DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B e-ticarette başarı için 3 ipucu

B2B e-ticarette başarı için 3 ipucu

Günümüzde e-ticaret denildiği zaman genellikle akla ilk önce B2C (business to customer) yani firmadan son kullanıcıya yani tüketiciye yönelik ticaret geliyor. Ancak e-ticaret hacminin hızla büyüdüğü çevrimiçi ortamda, firmalar arasında büyük ölçekli alışverişler yani B2B (business to business) ticaret de oldukça önemli bir yer tutuyor.

Türkiye’de de B2B ticaret, firmaların kendi bünyesinde ya da başka firmalardan yaptığı alışverişler olarak karşımıza çıkıyor. Toplam B2B ticaretin yarısının önümüzdeki iki yıl içinde çevrimiçi yapılacağı öngörülüyor. Peki, B2B ticaret yapan firmalar çevrimiçi gelirlerini artırabilmek için neler yapmalı? Konunun uzmanları temel olarak üç ana başlık üzerinde duruyorlar. İşte bu üç önemli konuyu…

1) Uygun “self-servis” özellikleri sağlayın

B2B müşterileri, aradıkları ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde bulmak ve alışverişi verimli bir şekilde tamamlamak istiyor. Çevrimiçi B2B alışveriş yapanların yaklaşık dörtte biri, herhangi bir satış temsilcisiyle görüşme zorunluluğu olmayan web sitelerini tercih ettiğini söylüyor. Öncelikle ürün açıklamalarının mümkün olduğunca ayrıntılı ve aydınlatıcı olması sitenizi benzer siteler arasında öne çıkartabilir.

E-ticaret sitenizin satış kısmında kullanacağınız “hızlı sipariş” ve “toplu giriş” gibi özelliklerle kullanıcılara zaman kazandıracak kolaylıklar sağlayabilirsiniz. Ayrıca daha önce yapılan alışverişler için konulabilecek tekrar satın alma gibi özellikler kullanıcıların aynı siparişi tekrar yapabilmelerine olanak sağlayarak satış yaptığınız kullanıcıları elinizde tutmanıza yardımcı olabilir.

2) Kullanıcılarınıza kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sunun

Sitenizi kullanıcılar için kişiselleştirecek özellikler geri dönüş oranlarınıza olumlu etki yapabilir. Öncelikle site içi gezinmenin kolay olmasında fayda var. Kullanıcılar aradıkları ürünleri zorluk çekmeden bulmak istiyorlar. Ayrıca kullanıcı ihtiyaçlarını bilen ve onları anlayan bir web sitesi tercih sebebi olduğu için kayıtlı kullanıcı sistemi de satışları olumlu yönde etkileyebilir.

Kullanıcılara ürün tavsiyelerinde bulunan bir sistem işinize yarayabilir. Kullanıcıların izlenen alışverişler alışkanlıklarına göre ürün önerilerinde bulunabilirsiniz.

3) Müşteri desteğine önem verin

B2B alışverişi tercih eden firmalar müşteri desteği hizmetini kendileri de verdikleri için iyi çalışan bir müşteri hizmetleri departmanını karşılarında görmek istiyorlar. Kuruluşlar ve alışveriş yapan kullanıcılar için kolay yönetilen hesaplar oluşturmakta fayda var. Ayrıca satın alma ve onay işlemlerini hızlandıran çevrimiçi sistemler kullanılabilir. Bireysel satışların aksine bazı satın alma rutinlerini otomasyona bağlayan ve kullanıcılara kişisel danışman ve temsilciler sağlayan bir e-ticaret sitesi de yüksek oranda tercih edilebilir.

Şirketler arası satış ve pazarlama artık e-ticaret pazarının da önemli bir parçası haline gelmiş durumda. B2B ticarette satışlarınızı arttırmak ve müşterilerinize sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunabilmek için bu üç konuya ağırlık vermeniz işleri kolaylaştırabilir. Siz de e-ticarette kazancınızı arttırmak ve hem B2C, hem de B2B e-ticaret işinizi büyütmek için IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerinden yararlanabilirsiniz. Gelin siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun yeni yılda IdeaSoft’la kazanın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!