DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B e-ticarette en önemli 5 performans göstergesi

B2B e-ticarette en önemli 5 performans göstergesi

​Bir e-ticaret sitesi için en önemli konulardan biri performansın ölçülebiliyor olması. Bunun en basit göstergesi tabi ki satışlar ama daha detaylı ölçümlemeler ile e-ticaret siteniz ile ilgili hemen her konuda son derece faydalı bilgiler elde edebilir ve bunun sonucunda da satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

Bunun için anımsayabileceğiniz gibi daha önce e-ticaret sitenizde mutlaka ölçümlemeniz gereken 5 performans göstergesinden bahsetmiştik. Fakat o ipuçları daha büyük oranda B2C yani son kullanıcıya hitap eden e-ticaret siteleri için geçerliydi.

 

Bu kez ise B2B yani diğer işletmelere ürün ve mal satışı yapılan e-ticaret sitelerindeki önemli performans göstergelerini sizlere aktaracağız…

 

Müşteri kaybı

Bir B2B e-ticaret sitesinin en önemli avantajlarından biri müşteriniz olan işletmelerin sizden satın aldıkları ürünlere yeniden ihtiyaç duyma oranlarının yüksek olmasıdır. Yani bir müşteriye bir kez satış yapmayı başardıktan sonra tekrarlayan satışların gelme ihtimali yüksektir. Fakat B2B sitelerinde tekil müşteri sayısı B2C’ye göre daha düşük olduğu için her bir müşteri daha değerlidir ve satın almayı bırakan müşterileri tespit edebilmek ve varsa sorunlarını gidermek büyük önem taşır.

 

Dönüşüm oranı

Bir e-ticaret sitesi için günde kaç yüz kişinin ziyaret ettiğinden çok, ziyaretçilerin kaçının satın alma gerçekleştirdiğidir. Sizlere daha önce e-ticarette dönüşüm oranı konusundan bahsetmiştik. Eğer sitenizin dönüşüm oranı düşükse bir sorun var demektir ve bu sorunu gidermenin yolunu bulmaya odaklanmanız gerekebilir.

 

Değişen alışveriş eğilimleri

Bazı dönemlerden daha iyi satışı olan ürünlerin farklı zamanlarda satışlarının düşmesi veya tam tersi durumlarla karşılaşmışsınızdır. Dönemsel olarak gerçekleşen bu değişimleri yakından takip etmek, hem doğru stok yönetimi, hem de pazarlama stratejisi açısından çok işinize yarayacaktır.

 

Müşteri kaynakları

Bir B2B e-ticaret sitesinin tekil müşteri sayısı az ama her bir müşterinin bıraktığı karın yüksek olduğunu söylemiştik. Bu da her bir müşterinin önemini son derece artırıyor. Toplamda potansiyel müşteri sayısının da az olduğunu düşününce müşterilerin hangi kanallardan elde edildiğini takip edebilmek, müşteri sayınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda size çok yardımcı olacaktır.

 

Alışveriş sepetinin terk edilme oranı

Alışveriş sepetinin terk edilmesi her e-ticaret sitesi için mutlaka belli oranda karşı karşıya kalınacak durumlardan biri. B2B gibi her bir satın almanın yüksek ciro sağladığı durumlarda ise alışveriş sepetinin terk edilme oranını düşürmek büyük önem taşıyor. Bu konuyu yakından gözlemlemeniz varsa olası sorunları gidermek konusunda size fayda sağlayacaktır. Ayrıca bu konuda alışveriş sepetinin terk edilme nedenleri konusundaki makaleye de göz atmanızı öneririz.

 

Hem B2C, hem de B2B e-ticaret siteleri için benzersiz seçenekler sunan IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri sizin her türlü e-ticaret ihtiyacınıza yanıt verebilir. IdeaSoft’un size nasıl fayda sağlayacağını görmek için demo hesabınızı oluşturup bugünden farkı yaşamaya başlayabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!