DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir web sitesi haritası e-ticaret sitenizin karlılığını nasıl artırabilir?

Başarılı bir web sitesi haritası e-ticaret sitenizin karlılığını nasıl artırabilir?

E-ticaret müşterileri, bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiklerinde ihtiyaçları olan ürün ve hizmetlere ulaşabilmek için yaptıkları aramalar sırasında, farklı ürünler hakkında fikir edinir ve bu durum yeni ihtiyaçların doğmasına yol açar. Dolayısıyla, ziyaretçiler e-ticaret sitesi ziyaretine, tek bir ürün ya da hizmeti satın alma amacıyla başlarken, daha fazla ürün ve hizmet satın alarak alışverişini sonlandırabilir.

Bu noktada, e-ticaret sitesi müşterilerini doğru yönlendirerek site içerisinde rahat bir alışveriş turu yapmalarını, satın almayı düşündükleri ürün ve hizmetlerin yanında ihtiyaç duyabilecekleri alternatif ürün ve hizmetlerle karşılaşmalarını sağlamak için başarılı bir navigasyon yani site haritasına ihtiyaç duyuluyor.

Peki, iyi bir web sitesi haritası, e-ticaret sitenizin satışlarını nasıl artırabilir? Gelin birlikte değerlendirelim…

1. Kullanıcı dostu web sitesi

E-ticaret sitenizin müşterilerini doğru yönlendiren ve satın almaya teşvik eden bir site haritası oluşturmak, e-ticaret sitelerinin başarısını doğrudan etkileyebiliyor. Başarılı bir site haritası sayesinde, sitenizi rahatlıkla kullanarak alışverişini sorunsuz tamamlamış müşterilerinizin olması çoğu zaman, büyük bir bütçe ayırarak yapacağınız reklam çalışmalarınızdan daha etkili olabilir.

Sitenizi ilk kez ziyaret eden kullanıcıları müşteriye dönüştürebilmek için de, ziyaretçilerin aradıkları her kategoriye ve ürüne kolaylıkla ulaşabilmesini sağlamak gerekiyor. Böylelikle ziyaretçiler, web sitenizde daha uzun süre vakit geçirebilir ve ürün veya hizmet satın almak için daha çabuk ikna olabilirler.

2. Web sitesi ara yüzü ve kullanıcı tecrübesi arasındaki ilişki

Kullanıcı ara yüzü ve kullanıcı tecrübesi, web sitesi navigasyonu için önemli iki nokta. Bu noktaları birbiriyle ilişkili ve tutarlı hale getirmek, e-ticaret sitenizin kullanımını keyifli hale getirebilir. Böylece, e-ticaret müşteriniz web sitenizde hangi sayfada olursa olsun, diğer kategorilere kolayca ulaşır, ürün ya da hizmetleri ayrıntılı şekilde inceleyebilir.

Ayrıca, müşterilerinizle e-ticaret siteniz arasında bağ kurabilmeniz de e-ticaret işinizin başarısını yakından etkiliyor. Bu nedenle, müşterilerinizin e-ticaret sitenizi ziyaret ettiği süre içerisinde iyi vakit geçirdiğinden ve aradıklarını bulduğundan emin olmanızda fayda var. Bunun için, e-ticaret sitenizin yönlendirmelerinde, samimi bir dil kullanılması ve ziyaretçilere fayda sağlayacak içeriklere yer verilmesi önem taşıyor.

3. Satın alma sürecini hızlandırmak

İhtiyaçlara ve deneyimlere bağlı olarak geliştirilen web sitesi haritasıyla, müşterilerinizin özel ihtiyaçlarını optimize edebilirsiniz. Bu anlamda satın alma sürecinde son basamağa gelindiğinde, tamamen müşteriye odaklanmak gerekir. Bu alanda dikkati dağıtabilecek ve müşterinin satın alma işleminden vazgeçmesine neden olabilecek detayları ortadan kaldırmanız, satın alma sürecini hızlandırır.

Satın alma sürecinin uzaması, farklı alternatiflerin ve konuların yer aldığı bir platformda satın alma işleminin gerçekleştiriliyor olması, müşterinin satış alma işlemini tamamlama ihtimalini düşürebilir. Dolayısıyla, bu durumu önleyebilmek için, site haritası oluşturma konusunda profesyonel yardım alabilir, kullanıcı ziyaretlerinin satışa yönlenmesini sağlayabilirsiniz. IdeaSoft bu konuda gelişmiş altyapısıyla ihtiyacınız olan her konuda yanınızda.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlara sahip olmak ve e-ticaret işinizin karlılığını artırabilmek için hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!