DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

En iyi e-ticaret firmalarının 4 temel özelliği

En iyi e-ticaret firmalarının 4 temel özelliği

Yaşadığımız dijital çağda, alışverişin en sık tercih edilen yollarından biri haline gelen internet, birçok firmayı da bu alana çekti. Bu sebeple dijital pazarlama dünyası bugün büyük bir rekabete sahne oluyor.

Firmasını e-ticarete taşıyanların yanı sıra, sadece bu alanda hizmet veren küçük büyük firmaların sayısı da her geçen gün artıyor. Bu kadar yoğun bir rekabet ortamında diğerlerinin arasından sıyrılmak ve daha yüksek kazançlar elde etmek de gittikçe zorlaşıyor.

Peki ama rakiplerinin önüne geçen firmaların özellikleri neler? Dönüşüm oranlarını neler etkiliyor? Hangi özelliklere sahip siteler daha yüksek kazançlara ulaşabiliyor?

IdeaSoft olarak bu soruları sorduk ve en çok kazanan, en iyi e-ticaret işletmelerinin ortak özelliklerini sizler için inceledik…

SEO optimizasyonuna önem veriyorlar

Dijital dünya, tüketicilere aradıklarına kolayca ulaşabilme, en uygun fiyata bulma, ürünleri karşılaştırma gibi birçok avantaj sunuyor. Bu anlamda arama motorları, tüketicilerin istedikleri ürünlere ulaşmak için en çok tercih ettikleri araçların başında geliyor. Bu sebeple arama sonuçlarında ilk sıraya yükselmeyi başaran firmalar da pazardan en büyük payı alıyorlar.

Siz de e-ticaretinizin başarısı için arama motoru optimizasyonlarına ağırlık verebilir ve Google gibi arama motorlarının sonuçlarında ilk sıralara yükselerek, hedef kitlenize kendinizi gösterebilirsiniz.

Hedef kitlelerinin ihtiyaçlarına cevap veriyorlar

E-ticaret sitelerine hedef kitlelerini çekmeyi başaran iyi firmaların bir diğer ortak özelliği; kitlelerinin ihtiyaçlarına, beklentilerine, soru ve sorunlarına en doğru çözümleri sunabilmek. Bunun için firmaların en sık tercih ettikleri yöntemler ise blog ve ‘sık sorulan sorular’ gibi bölümler.

Başarılı e-ticaret girişimcileri, düzenli olarak güncelledikleri blog içerikleriyle ürün ve hizmetleri hakkında en doğru bilgilendirmeyi kolayca yapabiliyorlar. Böylece, marka bilinirliklerini artırarak, potansiyel müşterilerinin ilgisini kolaylıkla çekebiliyor ve güvenlerini kazanabiliyorlar.

Ürün tanıtımlarını detaylandırıyorlar

Online alışverişin en büyük dezavantajları arasında, tüketicilerin ürünleri deneyemeden, göremeden almak zorunda olmaları geliyor. Başarılı e-ticaret firmaları, bu olumsuzluğun bilincinde olarak ürünlerini en net şekilde tanıtmaya büyük önem veriyorlar. Siz de ürün tanıtımlarınızın, tüketicilerin aklında hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde net ve detaylı olmasına özen gösterebilirsiniz.

Bunun için öncelikle ürün tanıtımlarında sade ve anlaşılır bir dil kullanabilirsiniz. Ürün görsellerinin kaliteli olması ve her açıdan ürünlerinizin görülebilmesi de oldukça önemli. Eğer ürünlerinizin farklı ve karışık özellikleri varsa veya kullanım şekilleri ve yerleri önemliyse video tanıtımlarından da yararlanabilirsiniz.

Bunların yanında, ürünleriniz hakkındaki kullanıcı yorumlarını paylaşmanız da hedef kitlenizin aklındaki bazı sorulara cevap sunabilir.

Kullanıcı dostu ve hızlı sitelere sahipler

Tüketicilerin ilk tercihleri olmayı başaran e-ticaret sitelerinin hepsinin de hızlı açılan, sayfalar arası geçişleri problemsiz olan ve kullanıcı dostu arayüze sahip siteler olması tabi ki bir tesadüf değil.

Sitenize beğendiği ürünü almak için gelen bir müşteriniz, dakikalarca sayfanın ya da görselin yüklenmesini beklerse hiç tereddüt etmeden sitenizi terk edebilir. Böyle olumsuz müşteri deneyimleri yaratmamak ve e-ticaretinizi sekteye uğratmamak için sitenizin etkili ürün yönetimi sunan, güçlü bir teknik altyapıya sahip olması çok önemli.

Türkiye’nin en çok tercih edilen e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak sürekli güncellenen güçlü altyapı desteğimizle, yanınızdayız. Siz de IdeaSoft’un sunduğu akıllı e-ticaret paketleriyle kısa zamanda, e-ticarette dönüşümü yüksek firmalar arasındaki yerinizi alabilirsiniz. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, profesyonelliğin güveniyle e-ticaretinizi başarıya taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!