DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B ticarette SlideShare’den faydalanmak için 6 ipucu

B2B ticarette SlideShare’den faydalanmak için 6 ipucu

E-ticarette farklı kaynaklardan trafik sağlamak uzun vadeli başarıyı garantileyen yollardan biri. Bu anlamda eğer B2B (Business to Business) iş modeline uygun bir e-ticaret siteniz varsa internet ortamında sunum içeriği paylaşmayı sağlayan SlideShare platformunu kullanmak size farklı avantajlar sunabilir. Profesyonel ve kaliteli içeriklerin paylaşıldığı SlideShare bu anlamda kullanıcıların faydalı içeriklerle buluşmasını sağlıyor. Diğer taraftan bu platformda yer alan firmalar, sunumlar yoluyla kendi tanıtım ve pazarlamalarını yaparak hedef kitlelerine ulaşabiliyor

Yapılan araştırmalara göre SlideShare’de yer alan e-ticaret sitelerinin; paylaştıkları sunum içeriklerinde yer alan bağlantılar (linkler) yoluyla aldığı trafik; Facebook, YouTube ve LinkedIn gibi sosyal ağlardan elde ettiği trafikten yüzde 500 daha fazla. Bu anlamda yapılan sunumların içinde tıklanabilir bağlantıların yer alması, trafik yönlendirme konusunda e-ticaret sitelerine büyük avantajlar sağlıyor. IdeaSoft olarak sizlere, e-ticaret siteniz için SlideShare içeriği oluştururken göz önüne bulundurmanız gerekenlere ilişkin bazı ipuçları hazırladık…

1. Görsellere odaklanmak

Sunum içeriği hazırlarken ürün görsellerine ayrıca önem göstermenizde fayda var. Bu anlamda anlattığınız konuyla ilgili en kaliteli görselleri kullanmaya dikkat etmeniz de gerekiyor. Sunumun kapağından son sayfasına kadar kaliteli fotoğraflar kullanıp metinleri minimumda tutmak, sunuma olan ilginin dağılmasını engellemenize yardımcı olabilir.

2. Analiz özelliğini kullanarak sunum faaliyetlerini takip etmek

“SlideShare Analytics”, sunumunuzla ilgili faaliyetlerin geniş bir analizini sunar. Bunu kullanarak; kaç kişinin ve kimlerin sunumunuza baktığını, yapılan yorumları, takipleri ve paylaşımları görebilirsiniz.

3. SlideShare’ın dönüşüm oranına katkısı

SlideShare sunum konusunda oldukça kullanışlı olabilir ancak sunumlar trafik yarattıkları ve firmaları geleceğin müşterileri haline getirebildikleri, yani dönüşüm oranlarını arttırabildikleri seviyede fayda sağlayabilirler. Bunu yapabilmenin bir yolu sunumlarınızın içine tıklanabilir bağlantılar eklemek ve sunumu izleyenlerin e-ticaret sayfanızı ziyaret etmelerini sağlayabilmekten geçiyor. Eğer sunum içeriğinde bir görsele bağlantı veriyorsanız, o görselin tıklanabilir bir bağlantı olduğunu anlatan ipuçları koymayı unutmamakta fayda var.

4. Kısa sunumlar, kalıcı etki

Uzun sunumlar, her ne kadar daha ayrıntılı ve daha açıklayıcı gibi görünse de SlideShade mümkün olduğunca kısa sunumlar hazırlamanız gerektiğini tavsiye ediyor. Her bir sunumda tavsiye edilen slayt sayısı 10- 20 arasında… SlideShare’in paylaştığı bilgilere göre, hazırlanan sunumlardaki ortalama slayt sayısı da 14 olarak belirtiliyor. Bu kritere göre, uzun ya da kısa hazırladığınız sunumlarınızla ilgili verileri, yine SlideShare Analytics kullanarak karşılaştırabilirsiniz.

5. İçerikleri sıklıkla güncellemek

İçerik pazarlama alanındaki anahtar konulardan birisi de süreklilik. SlideShare içeriğinizi, mümkün oldukça sık, yeni sunumlarla güncellemeyi ihmal etmeyin. Ne kadar çok içerik sunarsanız SlideShare platformunda arama yapanların sizi bulma ihtimalini o kadar artırmış olursunuz.

Ayrıca bu içerikler sizin konunun uzmanı olduğunuz algısının da oluşmasına katkıda bulunur. Böylece bulunduğunuz sektörde işbirliği yapmayı isteyen firmaların sizi tercih etmesi olasılığı artabilir.

6. Sunumları sosyal ağlarda paylaşmak

SlideShare kendisi bir sosyal ağ olmamasına karşın yine de oldukça sosyal bir platform. Kullanıcılar sunum içeriklerini, Twitter, Facebook, LinkedIn, ve Google+ gibi sosyal ağlarda paylaşabiliyorlar. Ayrıca SlideShare hesabınızı tek bir tıklamayla LinkedIn profilinize de bağlayabilirsiniz.

B2B ticarette, SlideShare kullanarak e-ticaret sitenizin trafiğini artırabilir, sosyal ağlarda paylaşımlarda bulunabilir ve de müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. SlideShare kullanmak hazırladığınız sunumların daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için etkili bir yol olarak düşünülebilir. Eğer sizin de B2B iş modelinde hizmet veren bir firmanız varsa ve işinizi online’a taşımayı düşünüyorsanız IdeaSoft’un sizin için hazırladığı e-ticaret paketleri e-ticaret paketleri ile, e-ticaret sitenizi kolayca kurabilirsiniz. IdeaSoft ile e-ticarette kazanmaya başlamak için siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliğisosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!