DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir pazarlama planının 3 basamağı

Başarılı bir pazarlama planının 3 basamağı

Ticaret hayatınızı online kanal ile desteklemek ya da yeni bir e-ticaret girişimine imza atmak istiyor olabilirsiniz. Başarılarıyla dünya gündemine oturan e-ticaret girişimcilerinden biri olmayı istemez ki? Tabi her alanda olduğu gibi online ticarete de adım atmanın da getirdiği bazı yükler ve sorumluluklar bulunuyor. Öncelikle bir marka inşa etmek ve satış yapabilmekle başlıyor her şey ve sonrasında geliri daha fazla artırmanın çeşitli yolları deneniyor. Ancak pazarlama yapmak herkes için öyle dışarıdan göründüğü gibi kolay olmayabiliyor.

Tasarımı ile övündüğünüz e-ticaret sitenizde gururla sunduğunuz ürünlerinizin hedef kitlenizle buluşabilmesi için tonlarca pazarlama yöntemi arasından doğru olanları seçebilmek ve uygulamaya çalışmak özenli bir araştırma süreci gerektiriyor. Uygulanan pazarlama aktivitelerinin sonuçlarını görebilmek ve bu sonuçlara göre yola nasıl devam edileceğine karar vermek ise bazen yılları alabiliyor.

Peki sizin başarı elde etmeyi beklemek için yıllarca bekleyecek zamanınız var mı? Yoksa pazarlama planını doğru inşa ederek daha kısa sürede daha fazla gelir elde etmeyi mi tercih edersiniz? Eğer öyleyse, işte pazarlama planınızı üzerine kurabileceğiniz 3 önemli nokta…

1) Kurgu

Eğer başlamak bitirmenin yarısıysa siz de işe pazarlama yapacağınız kanallara karar vererek başlayabilirsiniz. Bu noktada hedef kitlenizle en fazla etkileşim sağlayabileceğinizi düşündüğünüz mecraları bilmeniz önem taşıyor. Daha sonra ise pazarlama yöntemini kurgulamak, işin büyük bir kısmını çözmek anlamına geliyor. İçerik pazarlama, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya tanıtımları gibi pazarlama aktiviteleri, markanızı daha çok kitleye duyurma konusunda oldukça yardımcı olabiliyor.

Hangi online pazarlama yöntemleri ile yola çıkacağınızı belirledikten sonra hedef kitlenizin ilk karşılaşacağı açılış sayfasına karar vermenizde fayda var. Call to action’ınızı tanıtmak istediğiniz ürüne göre veya tüm kategori özelinde tasarlamak da hedeflenen davranışların gerçekleşmesinde önemli bir rol oynuyor.

2) Ölçüm

E-ticaret sitelerinde başarıyı ölçebilmenin ilk yolu satış miktarlarındaki dalgalanmaları adlandırabilmekten geçiyor. Kurguladığınız pazarlama aktivitelerinden sonra eğer ziyaretçilerinizi birer müşteriye dönüştürebildiyseniz, başarılı bir e-ticaret sitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuz demektir. Ancak beklentilerinizi nasıl şekillendirdiğiniz de başarı kriterlerinde rol oynayabiliyor.

Pazarlama hedeflerinizin ne kadarının gerçekleştiğini bilmeniz pazarlama planınızda yapacağınız iyileştirmeleri büyük ölçüde etkiliyor. Dolayısıyla başarınızın ölçülebilir olması gerekiyor.

3)Değerlendirme

Hangi noktalarda geliştirmeler yapmanız gerektiğini anlayabilmek açısından çıkan sonuçları değerlendirebilmek önem taşıyor. Buna ek olarak pazarlama çalışmalarının hangi aşamalarında noksanlık yaşandığı da bu değerlendirme sırasında ortaya çıkabiliyor. Böylece e-ticaret sitenizin pazarlamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve hangi konularda güç kazanıldığı bilgilerine de kolayca ulaşılabiliyor.

E-ticaret firmalarının pazarlama çalışmalarında başarı elde edebilmesi doğru bir planlama sürecinden geçiyor. Bu konuda kararlı ve istekli olmanız kısa sürede sonuç alabilmenizde katkıda bulunuyor. Pazarlama faaliyetleri kadar önem taşıyan bir diğer konu ise hedef kitle beklentilerine cevap verebilecek bir online mağazaya sahip olmak. Eğer siz de kaliteli bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabınız inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!