DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B firmaları için Linkedin pazarlama ipuçları

B2B firmaları için Linkedin pazarlama ipuçları

B2B firmaları için sosyal medya pazarlama bir hayli zor olabiliyor. Doğrudan tüketiciler yerine, firmalarla iletişim ve iş ortaklığı halinde oldukları için B2C firmalarının sıklıkla yer aldığı sosyal mecralar, B2B firmaları için yeterince etkili olmayabiliyor. Bu noktada da B2B firmalarının imdadına Linkedin yetişiyor diyebiliriz. Doğrudan iş hayatı odaklı olmasından dolayı Linkedin, B2B firmalarının sosyal medya pazarlama çalışmalarının odağında yer alıyor.

Linkedin’in kişisel kullanımlarının yanı sıra marka odaklı kullanımları da mevcut olduğu için B2B firmaları, Linkedin üzerindeki marka sayfaları ile farklı markalara, şirket yönetici ya da çalışanlarına ulaşabiliyorlar. Reklam modelleri ve reklam hedeflemeleri de yine iş odaklı olduğu için, Linkedin B2B firmaları için birçok farklı kapıyı açıyor diyebiliriz. Peki, Linkedin üzerinde ne gibi çalışmalar yapmak ve sosyal medya pazarlama kanalı olarak Linkedin’i kullanmak gerekiyor.

Marka sayfanızı düzenlemekle işe başlayın

Kendinizi ve markanızı internet ortamında dışarıya nasıl yansıttığını bir hayli önemli bir konudur. Kendinizi en iyi şekilde aktarmak, sizi en iyi anlatan fotoğraf ve içerikleri kullanmak, marka algınızı önemli ölçüde değiştirebilecek yöntemlerden biri. Bu sebeple de Linkedin üzerindeki marka sayfanızı da mümkün olan en iyi şekilde düzenlemeniz bir hayli önemli.

Marka sayfası üzerindeki “cover” fotoğrafının seçimi, markanızı tanıtan açıklama metninde çarpıcı ve yaptığınız işi en iyi şekilde yansıtan cümleleri seçmeniz bir hayli önemlidir. Marka sayfanızı ziyaret eden kişiler bu sayfa üzerindeki bilgiler doğrultusunda markanız hakkında bir yakım fikirler edinecektir. Bu da onlarla olan ilk izleniminiz olacağı için, bu deneyimi en iyi şekilde sunmanız gerekir.

”Showcase” özelliği ile sayfanızı öne çıkartın

Linkedin, markaların daha detaylı ve verimli bir şekilde markaların kendilerini öne çıkartabilmeleri için “Showcase” isimli özelliğini kullanıyor. Bu sayfaların özelliği markaların daha fazla geri dönüşüm sağlayabilmeleri için, içeriklerini öne çıkartmak.

Showcase sayfalarıyla sadece belli bir hedef kitleyi seçebilir ya da hedeflemek istediğiniz grupları belirleyerek, içeriklerinizin bu hedef gruplarına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu sayfalarda daha büyük bir kapak görseli bulunur ve bu sayfalar üzerinde doğrudan kendi sitenize yönlendirme linkleri eklenebilir. Böylelikle bu sayfalar üzerinden, kendi B2B sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Gelişmiş arama özelliğini kullanın

Gelişmiş arama özelliği ile Linkedin üzerinde daha büyük ve sizinle daha ilgili olabilecek hedef kitleleri bulabilirsiniz. Bu gelişmiş arama özelliği üzerinde konum, endüstri, yer alınan gruplar, okullar, kaç yıllık tecrübeye sahip olunduğu gibi birçok farklı veriyi filtreleyerek, sizinle en çok ilgili olabilecek hedef kitleleri bulabilirsiniz.

Gelişmiş aramaları kullanmak, markanıza daha fazla ilgi duyabilecek kişilere ulaşmanızı sağladığı için, yaptığınız çalışmaların da daha verimli olmasını sağlayacaktır.

Grupları araştırın ve buralarda aktif olun

Linkedin gruplarını yakından takip etmek ve kendi endüstrinizle ilgili gruplarda sürekli olarak aktif olmanız, kullanıcılarla etkileşime girmeniz ve paylaşımlar yapmanız hem kendi networkünüzü oluşturmanızı sağlarken hem de marka bilinirliğinizi de artırmanıza yardımcı olur.

Ancak bu gruplarda aktif olurken, çok fazla reklam amaçlı içerikler paylaşmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Çok aşırıya kaçmanız bir süre sonra grup içindeki üyelerin tepkisini çekmenize neden olabilir. Bu sebeple de aktifliğiniz daha çok bu gruplardaki kişilerle olmalı. Bir network oluşturarak, bu kişilerin de kendi ağlarına ulaşmak için çalışmalar yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!