DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B e-ticaret siteleri nasıl bir marka haline gelebilir?

B2B e-ticaret siteleri nasıl bir marka haline gelebilir?

Hemen her sektörden firma, elektronik ticaret aracılığıyla müşterilerine hizmet sunabiliyor. Müşteriler bazen son tüketiciler olabildiği gibi diğer firmalar da olabiliyor. Bu şekilde bir çözüm ortaklığı ilişkisi yürütülmesi ise B2B (business to business, firmadan firmaya) ticaret olarak adlandırılıyor. Bu yöntemde e-ticaret yoluyla satış yapan firma, diğer firmalara hammadde veya satışa sunulacak ürünler sağlayabiliyor.

Hedef kitlenin son tüketicilerden farklı olduğu bu durumlarda pazarlama dinamikleri de doğal olarak farklı işliyor.B2B e-ticaret firmalarının satış yaptıkları ekosistemde bir marka haline gelebilmesi için ise birtakım notkalara dikakt etmelerinde fayda var. İşte B2B e-ticaret sitelerini marka haline getirebilecek adımlar…

İş ortaklarınızı belirleyin

Müşterilerinizin diğer firmalar olduğu gibi satış süreçlerini iyileştirmenize katkıda bulunabilecek firmalar da olabilir. Satın alma ve teslimat aşamalarını hızlandırmak ve müşteri memnuniyetini artırmak adına çoğu B2B firması, diğer firmalarla iş ortaklığı yapabiliyor. Ancak bu noktada hangi firmayla çalışılacağına karar vermek büyük önem taşıyor.

E-ticaret sitenizin kullanıcı deneyimini ve müşteri memnuniyetini doğrudan etkileyecek çözüm ortaklarınızı belirlerken firmaların referanslarını ve taleplerini değerlendirebilirsiniz. Buna göre detaylı bir araştırma sürecinden sonra hangi firmalarla yolunuza devam edebileceğinize karar verebilirsiniz.

Ürün yönetimi yapın

Firmalar, satışa sunduğunuz ürünlerin stok durumuyla ilgili son tüketicilerden çok daha detaycı olabiliyor. Bu nedenle ürün yönetimini sıkı tutmalı, stok durumunuzu eş zamanlı olarak günellemelisiniz. Çünkü çoğu firma, satın almak istediği bir ürünün e-ticaret sitesinde görünmesine rağmen stoklara girmesi için haftalarca beklemeyebilir. Hak verirsiniz ki, müşteriniz olan firmaların da kendi iş süreçlerini yönetebilmeleri için sizin güncel ürün bilgilerinize ihtiyaçları olabilir.

Tanıtım yapmayı unutmayın

Artık tüm tüketiciler online dünyada da varlıklarını sürdürüyorlar. Bunlara müşteriniz olan firmalar da dahil. Dolayısıyla geleneksel mecraların yanı sıra online tanıtım yöntemlerinden de yararlanmanızda fayda var. Marka farkındalığı yaratmak ve sonrasında bilinirlik düzeyini artırabilmek için seçeceğiniz pazarlama araçları büyük önem taşıyor. Siz de müşterilerinizin güvenini kazanmak adına onların bulunabileceği online platformlarda yer alabilir, e-ticaret sitenizin pazarlamasını yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sosyal medyada aktif bir rol üstlenebilirsiniz. Eğer sosyal medya platformlarında yalnızca son tüketicilerin yer aldığını düşünüyorsanız, büyük olasılıkla yanılıyorsunuz. Dolayısıyla özellikle müşteri memnuniyetini artırabilmeniz için sosyal medya platformlarından yararlanabilir ve müşterilerinizin ilgisini çekebilecek içerikler paylaşabilirsiniz.

E-ticaret ekosisteminde B2B firmaların kendi markasını oluşturması B2C firmaları ile kıyaslandığında çok kolay olmayabiliyor. Ancak birkaç noktaya dikkat edildiğinde B2B ekosisteminde aranan bir marka haline gelmek işten bile değil. Eğer siz de kendi e-ticaret mağazanızı oluşturmak IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve zaman kaybetmeden hedef kitlenizle buluşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: B2Bbusiness to businessçözüm ortaklarıe-ticaretfirmadan firmayahammadde satışıhedef kitleiş ortaklarımarkamarka olmakmüşterionline mağazaPazarlamaSosyal medyatanıtımürün satışıürün yönetimi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!