DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Anti SEO nedir, zararı ve çareleri nelerdir?

Anti SEO nedir, zararı ve çareleri nelerdir?

Rakipleriniz, sizin bin bir güçlükle arama sonuçlarında üst sıralara taşıdığınız e-ticaret sitenizi, çeşitli yöntemlerle engelleyebilirler. Bunlardan biri de anti SEO’dur. Anti SEO; siz Google sıralamalarında yukarıya tırmanmaya çalışırken, çeşitli yöntemlerle aşağıya düşmenize neden olan bir hacking yöntemidir.

Dışarıdan yapılan bazı müdahaleler sonucu, arama sayfalarındaki yerinizi kaybetmeniz işten bile olmayabilir. Ancak bazen siz de istemeden kendi sitenize anti SEO uyguluyor olabilirsiniz. Böyle bir hataya düşmemeniz için IdeaSoft olarak SEO çalışmaları yaparken neler yapmanız gerektiğini daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Fakat eğer sorun dışarıdan kaynaklanıyorsa da panik yapmanıza gerek yok. İşte anti SEO yöntemlerinin neler olduğunu ve bunları nasıl engelleyebileceğinizi dair çok faydalanacağınızı düşündüğümüz bilgiler…

Anti SEO’yu nasıl tespit edebilirsiniz?

Hiç bir yanlış yapmadığınızdan eminsiniz, ancak yine de Google’da aniden gerilemeye başladınız. Hemen Google’ın Web Master Araçları sayfalarını kullanarak sitenizle ilgili indekslenen kelimeleri kontrol ederek sizin e-ticaret sitenizle alakalı olmayan kelimeleri bulmaya çalışmalısınız.

Google Webmaster Araçları’na benzeyen, sitenize gelen backlink’leri kontrol eden alternatif kontrol noktaları da var. Örneğin, www.opensiteexplorer.org adresinde bulunan kutuya e-ticaret sitenizin adresini yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Sitede bu araştırmayı nasıl yapacağınıza dair detaylı bilgiye de ulaşacaksınız. Backlink hack’leme yöntemi sıkça kullanılan bir anti SEO yöntemi olduğu için tehdidin nereden, ne zaman ve ne şartlarda geleceğini bilmeniz mümkün olmuyor. Bu yüzden belli zaman aralıklarıyla backlink kontrolü yapmanızda fayda var.

Anti SEO’yu önlemek

Anti SEO temizleme çalışmalarınızda, yapacağınız en etkili korunma yöntemi Google Web Yöneticisi Araçları’ndan faydalanarak backlink kontrolleri yapmak.

Google bu konularda size yardımcı olabilir. Bir anti SEO saldırısıyla karşı karşıya olduğunuzu saptarsanız, hemen Google Web Yöneticisi Araçları üzerinden “tüm bağlantıları reddet” seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Gereken temizliği yaptıktan sonra bir metin dosyasına size karşı uygulanan anti SEO çalışmasında yer alan tüm backlink’leri yazarak Google’a bildirebilirsiniz. Böylece Google’a backlink’lerin size ait olmadığını ve bir anti SEO girişimi ile karşı karşıya olduğunuzu ihbar etmiş olacaksınız. Tabi ki tüm bunları yaptıktan yani gereksiz ve alakasız backlink’leri temizleyip Google’a bildirdikten sonra “tüm bağlantıları aktif et” komutunu seçmeyi unutmayın.

IdeaSoft sayfaları e-ticaret sitenizin güvenliği için tüm güncel tehditlere karşı güncel çözümleri sizinle paylaşıyor. Daha güvenli bir online ticaret ortamında çalışmak için hemen siz de ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı bugünden oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!