DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Avrupa ülkelerinin e-ticaret harcama ortalamaları

Avrupa ülkelerinin e-ticaret harcama ortalamaları

Avrupa, farklılıkların çok olduğu bir kıta. Sadece politika, kültür ve dil açısından değil, e-ticaret alışkanlıkları da ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Örneğin, perakende sektörü İngiltere’de belirli bir olgunluğa ulaşmış olmasına rağmen kıtanın doğusunda yeni yeni gelişme gösteriyor. Çevrimiçi harcama alışkanlıklarında da ülkeler arasında pek çok farklılıklar var.

Bir araştırma şirketinin hazırladığı 2015 yılına ait araştırma Avrupa’da hangi ülkede ne kadar çevrimiçi alışveriş yapıldığını ortaya koyuyor. E-ticaret firmalarının, müşterilerin harcama alışkanlıklarını ve ülkelere göre potansiyel satış hacmini görebilmesi açısından oldukça önemli bilgiler sağlayan bu araştırmayı sizin için inceledik.

Batıya gittikçe rakamlar yükseliyor

Araştırmada Avrupa rakamlarını incelediğimizde Batı Avrupa ülkelerinin çevrimiçi harcamalarının bariz bir şekilde Doğu Avrupa ülkelerinden daha yüksek olduğunu görüyoruz. 2015 yılı rakamlarına göre, özellikle başı çeken Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi İskandinav ülkeleri ve İngiltere’de yakalanan satış rakamları dünya sıralamasında da üst sıralarda. Yani Batı Avrupa çevrimiçi alışverişte dünyada başı çeken bir noktaya gelmiş durumda.

Doğuya gittikçe çevrimiçi satış rakamları da düşmeye başlıyor. Fransa, Almanya, Hollanda ve Avusturya bölgesinde satışlar yıllık kişi başı bin 1.000 dolar civarındayken bu rakam daha doğuda Balkanlarda 250 – 300 dolar aralığına kadar geriliyor. Sırbistan ise 103 dolar ortalamayla Avrupa listesinde son sırayı alıyor.

Avrupa’da e-ticaret harcamalarında Norveç birinci

2015 yılı rakamlarına göre Norveç yapılan çevrimiçi harcamalarda, ortalama 2.448 dolarla ilk sırayı alıyor. Bu rakam Norveç’i dünya sıralamasında da Hong Kong’un ardından ikinci sıraya koyuyor. Avrupa’da Norveç’in ardından Danimarka1.744 dolarla ikinci, İngiltere ve İsviçre ise yaklaşık 1.650 dolar ortalamayla üst sıraları paylaşan diğer ülkeler olarak göze çarpıyor.

Dünya sıralamasına baktığımızda, Avrupa’dan yedi ülkenin ilk onda olduğunu görüyoruz. Bu rakamlara göre Avrupa’nın çevrimiçi karnesi oldukça iyi ancak daha önce belirttiğimiz gibi, Avrupa’nın doğusu henüz batısıyla arasındaki farkı kapatabilmiş değil. Kuşkusuz bu durumun oluşmasında ülkelerin kişi başına düşen ortalama gelirleri en belirleyici etmen.

E-ticaret, bütün dünyada giderek gelişen teknolojiyle ve mobil cihazların da hayatın içinde bir gereklilik haline gelmesiyle her geçen gün daha da büyüyen bir pazar. Bu pazarda siz de yerinizi bir an önce almak istiyorsanız IdeaSoft’un sektör tecrübesinden yararlanabilirsiniz. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturu, e-ticarette IdeaSoft altyapı hizmetleriyle daha çok kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüSektör Analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!