DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir e-ticaret için mobil uygulama şart mı?

Başarılı bir e-ticaret için mobil uygulama şart mı?

Günümüzde, mobil uygulamaların pırıltılı dünyası içinde e-ticaret girişimleri de yerini almış durumda. Elbette ki ticari faaliyette satışları ve kârlılığı arttıracak her yöntem ve araç kullanılmalı ancak her iş modeli için her strateji uygun olmayabilir.

E-ticaret siteniz için bir mobil uygulama tasarlamayı planlıyorsanız, piyasa verilerini ve istatistikleri çok iyi incelemenizde fayda var. Para yatıracağınız uygulama e-ticaret işinize için ne kadar fayda sağlayacak? Verilen emek ve para karşılığı ne alacaksınız? Bu ve benzeri soruların cevaplarını bulmanızda yardımcı olmak için e-ticaret ve mobil uygulamalarla ilgili araştırma verilerini sizin için inceledik.

Alışveriş yapan kullanıcıların ne kadarı mobil alışveriş yapıyor?

Mobil uygulama hazırlamadan önce hedeflediğiniz kitlenin potansiyelini bilmenizde fayda var. Özel bir araştırma şirketinin çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılar üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, kullanıcıların yarısından fazlası en azından bir kez mobil üzerinden alışveriş yapmışlar. Bu kesimin uygulamanızı indirip kullanmalarını sağlayabilirseniz e-ticaretiniz için mobil uygulama kullanmak sizin için karlı bir yatırım olabilir.

Mobil cihaz kullanıcılarının ne kadarı alışveriş uygulamalarını kullanıyor?

Kullanıcıların küçük bir kısmı cihazında iki ya da daha fazla perakende uygulaması kullanıyor. Mobil cihaz kullananların yüzde 39’u bir ya da iki, yine yüzde 39’u iki ya da üzerinde uygulama kullanıyor. Geriye kalan sadece yüzde 22’lik kısımsa, cihazında perakende alışveriş için uygulama bulundurmuyor. Uygulamanızı hazırlayıp uygulama mağazalarına koymadan önce müşterilerinizin uygulamanıza yeterli önemi gösterip piyasadaki diğer e-ticaret uygulamaları yerine kullanacağından emin olmanızda fayda var.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Web sitesi mi uygulama mı?

Yapılan çalışma gösteriyor ki aslında kullanıcılar sadece hediye kartları, kampanyalar ya da sadakat puanları gibi durumlar için web sitenize yöneliyorlar. Mağaza yerleri ve çalışma saatleri için yüzde 75’i web sitesini kullanırken yüzde 35’i mobil uygulamayı tercih ediyor. Ancak, hediye kartları ve kampanyalar için bu yüzdeler 19’a 12 olarak uygulamalar lehine değişiyor. Dolayısıyla web sitesinin ve uygulamanın kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcut.

Bu araştırma sonuçları çok genel bir kitle üzerinde yapılmış genel bir sonuç. Mobil uygulamalar kesinlikle e-ticarette avantaj ve kolaylık sağlayabilecek pek çok özellik sağlıyor. Ancak, e-ticaret yaptığınız pazar içinde, yaptığınız araştırmalar sonucu, gerçekten hedef kitleyi doğrudan yakalayacak, kullanıcıların düzenli olarak kullanacakları ve silmeyecekleri bir uygulama örneğine ulaşabilmeniz çok önemli.

Mobil uyumlu IdeaSoft e-ticaret altyapı paketleri ile mobil kullanıcıya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulama konusunda da IdeaSoft avantajlarından yararlanabilirsiniz. IdeaSoft-ticaretle ilgili her konuda tecrübesiyle yanınızda olmaya hazır. Hemen ücretsiz deneyebileceğiniz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile daha çok kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Mobil uygulamaWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!