine sahip olmasında da büyük yarar var.

5. Mükemmel bir müşteri deneyimi oluşturma

Potansiyel müşterilerinizin dönüşümünü sağlamanız için; e-ticaret sitenizdeki her öğenin “kullanıcı odaklı” olması son derece önemli.

Ayrıca; bu işin doğasında olsa da, müşterilerinizin ürünlerinizle fiziksel temas kuramadıkları gerçeğini unutmayıp, bunu telafi etmek adına onlara mükemmel bir müşteri deneyimi sunmanızda da büyük yarar var.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticaret siteniz için güvenilir bir marka kimliği oluşturabilir ve başarılı e-ticaret için belirleyici faktörleri yerine getirebilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!