DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmanın 5 sırrı

Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmanın 5 sırrı

Başarılı bir e-ticaret sitesi kurabilmek için, müşterilerin beklentilerini iyi bilen ve bunları karşılayabilecek iyi bir tasarım ve içerik hazırlamak, sitenin beklenen başarıyı elde edebilmesi için önemli bir faktör olabilir. Bu anlamda ziyaretçilerin doğru bilgilendirildiği ve aradıkları ürünlere kolay ulaştığı bir e-ticaret sitesi için başarılı bir tasarıma sahip olmayı ilk adım olarak değerlendirebiliriz.

Tasarımın yanı sıra kullanım kolaylığı da potansiyel müşterilerin siteden memnun ayrılması ve tekrar bu siteden alışveriş yapması için önemli bir nokta. Bu anlamda sipariş sisteminin kolaylığı ve güvenilirliği e-ticarette müşteri memnuniyetinin vazgeçilmez unsurlarından biri. Başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturmak için dikkat edilmesi gereken diğer unsurları da sizler için bir araya getirdik…

1.Ürün özelliklerinin ayrıntılı anlatımı

E-ticaret sitenizde satışı yapılan ürünlerin özelliklerinin sitede ayrıntılı bir şekilde yer alması ziyaretçilerin ürün tercihlerini doğru yapabilmesine yardımcı olur. Bu nedenle müşterilerinizin satın aldıkları ürünlerin özelliklerinden tamamen haberdar olması sitenin daha çok tercih edilmesini sağlayabilir. Başarılı e-ticaret sitelerini incelediğinizde de ayrıntılı ürün özelliklerinin en çok dikkat çeken noktalardan biri olduğunu görebilirsiniz.

2.Görsellerin etkin kullanımı

İnternet üzerinden alışveriş yapan müşteriler alacakları ürünü dokunarak seçemedikleri için ürün fotoğrafları ayrı bir önem taşıyor. Kullandığınız ürün görsellerinin kaliteli olmasının yanı sıra çeşitliliği de ziyaretçilerin ürünle ilgili bilgi sahibi olmasını kolaylaştırabilir.

3.Alternatif sunmak

Eğer e-ticaret sitenizde, farklı ürün kategorilerinde farklı ürünler pazarlıyorsanız bu ürün çeşitliliğini ziyaretçilerinize etkili bir biçimde sunabilmenizde büyük yarar var. Örneğin aynı ürünün farklı renk seçenekleri varsa ziyaretçi bu farklı renkteki ürünlerin her birini sitede görmesi ve alternatifler hakkında fikir sahibi olmasında fayda var. Bu nedenle e-ticaret sitenizin tasarımınızı, ziyaretçilerin olabildiğince fazla alternatif görebileceği şekilde oluşturulması etkili olabilir.

4.Site içi gezinme kolaylığı

Site navigasyonunuzun kullanıcı dostu olması e-ticaret sitenizin başarısını doğrudan etkileyebilir. Bu anlamda sitenizin navigasyonuna, potansiyel müşterilerinizin gözüyle bakabilmeniz müşterilerinize daha iyi hizmet sunabilmenize yardımcı olur. Ayrıca arama seçenekleri arasına koyacağınız filtrelerle ziyaretçilerin aradıkları spesifik ürünlere ya da kategorilere ulaşımlarını kolaylaştırabilirsiniz. Son olarak da ödeme seçeneklerinin çeşitli ve kolay olması müşterilerin satın alma kararını dolayısıyla e-ticaret sitenizin başarısını etkileyebilir.

5.Müşteri hizmetleri

E-ticaret sitelerinin “Müşteri Hizmetleri” bölümünün iyi bir sistemle çalışması tüketici memnuniyeti açısından hayati önem taşıyor. Ürün satışı öncesinde ve sonrasında, tüketicilerin akıllarına takılabilecek soruları ya da çekinceleri gidermenin en etkili yolu etkili bir müşteri hizmetleri sistemi olabilir. Bu nedenle müşteri hizmetlerine yöneltilen her soru ve şikayetin incelenmesi ve geri bildirim yapılması son derece önemli. Alışveriş öncesi ve sonrası süreçte, müşteri hizmetleri tarafından her konuda destek alabilen kullanıcılar, daha sonra yapacakları alışverişler için tekrar sitenizi tercih edebilir.

Bahsettiğimiz ipuçları ve daha fazlası e-ticaret siteleri arasındaki rekabet arttıkça daha da önem kazanıyor. Bu nedenle e-ticaret sitenizi hazırlarken kendinizi sık sık müşterilerin yerine koymaya ve onların gözünden bakmaya özen gösterin. Bu bakış açısı göremediğiniz pek çok aksaklığı daha kolay fark etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca her konuda size destek olarak bu ayrıntıları sizin için düşünecek olan IdeaSoft e-ticaret paketlerini kullanarak sitenizin başarısını artırabilirsiniz. IdeaSoft e-ticaret demo hesabınızı hemen oluşturun ve kazancınızı kolayca üst seviyelere taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiTasarımWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!