DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yüksek tıklanma oranı sağlayacak banner tasarımı için 6 ipucu

Yüksek tıklanma oranı sağlayacak banner tasarımı için 6 ipucu

Banner reklamlar birçok internet sitesinin ana gelir kaynaklarından biri. Bunun yanı sıra kendi reklamını internet üzerinden yapmak isteyen markaların da birçoğunun başvurduğu araçlardan biri.

Farklı kitlelere ulaşmak ve bu kitleleri genişletmek isteyen markalar, dijital yayıncıların sayfalarında banner reklamlar kullanıyorlar; fakat her gün onlarca belki de yüzlerce banner ile karşı karşıya kalan kullanıcıların birçoğu bu bannerları görmezden gelebiliyor.

Bunun arkasında birçok farklı sebep yatabiliyor. Tasarımın kötü oluşu, reklamın kullanıcının ilgisini çekmemesi ya da son dönemlerde bannerların sürekli karşımıza çıkmasından dolayı oluşan reklam körlüğü bu sebeplerin arasında yer alıyor.

Tüketicilerin tıklamak isteyeceği ve ilgisini çekecek bannerlar hazırlamak için bazı ipuçlarına yer vereceğiz.

Basit tasarımdan şaşmayın

Banner tasarımınızın oldukça basit olması oldukça önemli. Basit tasarımlar içlerinde çok fazla öğe içermezler ve mesajlarını doğrudan ziyaretçiye verebilirler.

Bannerların üzerinde çok fazla detay olması ziyaretçilerin kafasını karıştırır. Vermek istediğiniz mesajın doğru ve kolay bir şekilde anlaşılmasının önüne geçer. Bu nedenle tasarımlarınızı mümkün olduğunca sade tutun.

Eyleme çağrı butonlarınız net olsun

Call to action yani eyleme çağrı butonlarınızın da çok net bir şekilde öne çıkıyor olması gerekiyor. Bu butonların rengi, arka plan renkle kontrast oluşturacak şekilde oluşturmak, gören kişinin dikkatini çeker ve okumaya yönlendirir. Ziyaretçileri sadece tıklamaya değil, nereye yönleneceklerini de belirtmeniz, onların reklama tıklama ihtimalini daha da artırır.

Siteniz ve markanızla uyumlu renkler kullanmaya özen gösterin

Kurumsal renklerinizin dışına çok fazla çıkmamanız da önemli. Ziyaretçiler banner üzerinde gördükleri tasarıma yakın bir yere yönlenmeyi bekleyeceklerdir. Banner’ın renk kullanımı farklı, site tasarımının renk kullanımı farklı olması durumunda tüketicilerin algısı bozulabilir ve farklı bir sayfaya yönlendiğini düşünebilir. Bu nedenle, markanızla bütünleşen renkleri bannerlarınızda da kullanmaya dikkat edin.

3 temel öğeyi unutmayın

Bannerlarınızı tasarlarken üç temel öğenin üzerinde durmanız gerekiyor. Bu öğeler:

  • Şirket logosu: Marka bilinirliğini artırmak ve markanızı öne çıkartmak için banner da şirket ismi ya da logosuna yer vermelisiniz.
  • Ürün veya mesajınız: Banner’ınız üzerinde ürününüzü ve mesajınızı da yerleştirmelisiniz. Ürün fotoğrafı koymayı düşünüyorsanız kaliteli ve ürünü iyi gösteren bir görsel hazırlayın. Bir mesaj vermek istiyorsanız, kısa metinlerle bu mesaja yer verin.
  • Call to action: Bannerınızın en önemli noktalarından biri de Call to action butonudur. Bu butonun canlı ve arka planla kontras oluşturması gerekiyor.

Metinleriniz rahat bir şekilde okunabilmeli

Reklamlarınızda metinlere yer verecekseniz metinlerinizin rahat bir şekilde okunabilmesi gerekiyor. Farklı çözünürlükteki ve büyüklükteki ekranlara göre bu bannerları hazırlamanız gerekiyor. Metinlerin font büyüklüklerini, font tipini ve font rengini dikkat çekecek ve arka plandan ayıracak şekilde tasarlamalısınız.

Banner dosya boyutunu küçük tutun

Bannerlarınızın dosya boyutunu küçük tutmaya özen gösterin. Dosya boyutunun fazla olması, bannerın yüklenme süresini artırır. Bu hem sitenin açılma hızını kötü etkiler hem de kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Google Adwords, 150 kb ve altındaki dosya boyutlarının kullanılması gerektiğini öneriyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıReklamTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!