DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturmak için bilmeniz gereken SEO terimleri

Başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturmak için bilmeniz gereken SEO terimleri

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ve her geçen gün bu alanda rekabetin tırmanması, markaların arama motorlarının üst sıralarında yer alma ihtiyacını ortaya çıkardı. E-ticaretin kazandıran dünyasına her geçen gün yeni markaların eklenmesi, site trafiğini artırmak isteyen girişimcilerin SEO üzerine profesyonel destek almaya başlamasına zemin hazırladı.

Elbette, yoğun bir e-ticaret site trafiği için sayfanın iyi bir tasarıma ve kaliteli içeriklere de sahip olması gerekiyor. Bunun dışında, doğru pazarlama tekniklerini bilmek ve internet reklamcılığını kullanmak da oldukça önemli. Ancak, arama motorlarının üst sıralarına yerleşmenin en iyi yolu, SEO’dan geçiyor. Bunun için de hem profesyonel destek alırken, e-ticaret sitenizdeki çalışmalarda aktif rol alabilmeniz, hem de yeni girişimleriniz için kendinizi geliştirerek zaman içerisinde bu alanda profesyonelleşmeniz için SEO terimlerini bilmenizde fayda var. İşte e-ticarette başarıyı yakalamanıza yardımcı olacak SEO terimleri…

Ranking (Sıralama): Anahtar kelime olmadan arama motorundan da bahsedilemez. Çünkü tüm organik arama sonuçları bu anahtar kelimelere göre listelenir ve ziyaretçiler siteyi bu koşullara göre bulur. Ranking ise, sitenin anahtar kelime ile yapılan arama sonucunda organik listedeki yerini temsil eder.

PageRank: Google’ın, web sitelerini sıralamak için değer verdiği 0 ile 10 arasındaki ölçütlere, yani sayfaya verilen değere PageRank denir. Genelde sıralama ile karıştırılsa da PageRank basit anlamıyla Google’ın sayfaya verdiği değer olarak ifade edilebilir.

Keyword (Anahtar Kelime): Anahtar kelime kavramı, her ne kadar kulağa basitmiş gibi gelse de aslında web sitesinin başarı grafiğinin sürekli yükselebilmesi için bu kavram büyük önem taşıyor. Çünkü potansiyel ziyaretçiler web sitenizi, kullandığınız anahtar kelimeler sayesinde bulabiliyor.

Page Title (Sayfa başlığı):Sayfa başlığı, o sayfaya ait HTML kodları içerisinde bulunan ‘’TITLE’’ etiketleri arasında kalan içeriktir. Tarayıcının en üst kısmında gösterilir ve ziyaretçileriniz anahtar kelime ile arama yaptıklarında; kullandığınız anahtar kelimenin olduğu sayfa başlığınız, sonuç sayfasındaki gösterilen başlıklardır. Dolayısıyla sayfa başlıklarınız e-ticaret sitenize potansiyel ziyaretçilerinizin gelebilmesi açısından oldukça önemli.

Backlink: Blacklink, farklı siteler ya da sayfalar arasındaki bağlantıları ifade eder. Başka sitelerden sizin sitenize verilmiş bağlantılara backlink adı verili. Bu hem önemli bir trafik kaynağı, hem de sitenizin arama sonuçlarına çoğu kez olumlu etki edecek bir SEO desteği sağlar. Bu sırada kendi sitenizde doğru anahtar kelimelerle iç link’leme yapmanızın da fayda var.

Search Engine Friendly (SEF) link: SEF link, sitelerin bağlantı yapılarının arama motorlarına uygun olup olmadığını denetler. Yani tam bir SEO dostudur. Bu yüzden arama motorunda üst sıralarda yer almak istiyorsanız, SEF link oluştururken SEO’ya en uygun link yapısında olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Siz de başarılı bir e-ticaret teknik altyapısı oluşturmak ve özellikle SEO için en etkili çalışmayı gerçekleştirmek için bu terimleri inceleyebilir, sağladıkları faydayı e-ticaret sitenizin teknik çözümleri için kullanabilirsiniz.

Arama motorlarında öne çıkmanızı sağlayacak daha fazla ve profesyonel destek için IdeaSoft ile bir an önce tanışın. IdeaSoft’un sunduğu avantajlı e-ticaret paketlerini inceleyebilir, dilerseniz ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak, e-ticaret dünyasında neler yapabileceğinize göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuDijital pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!