DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Az ürün satan e-ticaret siteleri içerik pazarlamadan nasıl faydalanır?

Az ürün satan e-ticaret siteleri içerik pazarlamadan nasıl faydalanır?

İçerik üretimi ve sitenin devamlı olarak güncellenmesi arama motorlarına sitenin devamlı olarak güncellendiğini gösterir ve bu da sitenin sayfa değerini ve arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltecektir.

Fazla ürün seçeneği olan e-ticaret siteleri, ürünlerle ilgili farklı içerikler üretebilirler. Bunun yanı sıra içerik stratejilerini belirlerken farklı taktiklerden yararlanabilirler. Rehber videoları, ürünlerin tanıtım videoları ya da ürünün kullanım alanlarını gösteren içerikler üretilebilir. Fakat söz konusu az ürüne sahip olan ya da tek ürün e-ticaret sitesi olduğunda seçenekler azalıyor.

Ancak bu tabii ki bu şirketlerin içerik pazarlamadan faydalanamayacakları anlamına gelmiyor. Diğer şirketlere göre daha az aktif olabilirler; fakat yine de sitelerinin blog kısmını aktif ve güncel tutmalarını sağlayabilecekleri alternatifler bulunuyor.

Ürünlerinizi iyi analiz edin

Tek bir ürün dahi satıyor olsanız ürününüzü iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Bu ürünü satıyor oluşunuz, bu konu hakkında ne tür içerikler yaratabileceğiniz konusunda fikir yaratacağınız anlamına gelmeyebilir. İçerik pazarlama oldukça farklı bir yaklaşım gerektirir ve bu nedenle sattığınız ürün ya da ürünleri çok iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Ürünlerinizi analiz ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Ürünlerinizi analiz ederken, bu ürünlerle ilgili internet üzerinde ne tür içerikler paylaşıldığına dikkat etmeniz gerekiyor. Sadece akıllı telefon satıyor olduğunuzu ele alalım. Bu akıllı telefonlarla ilgili internette ne tür içerikler hazırlanıyor?

Bu telefonların incelemeleri, kameralarıyla çekilmiş ilginç videolar bu kategoriye girebilir. Kullanıcıları bilgilendirmek için bu inceleme ve karşılaştırma videolarına blogunuzda yer verebilirsiniz.

Akıllı telefon kullanıcılarının en çok kullandıkları özelliklerden biri de şüphesiz telefonun kamerası. Telefonun kamerasının nasıl bir performansa sahip olduğunu ve bu kamerayla neler yapılacağını da göstermek için internette yayınlanan ilginç videoları toplayarak bunları paylaşabilirsiniz.

Bunları internetteki kaynaklardan bularak yapabileceğiniz gibi, siz bir Youtube kanalı oluşturarak bu videoları o cihazları kullanarak çekebilirsiniz. Eğer bunu yapabilecek tekniğe ve zamana sahip değilseniz, Türkiye’deki Youtube kanallarıyla irtibata geçerek, onlara sponsor olabilir ya da belli bir ücret karşılığında onlara video içerikler ürettirebilirsiniz.

Şimdiye kadar hep video özelinde gittik; ancak yukarıda bahsettiğimiz içerikleri görsellerle süsleyerek, listeler oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin sattığınız ürünlerle piyasada olan diğer ürünleri karşılaştıran yazılar da yazabilirsiniz.

Tabii ki karşılaştırma yaparken çok fazla reklama girmemek gerekiyor. Kendi ürününüzü öne çıkartmak isteyebilirsiniz; fakat internet kullanıcıları “reklam kokan” yazıları fark ediyorlar ve siz bunu çok göze sokar bir şekilde yaparsanız, yaptığınız içerik pazarlama çalışmalarından çok iyi sonuçlar alamayabilirsiniz.

Bu nedenle siz içeriklerinizi en sade halde hazırlayarak, son kararı kullanıcıya bırakmalısınız.

Ürünlerinizle ilgili konuların listesini yapın

Ürünlerinizin analizini yaparken, bu ürünlerle ilgili olabilecek diğer konuların bir listesini yapın. Bu içerikleri bir Excel dosyasında tutabilir ve sonrasında ilgili olan konuları belli kategorilere ayırabilirsiniz.

İçeriklerinizi kategorize etmek, devamlı olarak aynı tür içerikleri paylaşmamanızı sağlar. İçerik stratejinizi oluştururken, her yayın günü için farklı bir kategoride içerik girebilirsiniz. Böylelikle takipçilerinizi de sıkmamış olursunuz. İçerikleri kategorize etmek konu fikri bulmanız konusunda da size yardımcı olur.

Kutunun dışında düşünün

İçerik üretimi yapabilmek için farklı açılardan konuya yaklaşmanız gerekiyor. Bunun için de kutunuzun dışına çıkmanız gerekiyor. “Az ürünüm var bu konuda ne içerik çıkartabilirim” diye düşünmemeniz gerekiyor.

Sattığınız ürünler özelinde Türkiye’de içerik üretimi yapılmıyorsa, yurtdışındaki örneklere göz atmalısınız. Yurtdışındaki sitelerin bu konuda neler yaptığını araştırmalısınız. Onların izledikleri yolları izleyebilirsiniz.

İnternet üzerinde ürününüzle ilgili ne tür içerikler olduğunu araştırmadan, bu konuda içerik üretilmiyor demeniz çok da doğru olmaz. Daha önce okumadığınız ya da göz atmadığınız kaynakları inceleyin.

Devamlı olarak okuduğunuz bloglarda ya da izlediğiniz video kanallarında hep benzer içerikleri göreceksinizdir. Konuya farklı bir şekilde yaklaşabilmek için, daha önce izlemediğiniz ve bilmediğiniz kaynaklara yönlenmelisiniz.

Doğrudan sizinle ilgili olan bir konu olmasa bile içeriğin ele alınış biçimi size fikir verebilir. İçerik pazarlamada bu tür yaklaşımlar oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!