DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir video pazarlama stratejisinin arkasındaki 6 yöntem

Başarılı bir video pazarlama stratejisinin arkasındaki 6 yöntem

Video pazarlamada başarılı olabilmek için bazı adımlarınızı doğru atmanız ve doğru bir strateji belirlemeniz oldukça önemli. İnternet kullanıcılarının video içeriklere gösterdiği ilginin artmasıyla beraber markalar da video içerik üretimine ağırlık vermeye başladı. Haylile de video içerik konusunda da bir rekabet ortamı oluşmaya başladı.

Videolarınızın öne çıkması, izlenmelerinin artması ve videolarınızdan daha fazla geri dönüşüm sağlamak için içeriklerinizin bu rekabetten sıyrılması ve öne çıkması gerekiyor. Bunu sağlamak için de stratejinizi iyi belirlemeniz gerekecektir.

Satıştan çok hikayeye odaklanın

İnsanlar hikayeleri severler ve iyi hikayeler de insanları içine çeker. Videolarınızda bir hikaye kurgusu üzerinde durmak ve insanları bu hikayenin içine çekebilmek daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlar. Videolarınızın izlenmesini istiyorsanız izleyicileri videonun içine çekebilmeli ve onlara bir değer sunmalısınız. Sadece marka, ürün ya da satış odaklı videolar görmezden gelinebilir.

Ne kadar iyi bir hikaye oluşturabilir ve kendinizi bu hikayeyle bağdaştırarak anlatırsanız, videolarınızın izlenme oranları daha fazla artacaktır; çünkü tüketicilerin ilk odağı marka değil hikaye olacaktır ve bu da onları videoyu izlemeye sürükleyecektir.

Facebook, video reklamlarınızın uzunluğu hikayenizi anlatabilecek uzunlukta olmasını öneriyor. Bu sebeple de ilk kareden son kareye kadar bu hikayeyi paylaşmaya özen göstermelisiniz.

Videonun başındaki ilk birkaç saniye çok önemli

Tüketicileri bir videonun tamamını çoğunlukla izlemiyor. İlk birkaç saniye videonun tamamını izleyip izlememelerini karar vermelerinde büyük rol oynuyor. İnternet üzerinde bir konuya dikkat verme süresi 8,25 saniye olarak belirtiyor. Bu sebeple de videolarınızın başlancı ve ilk kareleri oldukça önemli.

Videonuzun başında bir yem ortaya atarak, tüketicileri videoya odaklamalısınız. Bu işi iyi yapan video üreticileri, videonun başında videonun içeriğine dair bazı özet bilgiler veriyor ve en önemli bilgileri videonun içine saklıyor. Böylelikle izleyicileri videoyu takip etmek zorunda bırakıyorlar. İlk saniyelerinizde böyle bir yaklaşımda olmak, izlenme sayılarınızı artıracaktır.

Facebook üzerinde ilgili hedef kitleye yönelin

Facebook’un hedefli reklamları aracılığı ile videolarınızı doğru hedef kitleye ulaştırabilirsiniz. Bu araç doğru hedef kitleyi çekme ve videolarınızdan alacağınız geri dönüşümleri artırmak için bir hayli önemlidir. Hedef kitlenizde olmayan kişilere videonuz göstermek erişiminizi artırabilir belki; ancak geri dönüşüm oranlarınızı etkilemeyebilir. Bu sebeple de hedefli reklamlar bu açıdan oldukça önemlidir.

Yaş, cinsiyet, konum, dil ve ilgi alanı gibi farklı hedeflemeler yapabildiğiniz bu reklam aracılı ile video içeriklerinizi doğrudan ilgili kişilere ulaştırabilir ve bu hedef kapsamına girmeyen kişilere videolarınızı göstermek zorunda kalmazsınız. Böylelikle elinizdeki reklam bütçesini, sizinle ilgili kişilere harcamış olursunuz.

Hikayenizi sesli ya da sessiz bir şekilde anlatabilmelisiniz

Instagram ve Facebook gibi platformlar üzerindeki videolar, otomatik oynatma özelliği açıksa ses kapalı olarak oynamaya başlıyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar da bir videoyu ilk açtıklarında sessiz modda videoyu izleyebiliyorlar. Bu durumda da hikayenizi sessiz olarak da aktarabilmeniz oldukça önemlidir. Çünkü sadece sese bağımlı kaldığınızda kullanıcıları kaçırma şansınız artar.

Gerek hikayenin kurgusuyla gerek de videonuza eklediğiniz metinlerle hikayenizi ve bilgilerinizi paylaşabiliyor olmanız gerekir.

Eyleme çağrı ifadeleri ekleyin

Kullanıcıları bir eyleme çağırmanız ve böylelikle de geri dönüşler almanız gerekir. Videonuzun içinde farklı yerlerde eyleme çağrı butonlarından yararlanabilirsiniz.

  • Kanalınıza abone olma
  • Videoya yorum yapma
  • Videoyu beğenme ve paylaşma
  • Diğer içeriklerinize yönlendirme
  • Bir ürün ya da hizmetten bahsediyorsanız, bu ürünün landing sayfasına yönlendirmeler yaparak izleyicileri belli başlı eylemler gerçekleştirmeye yönlendirebilirsiniz.

Aramalara uyumlu yapın

Video platformları da bir arama motoru görevi yapmaktadır. Özellikle Youtube, Google’dan sonra dünyadaki en büyük 2. arama motoru özelliğini taşımaktadır. Bu sebeple de video başlıklarınızı ve açıklama metinlerinizi aramalara uygun yapmanızda fayda vardır.

  • Başlıklar anahtar kelimeleri kullanmak,
  • Video’ya bir açıklama metni kullanmak ve bu açıklama metinlerinde de anahtar kelimeler kullanmak,
  • Etiketler eklemek,
  • Kategorilerinizi belirlemek,

video platformlarındaki arama sonuçlarında videolarınızın görüntülenmesini sağlar. Bunun yanı sıra Youtube videoları, Google aramalarında da görünmektedir. Bu sebeple de doğru anahtar kelimeler kullanmak, Google aramalarından videolarınıza yönlendirmelerin yapılmasını sağlar. Bunların yanı sıra diğer sosyal ağlarda fazla etkileşim almış videolar da Google aramalarında indekslenebiliyor. Bu sebeple de videolarınızda yapacağınız SEO çalışmalarının da bir hayli önemi bulunuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!