DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B firmaları için içerik pazarlama fikirleri

B2B firmaları için içerik pazarlama fikirleri

Pazarlamanın yükselen trendlerinden biri de içerik pazarlama. B2C firmaları genellikle içerik pazarlamadan etkin bir şekilde yararlanıyor olsalar da B2B firmaları için bu durum pek de böyle olmayabiliyor. İçerik pazarlama için yeni fikirler bulmak zorlu bir süreç olabiliyor.

Farklı konularda yazı yazabilmek ve içerik üretebilmenin zorluklarından dolayı bu yazıda B2B firmaları için belli başlı içerik fikirlerini ele alacağız. Bu fikirlerden yola çıkarak içerik pazarlama çalışmalarınız için yeni stratejiler oluşturabilir ve hizmet verdiğiniz kişilere yeni içerikler sunabilirsiniz.

Şirketinizden üç üst düzey yönetici belirleyin

Kendi alanında uzmanlaşmış üç üst düzey yönetici belirleyerek, onların bilgilerini kullanabilir, bu kişilerin kendi alanlarındaki deneyimlerini paylaşabileceği içerikler oluşturabilirsiniz. Tabii ki bu üst düzey yöneticilerin çoğunluğu bu tür içerik oluşturmaya vakit ayırmakta zorlanabilir; ancak belli periyotlarda onlardan birer yazı alabilir ya da bu yöneticilerin içerik ekibinize bu alanlarla ilgili ne tür içerikler hazırlayabilecekleri konusunda toplantı yapmalarını sağlayabilirsiniz. İçerik ekibiniz her ne kadar bu konularla ilgileniyor olsalar da alanındaki uzman kişilerin fikirlerini ele alarak onları farklı bir boyuta taşıyabilirler.

İçerik işiyle ilgilenmeyen 5 çalışanınıza fikir bulmalarını söyleyin

İçerik ekibinde yer almayan çalışanlarınızın da fikirlerini alabilirsiniz. Burada önemli olan konu başlıkları çıkartmaktır. Bu çalışanlarınızda kendi alanlarında ihtiyaç duydukları ya da kendilerine ait içerik fikirlerini sizinle paylaşabilir ve içerik ekibiniz buradan çıkacak fikirleri hayata geçirebilir.

En sık sorulan soruları listeleyin

Firmanıza en sık sorulan 100 soruyu belirleyebilirsiniz ve bu soruları listeleyerek farklı içerikler oluşturabilirsiniz. Bu soruları birkaç videoluk bir seri haline getirerek eğitici videolar da oluşturabilirsiniz.

Sektörünüzle ilgili hikaye serileri oluşturmaya başlayın

Hizmet verdiğiniz sektörle ilgili hikaye serileri oluşturabilirsiniz. Bu sektörede olup bitenleri ve yenilikleri yazabilirsiniz. Bunun yanı sıra geçmiş yıllardaki istatistleri toplayarak bu konuda bir arşiv oluşturabilirsiniz. Sektöredeki başarı ve başarısızlık hikayeleriyle de bir seri oluşturabilirsiniz.

Sektörel etkinlerle ilgili içerikler hazırlayın

Sektörünüzün yer aldığı etkinliklerden de içerikler oluşturabilirsiniz. Fotoğraflar ve videoların olduğu içerik serileri ile bu etkinliklerde öne çıkan bilgileri takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Marka değeri oluşturacak rehber içerikleri oluşturun

Sektördeki marka değerinizi artırmak için, rehber tarzında içerikler oluşturabilirsiniz. Videonun yükselişiyle beraber ürünlerinizin nasıl kullanıldığına dair rehber ve eğitim videoları hazırlayabilirsiniz. Daha önce işlenmemiş konularda bu tür rehber içerikler hazırlayarak sektörünüzde öncü olabilir ve marka değerinizi artırabilirsiniz.

Sosyal medyadan gelen sorulardan içerikler oluşturun

En sık sorulan soruların yanı sıra sosyal medyadan gelen sorular üzerinden de farklı içerik fikirleri oluşturulabilir. Sık sorulan sorular olmasa bile ilgi çekici ve farklı sorular üzerinden yeni fikirler oluşturmak mümkün. Böylelikle takipçilerinizin de fikirlerini almış ve onlardan yeni fikirler oluşturmuş olursunuz.

Sektörünüzü ve trendleri takip edin

Google Trends üzerinden son dönemlerdeki yenilikleri ve yeni çıkan haberleri takip edebilirsiniz. Sektörünüzle ilgili bu tür yenilikleri takip etmek, yeni içerikler oluşturmak konusunda size fikir verebilir.

Sektörel yenilikler takipçilerinizin ilgisini çekecektir ve onlara farklı sunumlarla bu içerikleri hazırlayarak etkileşimlerinizi artırabilirsiniz.

Linkedin gruplarını takip edin

B2B firmalarının büyük çoğunluğu Linkedin üzerinde daha aktif oluyor. Linkedin gruplarında, kullanıcıların yaptıkları paylaşımları inceleyebilir ve bu konular üzerinden yeni içerik fikirleri bulabilirsiniz. Başka kullanıcıların yaptıkları paylaşımlar size sektörünüzle ilgili yeni çağırışımlar yapabilir.

Yapılacaklar ve yapılmayacaklar listeleri hazırlayın

Sektörünüzde veya hizmet alanınızda nelerin yapılacağını ve nelerin yapılmaması gerektiğine yönelik listeler hazırlayabilir ya da bunları yine video içerikler halinde takipçilerinize sunabilirsiniz.

Popüler olan içeriklerinizi seri haline getirin

Çok fazla okunan ve etkileşim alan içeriklerinizi bir seri haline getirebilirsiniz. Takipçileriniz bu konulara daha fazla ilgi gösteriyor olabilir ve bir seri halinde bu içerikler üzerinden daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!