DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B ve B2C sosyal medya strateji farklılıkları – 1.Bölüm

B2B ve B2C sosyal medya strateji farklılıkları – 1.Bölüm

Özellikle Facebook’un popülerliğinin artmasıyla beraber 2010’lu yılların başlarından itibaren sosyal medya, firmaların pazarlama çalışmalarında önemli bir yer almaya başladı. Özellikle B2C firmaları için sosyal medya pazarlama çalışmaları, tüketicilerler etkileşime geçmek ve bu etkileşimi satışa döndürmek için önemli bir rol oynuyor.

Söz konusu B2B olunca, iş modeli gereği son tüketiciye ulaşmadığı için bu alana daha farklı bir şekilde yaklaşmaları gerekiyor. Bu rehberimizde de B2C ve B2B firmalarının sosyal medya pazarlamaya nasıl baktıklarını ve bu iki iş modelinin sosyal medya stratejileri arasındaki farklara yer vereceğiz.

İçerik oluşturma

Sosyal medya söz konusu olduğunda içerik konusunu ele almak gerekiyor. Çünkü her iki iş modelinin de yararlandığı yöntemlerden biri ve her iki tarafında bu alana bakış açısı biraz farklı oluyor. Öncelikle B2C’lerin içerik üretimine nasıl baktıklarını ele alalım.

B2C

B2C’ler çoğunlukla blog içeriklerine yönelmekteler. Burada eğlenceli içeriklerle, tüketicilerin bu içerikleri paylaşmalarını sağlayarak marka bilinirliklerini artırmaya çalışırlar. Blog sayfalarındaki paylaş butonlarıyla bunu yapmaya çalışırken, aynı zamanda bu blog içeriklerini sosyal medya pazarlamada da kullanırlar.

Eğlenceli içeriklerin yanı sıra ürün tanıtım içeriklerine de yer verirler. Böylelikle ürünün nasıl kullanılacağını, kullanım alanlarını anlatırken bir yanda da tüketiciler de bir talep oluşturmaya çalışırlar. İçerik çalışmaları genellikle hedef kitle odaklı olur ve bu içerikler ile trafik çekerek, tüketicileri satın almaya yönlendirmek isterler.

B2B

B2B firmalarının içerik üretimine olan yaklaşımları biraz daha farklıdır. B2C’ler eğlence ve etkileşim odaklı içeriklere odaklanırken, B2B firmaları daha profesyonel bir yaklaşım içindedirler; çünkü hedef kitlelerinde şirketler bulunmaktadır. İçerik üretimine daha profesyonel yaklaşıldığı için, üretilen içerik türleri de farklılık göstermektedir.

  • Makaleler: Detaylı ürün açıklamaları, teknik özellikler ya da sektörel bilgilerin yer aldığı makaleler B2B firmaları için daha fazla bir geri dönüşüm sağlar. Bu içeriklerin oluşturulması daha zordur; çünkü daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerektirir; ancak doğru konu başlığında üretilen içeriklerden alınacak geri dönüşler de daha yüksek olacaktır.
  • Durum incelemeleri (Case Studies): Durum inceleme içerikleri de sunulan çözüm ve hizmetler hakkında detaylı bilgiler ve istatistikler sunacağı için daha fazla geri dönüşüm sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda belli bir ürün özelinde bu içerikleri araştırmak B2B firmalarının içerik üretiminde başvurduğu yöntemlerden biridir.
  • Webinarlar: Belli bir hizmet veya çözüm odaklı eğitici webinarlar düzenlemek de B2B firmalarının başvurduğu diğer bir içerik yöntemidir. Bu çalışmalar aracılığı ile üretilen içerikler durum incelemeleri, podcasts ya da birden fazla blog içeriği için kullanılabildiği için, oldukça değerlidir.

  • İnfografikler: B2B firmalarının yararlandıklar içeriklerden biri de infografiklerdir. Şirket ile ilgili bilgileri ve gelişmeleri bu içeriklerle paylaşırlar. Bunların yanı sıra durum inceleme raporlarını da görsel bir içerik haline getirerek bunları bir infografik ile paylaşabilirler. Çalıştıkları firmaları bilgilendirmek için yine infografik türü içerikler hazırlayabilirler.

B2B ve B2C firmalarının içerik üretimine bakışları farklılık gösterdiği için de üretilen içerikler ve içeriklerin konusuda farklılık göstermektedir. B2B’ler şirket ve şirket yöneticilerine hitap ettiklerinden dolayı bu konuya daha profesyonelce yaklaşmak zorundadırlar. B2C’ler kadar büyük etkileşim yaratmasalar da doğru kanallar ve içeriklerle B2C’lere kıyasla daha büyük geri dönüşüm almaktadırlar.

B2B ve B2C sosyal medya strateji farklılıkları serimizin ilk bölümünün burada sonuna geliyoruz. Bir sonraki yazımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!