DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B e-ticaret satışlarını artırmak için önemli ipuçları

B2B e-ticaret satışlarını artırmak için önemli ipuçları

Geleneksel ticaret yöntemlerine kıyasla daha fazla çeşit barındırması ve çok daha hızlı sonuç vermesi nedeniyle e-ticaret, hemen her kullanıcı profili tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Artık herkesin elinin altında olan internet, online alışveriş imkanıyla kullanıcıların birçok ihtiyacını karşılamakta çoğu zaman yeterli oluyor.

Online alışveriş kavramını yaratan e-ticaret sitelerinin satışları business to consumer (B2C) olabildiği gibi business to business (B2B) odaklı da olabiliyor. B2C ile benzer noktalar barındıran B2B hedefli e-ticaret sitelerinin son tüketiciye değil de diğer şirketlere satış yapmasından dolayı bazı alanlarda biraz daha farklı bir alışveriş anlayışı bulunuyor. Satış oranlarını yükseltebilmek için ise B2B e-ticaret sitelerinin temel konu başlıklarına dikkat etmesinde büyük fayda var.

İşte B2B satışlarını artırmak isteyen e-ticaret sitelerinin bu konuda başarılı olabilmeleri için uygulaması gereken adımlar…

Sağlam temeller atın

E-ticaret girişiminde uzun vadeli bir başarı için ihtiyaçları belirleyerek buna göre adımlar atmak büyük önem taşıyor. Bir anda ülkenin en büyük e-ticaret sitesi olmak gibi hedefler yerine ayakları yere basan amaçlar doğrultusunda hareket etmek daha akıllıca olabiliyor. Karşılayabileceğinden daha fazlasını vadeden e-ticaret şirketleri, zamanla ihtiyaçlara cevap veremeyip verimsizleşebiliyor.

Bir e-ticaret sitesinin ses getirecek kadar büyüme gösterebilmesi, zaman içinde eksiklerini belirleyerek buna göre iyileştirmeler yapabilmesinden geçiyor. Yani yavaş, ancak sağlam adımlarla sektörde çok daha fazla yankı uyandırmak mümkün olabiliyor.

Kullanım kolaylığı sunun

B2B müşterilerin e-ticaret tercihlerini kullanıcı deneyimi oldukça etkiliyor. E-ticaret kanalı, hedef kitle kimlerden oluşursa oluşsun ulaşılabilir ve karşılaştırılabilir olması özelliklerinden dolayı tercih ediliyor. Farklı profillerde birçok müşterinin e-ticaret sitesini ziyaret edebileceği düşünüldüğünde, süreçlerin basit ve anlaşılır bir yapıda olması önem kazanıyor.

Bu yüzden e-ticarette satın alımların, ödemenin ve iade süreçlerinin kullanıcıların birkaç parmak hareketiyle halledebileceği kadar kullanıcı dostu olmasında fayda var.

Değerlendirmeler yapın

Müşterilerin hangi adımda satın almaya karar verdikleri, tercih ettikleri ödeme şekilleri, kaç kişinin ziyaret ettiği gibi bilgilere ulaşmak dijital dünyada oldukça kolay. Elde edilen bu bilgiler ise üzerine düşünüldüğünde şirket hakkında birçok ipucu verebiliyor. Dolayısıyla tüketici davranışlarını dikkate almakta büyük fayda var.

Bu davranış şekillerinin değerlendirilmesi doğru noktaların geliştirilebilmesine olanak sağlıyor. Kullanıcı ihtiyaçlarının belirlenmesini kolaylaştıran ve gelecek planlarını büyük ölçüde etkileyen bu verilerin sonuçları satışların artmasını da doğrudan etkiliyor.

Günümüzde tüm müşteri grupları tarafından kullanılan e-ticaret sitelerinin başarı hedeflerini gerçekleştirebilmelerinde tabi ki satışları artırmaları büyük rol oynuyor. Ancak satışların artış göstermesi için kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebilen bir sanal mağazaya sahip olmak büyük önem taşıyor. Türkiye’nin lider altyapı markası IdeaSoft, markalar için profesyonel e-ticaret çözümleri sunuyor. Eğer siz de satışlarınızı etkileyecek anahtar teslim bir sanal mağazaya sahip olmak istiyorsanız, IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret işletmeciğiliiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!