DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Blog yazılarınızda ara başlıkların gücünden nasıl yararlanabilirsiniz?

Blog yazılarınızda ara başlıkların gücünden nasıl yararlanabilirsiniz?

İçerik pazarlama çalışmalarınızı yaparken, blog yazılarından yararlanmak isteyebilirsiniz. Gün içinde yüzlerce bilgi ve blog yazısıyla karşılaşan kullanıcıların dikkatini çekmek ve yazdığınız içeriklerin tamamını okutmak için, metinlerinizi oluşturmanın dışına çıkarak, okuyucuları yazıda tutacak bazı taktiklerden de yararlanmanız gerekiyor.

İnternet kullanıcıları, artık uzun metinler okumak istemiyorlar bu nedenle de görsel içeriklere daha fazla dikkat ediyorlar; ancak bu blog yazılarının devrinin geçtiği anlamına da gelmiyor. İlgi çekici bir mesaj verdiğiniz ya da kullanıcılara bir yarar sağladığınız zaman bu blog yazılarının değeri artıyor.

Ancak kullanıcıların dikkat dağınıklıkları ve uzun metinleri okumaktan kaçınmaları, siz onlara iyi bir içerik sunsanız dahi onların bu metinleri okumamalarına neden olabiliyor.

Bu durumda da ara başlıkların gücünden yararlanarak, içeriklerinizi daha fazla okutabilirsiniz. Ara başlıklar, blog yazılarınızda vermek istediğiniz mesajların önemli kısımlarını öne çıkartacağı için, okuyucuların daha fazla dikkatini çekecektir.

Tek bir cümle ile nasıl büyük bir mesaj verebilirsiniz?

Okuyucular, bloglara girdiklerinde istedikleri bilgiye hemen ulaşmak istedikleri için, yazının tümüne hızlıca bir göz gezdirirler. Ara başlık kullandığınız durumlarda, çarpıcı ifadeler kullanarak, yazının tamamına göz gezdiren kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

Fakat ara başlık kullanılmadığında, bir sayfa dolu dolu metin gören kullanıcılar, bu yazıları okumaya üşeneceklerdir ve sayfayı kapatacaklardır. Bu nedenle de ara başlıklar, kullanıcıları sayfada daha uzun tutmanızı sağlar.

Bir benzetme yapmamız gerekirse, bu tür kullanıcılara sütün üzerindeki kaymağı alan kaymakçılara benzetebiliriz. Yazının ilerleyen bölümlerinde de bu ifadeden sıkça bahsedeceğiz.

Şimdi de ara başlıkları nasıl kullanabileceğinizden ve ara başlıkların sağladığı faydalardan bahsedelim.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Ara başlıklar kaymakçıları yazıyı okumaya teşvik eder

Ara başlık kullandığınızda, yazının tümüne hızlıca göz atan kaymakçılar için bir yem atmış olursunuz. Bu yem, onların bu yazılara vakit ayırıp ayırmayacakları konusunda karar vermelerini sağlar.

Hızlıca yazıyı tararken, ilgilerini çeken bir başlık gördüklerinde durup okumak isteyebilirler ya da ilgilerini çekmeyen bir konu ise sayfayı terk edebilirler.

Akıllı telefonlarla ilgili bir içerik yazdığınızı ele alalım. Yazının bir bölümünde cihazların pil ömürlerini ya da kullanım süresini artırmaktan bahsediyorsunuz.

Telefonunuzun sarjdaki kullanım süresini nasıl azaltırsınız?

Şeklinde bir başlık yazmak yerine;

Cihazınızın şarjdaki kullanımı 2 kat artırın

Şeklinde bir başlık kullanmak daha çok dikkat çekecektir. Bu tür kullanımlar, birkaç adımda bir şeyin nasıl yapılabileceğini yansıtmak, kaymakçıların ve diğer okuyucuların ilgisini bir anda çekecektir.

İçeriğinizin önemli noktalarına bu şekilde vurgular yaptığınızda, dikkat dağınıklığı yaşayan kişilere ulaşarak, onlara içeriklerinizi okutabilirsiniz.

Her ara başlık, yazının ilgili bölümü için bir reklam görevi görür

Ara başlıklarla okuyucuların ilgisini çekmeyi başardınız. Bundan sonra yazının devamındaki ara başlıklarla, onları yazıya daha da bağlamanız gerekiyor.

İyi bir ara başlık, yazdığınız içeriğin ilgili bölümünü satan ya da onun reklamını yapan bir bölümdür. Ara başlıklarınız, ilgi çekerek okuyucuların bu bölümü okumalarını sağlar.

Ara başlıklarınızı yazarken:

  • İlgili bölümde kullanıcının yararına olacak bilgiyi öne çıkartın.
  • Okuyucunun bu bilgiden nasıl faydalanabileceği üzerine yoğunlaşın.
  • Dikkat çeken bilgiyi, merak uyandıracak bir şekilde başlık haline getirin.

Ara başlıklar, kaymakçılara paylaşmak isteyecekleri bilgiler sunar

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı ilgi çekici bir başlık ya da ara başlık gördüğünde bu içeriklerin paylaşımlarını yapıyor. Yazının tümünü okumadan sadece başlık ya ara başlıkların etkisiyle, kendi çevrelerine bu içerikleri paylaşabiliyorlar.

Bu nedenle de ara başlıklarda kullandığınız ifadeler, verdiğiniz mesaj ve bu mesajı nasıl verdiğiniz, içeriğin ne kadar paylaşılacağına etki edebiliyor.

Bu ara başlıkların görevlerinden biri de bir mesaj ya da hikaye içeriyor olmaları. İnternet okuyucularına böyle bir mesaj ya da hikaye sunabilirseniz, yazınızın tamamını okumasalar bile bu kişilere içeriklerinizi paylaştırabilirsiniz.

Ara başlıklarınızı oluştururken kendinize sormanız gereken sorulardan biri şu olmalı:

“Sadece ara başlıkları okusam, bu yazıyı paylaşmak ister miydim?”

Eğer sorunuzun yanıtı “evet” değilse, ara başlıklarınızı yeniden gözden geçirmenizde fayda var.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!