DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ayda 500 TL ile sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Ayda 500 TL ile sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Sosyal medya pazarlamada bütçe yönetimi yapmak, aylık olarak reklam kampanyalarınızı daha etkin bir şekilde yönetmenizi sağlar. Elinizdeki bütçeyi belirlemek ve bunu doğru şekilde reklam kampanyalarına dağıtmak alacağınız geri dönüşümleri de artıracağı gibi daha planlı bir şekilde kampanyalarınızı yönetmenize yardımcı olur.

Bütçe yönetimi yaparken bilmeniz gerekenlerle ilgili detaylı bilgiyi Sosyal medya pazarlama bütçesi oluştururken gerekli olan 5 öge isimli rehberimizde bulabilirsiniz. Bu rehberimizde de aylık olarak 500 TL’lik bir bütçe ile en düşük maliyetle reklam kampanyaları oluşturmak üzerinde duracağız. Buradaki bütçe firmalara göre değişiklik gösterebilir; önemli olan reklam kampanyalarınızı oluştururken ve elinizdeki bütçeyi dağıtırken nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda size fikir vermek olacak.

Planlama

Elinizdeki bütçeyi iyi bir şekilde yönetebilmek için öncelikle planlama yapmanız gerekiyor. Öncelikli olarak hangi sosyal ağlarda reklam kampanyaları oluşturacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Günümüzde sosyal medya reklamları konusunda en çok tercih edilen platformlar Facebook ve Instagram olarak öne çıkıyor. Twitter etkileşim açısından iyi olsa da reklam modelleri olarak bakıldığında yetersiz kalıyor. Bu sebeple de önceliğiniz Facebook ve Instagram üzerinde olabilir.

Instagram da Facebook’a ait olduğu için bu iki platformu bir arada kullanabilir ve aynı reklam kampanyasını hem Facebook hem de Instagram’da yayınlayabilirsiniz. Facebook Power Editor üzerinden reklam kampanyaları oluşturduğunuzda her iki platformda da reklamlarınız gösterilebilir. Planlama konusu bu noktada oldukça önemli; çünkü haftalık olarak kaç reklam kampanyası çıkmayı düşündüğünüze karar vermeniz gerekiyor.

Hedef kitlenizi belirleyin

Reklam kampanyalarında hedef kitleler büyük önem taşımaktadır. Doğru hedeflemeleri yapmak, düşük bütçelerle dahi iyi sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Markanıza uygun olan hedef kitleyi seçmeniz ve hedef kitleyi daraltmanız, reklamınızın daha doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olur.

Reklam seçeneklerini ayarlarken hedeflemeyle ilgili oldukça detaylar karşınıza çıkacaktır. Demografik yapı, şehir, ilgi alanları gibi detaylar üzerinden hedef kitlenizi daraltabilirsiniz. Doğrudan firmanızın müşteri profiline uygun bir kitle yarattığınızda, reklamlarınız ilgili kişilere ulaşacaktır.

Hedefleme ayarlarını yaparken, farklı şehirlere göre de gösterimler yapabilirsiniz. E-ticaret siteniz üzerinden hangi şehirlerden daha fazla trafik aldığınızı inceleyebilir ve reklamlarınızı bu şehirlere yönelik hazırlayabilirsiniz. Böylelikle markanıza ilgi duymayan kullanıcıları elemiş olursunuz ve reklamınızı hedef kitlenizin bulunduğu şehirlere göre ayarlamış olursunuz.

Kampanya için bütçe bölme – 1. yöntem

Öncelike reklam bütçenizi bölerken tam doğru bir yol vardır demek yanlış olur. Bunu en iyi şekilde belirlemek için A/B testleri yapmak gerekir. Farklı kampanyalar yapmak, belli bir süre boyunca bu kampanyaları test ederek, sonuçları analiz etmek gerekir. Bu yazımızda kampanya oluştururken bütçenizi bölmek için kullanabileceğiniz 2 yöntemi ele alacağız.

İlk yöntemde tek bir reklam kampanyasına tüm bütçeyi ayırmayı ele alacağız. Tek bir reklam kampanyası oluşturarak bir ay boyunca 500 TL’lik bütçenizi bu reklama yatırabilirsiniz. Aylık olarak bakıldığında reklam gösterim ve erişim oranı artacaktır; ancak tek bir reklam kampanyası çıktığınız için farklı ürünlerinizi tanıtma gibi bir şansınız olmayacaktır. Aynı zamanda tek bir hedefleme yaptığınız için, sadece belli bir kitleye reklamınızı göstermiş olacaksınız ve elinizde karşılaştırma yapmak için yeterli veri olmayacaktır.

Reklamın performansından memnun kalmadığınızda kampanyayı durdurabilir ve yeni bir kampanya oluşturabilirsiniz. Ancak bu süreç içerisinde reklam bütçesinin bir kısmını harcamış olursunuz.

Bu yöntemi reklam kampanyanızdan ve hedeflemelerinizden emin olduğunuzda kullanabilirsiniz. Tabii ki tek bir reklama tüm bütçenizi ayıracağınız için bu süreçte başka reklam çıkmak için ek bütçe yaratmanız gerektiğini de unutmamanız gerekir.

Kampanya için bütçe bölme – 2. yöntem

İkinci yöntem ise özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar için daha etkili olacaktır. Bu yöntem hem birden fazla reklam kampanyası çıkmaya yardımcı olur hem de analiz edecek verilerin oluşmasını sağlar.

Bu yöntemde elinizdeki 500 TL’lik bütçeyi haftalara bölebilirsiniz. Haftada 125 TL harcayarak 4 farklı reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Böylelikle birden fazla kampanya çıkabileceğiniz gibi, reklamlarınızda farklı hedeflemeleri deneyerek, farklı amaçlarla reklamlar çıkabilirsiniz.

Örneğin bir hafta internet sitenize trafik çekmek veya marka bilinirliği artırmak için bir reklam çıkabilir; sonraki haftalarda ürünlerinizi öne çıkartacak reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Elinizdeki bütçeyi farklı şekillerde de bölebilirsiniz. Marka bilinirliğini artırmak için oluşturduğunuz reklamlarda reklam bütçesini 200 TL’ye çıkartabilir ve erişim oranlarınızı artırabilirsiniz. Ürün tanıtım reklamlarında da haftalık reklam yerine 100 TL’ye 4-5 günlük reklamlar vererek gösterim süresini azaltarak erişim oranını artırabilirsiniz.

Elinizdeki bütçeyi bölmek, ilk etapta A/B testleri yaparak farklı kampanya ve hedeflemeler yaparak elinize veriler toplamanıza yardımcı olur. Bu analizler sonrasında reklam kampanya stratejilerinizi geliştirebilir; size en çok geri dönüşüm sağlayan ayarları belirleyerek, bütçenizi daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!