DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Anasayfa tasarımı marka algısını nasıl etkiliyor?

Anasayfa tasarımı marka algısını nasıl etkiliyor?

Dünyanın hemen her noktasında hızla ilerlemeye devam eden e-ticaret sektörü, bunu kullanıcı sayısını artırmaya yönelik çalışmalarla başarıyor. Aktif ve sadık müşteriler elde edebilmek için ise e-ticaret firmalarının kullanıcı zihnindeki marka algısını doğru bir şekilde yönetebilmesi zorunlu hale geliyor. Geleneksel ticaret yöntemlerinden çok da farklı olmayan bu durum, e-ticarette biraz daha yaratıcı olmayı gerektiriyor. Çünkü e-ticarette fiziksel mağazalardaki gibi güleryüzlü satış temsilcileriyle, cazibe ögesi olabilecek teçhizatlarla veya mağaza girişinde bulunan mankenlerle algıyı yönetebilmek gibi bir imkan bulunmuyor. Dolayısıyla e-ticaret markalarının kullanıcılarının güvenini kazanabilmesi ve böylece satışlarını artırabilmesi için daha farklı çalışmalar yapmalarında fayda var.

E-ticaret müşterilerinin zihninde güvenilir bir marka algısı oluşturmak için başlıca adımlardan biri de anasayfatasarımını doğru bir şekilde yönetmek. Çünkü e-ticaret mağazanız, geleneksel mağazalardan farklı olarak 7 gün 24 saat hizmet vermeye odaklı ve dolayısıyla kullanıcılarınıza zamandan bağımsız olarak kaliteli bir hizmet sunabileceğinizi vadetmeniz önem taşıyor. Hizmet kalitesini ve kullanıcı deneyimini artırmak ise başta anasayfa tasarımına odaklanmaktan geçiyor. Mağazanızın vitrini sayılabilecek anasayfanız, kullanıcılarınızın hakkınızda iyi bir izlenim edinebilmesinde hayati bir rol oynuyor.

Peki e-ticaret firmanızın anasayfasında nelere dikkat etmelisiniz ki güvenilir bir marka algısı yaratarak satışlarınızı artırmalısınız?

Tasarım ögeleri

Anasayfa tasarımı, siteye giren kullanıcılara daha birkaç saniye içinde önemli ipuçları verebiliyor. Bu nedenle en başta anasayfada bulunması gereken ögelerin bilincinde olmakta fayda var. Kullanıcılarda belli bir bilinirlik seviyesi yakalayabilmek açısından anasayfanın en üst kısmında logoya ve varsa slogana yer vermek oldukça faydalı olabiliyor. Bu yerleştirme, kullanıcıların hafızasında kazınmanız ve daha sonraki alışverişlerinde de sizi tercih etmelerinde oldukça büyük rol oynuyor.

Logonun yanı sıra anasayfada sunduğunuz ürünlerle ilgili net ve göz alıcı görsellere yer vermeniz kime hitap ettiğinizi açıkça ifade etmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle slayt halinde ve kullanıcıları davranışı gerçekleştirmeye iten call to action’larla günçlendirilen görseller kullanarak markanız hakkında önemli detaylar verebilirsiniz. Ayrıca kurumsal kimliğinizi yansıtan tasarımlarla sitenizin rakiplerinden farklılaşması için IdeaSoft’un konsept tasarım hizmetlerinden faydalanabilir ve markanıza özel kurgulanan tasarımlarla sitenizi zenginleştirebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Güvenlik sertifikaları

Kullanıcıların e-ticaret yoluyla alışverişi başlarda benimseyememesinin temel nedenlerinden biri de güvensizlik problemi. Bu sorunu aşabilmek için ise yapılması gereken oldukça basit. Kullanıcılarınızın bilgilerinin kimseyle paylaşılmayacağına ve ödeme işlemlerinde kullanılacak bilgilerin güvenliğinin korunacağına dair sahip olduğunuz sertifikaları, anasayfada sergilemeniz bu konuda ciddi anlamda yardımcı olabilir. Henüz online mağazanıza girdiği ilk anda güvenilirlik sorununu aşan kullanıcılar, bir sonraki alışverişlerinde de yüksek olasılıkla sizi tercih edeceklerdir. Bu ve bunun gibi önemli özellikleri IdeaSoft’un Akıllı E-ticaret Paketleri’nde bulabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri

Kullanıcıların online mağazalara duyduğu güvensizliğin en önemli gerekçelerinden biri de alışveriş sırasında canlı bir muhattap bulamayacakları endişeleri taşıması olabilir. Fiziksel mağazalarda satış temsilcileri ile çözülebilen bu sorun, e-ticarette çoğu zaman telefon veya e-posta yoluyla çözülmeye çalışıyor. Ancak kullanıcıların hayatlarını daha da kolaylaştırmak ve daha fazla adımdan geçmelerini önlemek için online mütşeri hizmetleri gibi bir servis sunmak faydalı olabilir. Anasayfada yer alacak ufak bir bölümde kullanıcıların diledikleri her zaman destek alabilecekleri bir müşteri hizmetleri servisi olduğunu bilmeleri, markanıza karşı olumlu bir izlenim edinemelerine ve güven duymalarına büyük bir katkıda bulunabilir.

Kullanıcılarınızın güvenini kazanmanız satış grafiğinizin yükselmesinde ve hedeflerinizi gerçekleştirebilmenizde büyük bir rol oynuyor. Bu nedenle anasayfa özelinde ve e-ticaret mağazanız genelinde güven sorununu aşmaya yönelik çalışmalar yapmanızda fayda var. Ancak online mağazanızın kaliteli bir altyapıya sahip olması da güvenilir bir marka algısı yaratmanıza ön ayak oluyor. Eğer siz de müşteri beklentilerini karşılayan bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız, hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!