DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olmanızı sağlayacak tasarım taktikleri

Başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olmanızı sağlayacak tasarım taktikleri

E-ticaret dünyasında, rakiplerinizin önüne geçmek, satış ve karlılığı artırmak pek çok farklı parametreye dayanıyor. Markanızın değerini artıracak adımlar atmak ve müşteri portföyünüzü genişletmek için büyük markalar gibi siz de bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlardan biri de e-ticaret sitenizin yüzünü oluşturan site tasarımı ile ilgili düzenlemeler. Hedef kitlenin ilgisini çekecek, marka ve ürünleri öne çıkaracak, keyifli alışverişi garantileyecek bir site tasarımı sayesinde, hedeflediğiniz rakamlara ulaşmak hiç de zor değil. Elbette pazarlama araçları ile markanızı desteklemeniz son derece önemli. Ancak, sitenizin ziyaretçileri için vitrinleri gezmeyi, satın almayı kolaylaştırmanın ve onlara olumlu bir alışveriş deneyimi yaşatmanın yolu da tasarımdan geçiyor.

Peki, e-ticaret sitenizin tasarımında nelere dikkat etmelisiniz? Hangi tasarım ipuçları markanıza başarıyı getirir? Eğer siz de e-ticaret dünyasında ciddi rakiplerden biri olmak ve hedef kitlenize en etkili şekilde ulaşmak istiyorsanız, gelin birlikte e-ticaret sitenizin tasarımı aracılığıyla size başarıyı getirecek o taktiklere göz atalım…

Markanızın tanıtımını anasayfanızdan yapın

E-ticaret sitenizin tanıtımı için kuşkusuz ki farklı kanallardan çalışmalarınızı yapıyor, bunun için belki de profesyonel ekiplerden yardım alıyor olabilirsiniz. Ancak, e-ticaret sitenizin anasayfası da aslında bu iş için en ideal alanlardan biri. Çünkü markaların e-ticaret sitelerinde anasayfalar, aslında kampanyalar, indirimler ve yeni ürünler dışında, aynı zamanda markanın farkını ortaya koyabileceği, ziyaretçilerin söz konusu markayı tercih ederek ne tür ayrıcalıklar kazanacağını açıklayabileceği en uygun platform. E-ticaret sitenizin anasayfasını siz de bu şekilde değerlendirebilir, müşterilerinize markanızı ve markanızın ayrıcalıklarını bu alandan tanıtabilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz, ürün ve kategorilerinize daha fazla ilgi duyabilir ve incelemek üzere sitenizde daha fazla vakit geçirebilirler.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Kararları ve alternatiflere ulaşmayı kolaylaştırın

Kullanıcılar, e-ticaret sitelerini ziyaret ettiklerinde genellikle nasıl bir ürün aradıkları konusunda kararsız olabiliyorlar. Özellikle hediye almak isteyenler pek çok alternatif arasında karar vermekte oldukça zorlanıyorlar. Bazen bu durum, aradıklarının ziyaret ettikleri e-ticaret sitesinde olmadığı algısı yaratabiliyor. Bu nedenle, siteyi terk etme oranının artması e-ticaret sitelerinin kabusu haline gelebiliyor.

Eğer siz de bu konuda endişe ediyorsanız, her kategoriden ürünler için en ideal tavsiye ürünleri seçerek, ürün sayfalarının tasarımlarında bu ürünlere ulaşmayı kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca, özel günler için ürün tavsiyelerinde özenli davranarak, sepet ortalamanızı da artırmanız mümkün. Söz konusu özel günlerde, tercih edilmesi olası ürünleri ürün sayfalarında tavsiye olarak sunabilir, aynı şekilde e-ticaret sitenizde blog oluşturarak, hangi durumlar için hangi hediyelerin ideal olduğunu, hangi ürünlerin kullanıcılara ne tür faydalar sağladığını anlatan içerikler oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizin kararlarını kolaylaştırmak ve onlara zamandan kazandırmak, marka olarak sizin ayrıcalığınız olabilir. Bu da diğer e-ticaret siteleri arasında sizi farklı kılarak, bu tür zamanlarda kullanıcıların size başvurmasını sağlayabilir. Bu nedenle site tasarımınızda bir blog’a da yer vermenizde fayda var.

Özel kategori tasarımlarına önem verin

Özel günler için hediye seçenekleri, el yapımı ya da kişiye özel ürünler için e-ticaret sitenizin tasarımında özel bir kategori yapısı oluşturarak, bu alanlarda yer alacak ürünlerin daha fazla dikkati çekmesini sağlayabilirsiniz. Farklı yazı karakterleri ve görseller, farklı renkler kullanarak oluşturulmuş bağlantı seçenekleri, bu özel kategoriyi kullanıcılar açısından daha cazip hale getirebilir. Böylece, bu alanda yer alan ürünlere olan ilgiyi artırarak, satışlarını da yükseltebilirsiniz.

Daha fazla e-ticaret çözümleri ve altyapı desteği için siz de IdeaSoft’a ulaşın. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini bir an önce inceleyerek, markanızın ihtiyacı olan özelliklerle e-ticaret kariyerinizde yepyeni bir sayfa açabilirsiniz. Dilerseniz, ücretsiz demo hesabınızı oluşturun; kazanmak için daha fazla beklemeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamae-ticarete-ticaret ipuçlarıe-ticaret paketie-ticaret paketlerie-ticaret sitesie-ticaret sitesi tasarıme-ticaret stratejilerie-ticaret tasarımpazarlama stratejileritasarım ipuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!