DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2C e-ticaret siteleri için içerik pazarlaması stratejisi ipuçları

B2C e-ticaret siteleri için içerik pazarlaması stratejisi ipuçları

Günümüzde bilgiye verilen değerin artması; B2C e-ticaret şirketleri için, içerik pazarlamanın önemini de artırdı. Bu nedenle, dijital pazarlama planlarında kaliteli içerik oluşturmaya gereken özeni göstermeyen ve içeriklerini çeşitli dijital platformlarda yayınlamayan e-ticaret siteleri, rakiplerinden geride kalabiliyor.

Diğer taraftan, İçerik Pazarlama Enstitüsü (Content Marketing Institute) ve MarketingProofs’un birlikte yaptıkları bir araştırmaya göre; B2C e-ticaret şirketlerinin yüzde 77’si, içerik oluşturup paylaşarak, içerik pazarlamasından yararlanıyor. Fakat araştırma; bu işletmelerin, yalnızca yüzde 37’sinin içerik pazarlamayı “etkili” bir şekilde kullanabildiğini gösteriyor.

IdeaSoft olarak; bu araştırma sonuçlarına dayanarak, bu yazın B2C içerik stratejisini oluştururken yararlanabileceğiniz önemli ipuçlarını ve etkili içerikler oluşturmanın temel adımlarını bir araya getirdik…

Çalışan sayısı ve bütçe arttıkça içerik pazarlamanın başarısı da artıyor

Araştırmaya göre, B2C e-ticaret işletmecileri; personel hariç, bütçelerinin ortalama yüzde 25’ini içerik pazarlama için harcıyor ve içerik pazarlamaya ayırdıkları bütçe arttıkça daha başarılı sonuçlara ulaşıyor.

Araştırma sonuçları, özel bir içerik pazarlama personeli ile çalışan B2C e-ticaret işletmelerinin yüzde 28’inin, personeli şirket içinde istihdam ettiklerini, yüzde 17’sinin ise onunla bağımsız (freelance) çalıştıklarını gösteriyor.

Bu bağlamda, araştırma; B2C e-ticaret işletmelerinin yüzde 63’ünün, içerik pazarlama alanında çalışanlarının sayısını artırdıkça daha etkili sonuçlara ulaştıklarını ve başarılı olduklarını ortaya koyuyor.

Ayrıca, araştırmaya göre; başarısı veya hacmi ne olursa olsun, B2C e-ticaret yapanların yüzde 60’ı, gelecek 12 aylık dönemde içerik pazarlama harcamalarını artıracak. Bu da içeriğin gün geçtikçe artan önemini vurgulayan en çarpıcı sonuçlardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Yazılı bir içerik stratejinizin olması çok önemli

Araştırma sonuçlarına göre, içerik pazarlamada başarılı olmanın temelinde yazılı bir stratejiye sahip olmak yatıyor.

Araştırmada; yazılı bir içerik pazarlama stratejisine sahip B2C e-ticaret girişimcilerinin oranının yüzde 27 olduğu ve bu girişimcilerin yüzde 43’ünün, yazılı bir içerik pazarlama stratejisine sahip oldukları için satış gerçekleştirdikleri sonucuna varılıyor.

Peki, yazılı bir içerik pazarlama stratejisi nasıl oluşturabilir?

1. İçerik pazarlama hedeflerinizi belirleyin

İçerik pazarlama hedeflerinizi belirlerken, onların e-ticaret işletmenizin hedefleri ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz son derece önemli. Ayrıca, yeni müşteriler elde etmeye ve var olan müşterileri elde tutmaya yönelik farklı hedefler belirlemenizde de büyük yarar var.

2. Hedef kitlenizi doğru tanımlayın

Hedef kitlenizi tanımlarken, hem potansiyel müşterilerinizi hem de onların etkilendiği kişileri dikkate almanız önemli. Yaş aralığı, cinsiyetleri, hobileri, statüleri gibi birçok açıdan iyi tanımlanmış bir hedef kitle; stratejinizi belirleyip, içeriklerinizi oluştururken oldukça işinize yarayabilir.

3. İçerik pazarlama ölçümleri

E-ticaret şirketiniz ancak satış yaptığı ve kâr elde ettiği sürece başarılı olabilir ve varlığını sürdürebilir. Bu anlamda içerik pazarlama stratejinizi oluştururken değerlendireceğiniz içeriklerinizin etkinliğini ölçümlemeniz oldukça önemli. Ölçümlemelerinizi yaparken, okunma, paylaşılma, beğenilme gibi oranların yanında dönüşüm oranınıza nasıl yansıdığını da değerlendirmenizde büyük yarar var.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticaret siteniz için en doğru içerik pazarlama stratejilerini belirleyip yazılı bir içerik pazarlama planı oluşturabilir ve böylece site trafiğinizi ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: İçerik pazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!