DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B e-ticaret sandığınız kadar zor olmayabilir, işte bazı ipuçları…

B2B e-ticaret sandığınız kadar zor olmayabilir, işte bazı ipuçları…

B2B en karlı e-ticaret modellerinden biri ama yanlış anlaşılan pek çok kavram nedeniyle e-ticaret alanında çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor. B2C tarafında rüşdünü çoktan ispat etmiş e-ticaret B2B için de sayısız imkan ve sonsuz fırsatlar sunuyor.

Eğer siz var olan B2B işinizi e-ticarete taşımakta zorlandıysanız veya işinizi internet’e taşımak istiyor ama duyduğunuz başarısızlık hikayeleri yüzünden tereddüt ediyorsanız bu yazı tam size göre demektir.

İşte IdeaSoft’tan B2B e-ticarete dair çok işinize yarayabilecek ipuçları…

B2B’nin yıkılan hayalleri mi?

Online pazarlamanın kuralları yavaş yavaş değişiyor. Geleneksel pek çok yöntem yerini yenisine bırakırken, duruma uyum sağlayamayan işletmeler B2B pazarında “Acaba ne yapsak” düşüncesiyle baş başa kalıyor. Yeni gelişen teknolojiler bu soruna çare olabilir. Bugün, bundan bir kaç yıl önce kullandığınız online pazarlama tekniklerine alternatif olabilecek birden fazla yöntem var. Sınırlı sayıda adrese elektronik posta ile ulaşmaya çalışmaktansa sınırsız sayıda kullanıcıya sosyal medya, bloglar, forumlar ve benzeri kanallardan ulaşarak işe başlayabilirsiniz.

Büyük veri ne kadar büyük?

Adıyla bile çoğu insanı “Bu da ne!” diye dehşete düşüren büyük veri (Big Data) ne kadar dev gibi de olsa, aslında doğru kurgu ve teknolojilerle ıslah edilecek bir yapıya sahip. Büyük veri içerisinde barındırdıklarıyla pazarlamada ulaşamadığınız potansiyele ulaşmanızı sağlayabilir. Büyük veriyi kullanırken verileri belirlediğiniz kategori ve alt kategorilere indirgeyerek parçalar halinde değerlendirmeniz faydalı olabilir. Bu devasa veri tabanını kontrol edebilmek için bazı teknolojik yatırımlara girmek gerebilir, ancak bu boyutta bir bilginin size getireceği faydalarla karşılaştırılınca bu yatırım kısa vadede bile son derece karlı görünüyor.

E-posta pazarlaması çok mu zor?

B2B e-ticarette e-posta pazarlaması son derece önemli ama ne yazık ki firmaların sadece çok azı bu konuda bekledikleri geri dönüşleri elde edebiliyorlar. Bunun nedeniyse e-posta pazarlamasının öğrenilmesinin kolay, ustalaşmasının zor bir pazarlama kanalı olması. Bu konuda E-ticaret Bilgi Bankası’ndaki paylaşımlarınızı takip ederek siz de B2B e-ticaret işinizde e-posta pazarlamasını çok daha verimli kullanabilirsiniz.

Sosyal medyayı ölçümleyemez misiniz?

Elbette ölçümleyebilirsiniz. Bugün online ticaret yapmaya karar veren her firma sosyal medyada yer edinebilme savaşı verirken ölçümleme konusunu, sosyal medyadan uzak durmanızın nedeni olamaz.

Sosyal medya ölçümlemesi için kullanabileceğiniz pek çok farklı sistem var ama sadece Google Analytics’i kullanarak bile çalışmalarınızın verimi ölçebilirsiniz.

B2B e-ticareteki en karlı alanlardan biri ve eğer siz de B2B e-ticaret ile uğraşmak istiyorsanız bu konuda başkalarının yaşadıkları sorunların sizi engellemesine izin vermemelisiniz. İnternette her sorunun çözümü olduğu gibi B2B e-ticaret alanında da çözümler sonsuz. Eğer B2B işinizi internete taşımak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız IdeaSoft size yardımcı olabilir. Gelin ücretsiz deneme hesabınızı şimdi oluşturun ve işinizi e-ticaretle büyütmeye bugünden başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!