DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Anahtar Kelime Planlayıcı ile yeni içerik fikirleri nasıl bulunur?

Anahtar Kelime Planlayıcı ile yeni içerik fikirleri nasıl bulunur?

İçerik pazarlamadan yararlanan e-ticaret firmalarının yeni içerik fikirleri bulmakta zorlanmaları oldukça olası bir durumdur. Yeni anahtar kelimelere ve yeni fikirlere ihtiyaç duyulduğu için belli bir süre sonra, blog çalışmaları sekteye uğrayabilir.

Hem uzun vadede trafik getirecek hem de tüketicilerin ilgisini çekecek ve sosyal mecralarda paylaşım yapılmasını sağlayacak içerik fikirleri bulmak bir dönem sonra zorlaşan bir iştir ve üzerinde ciddi anlamda kafa yorulması gerekebilir.

Bu aşamada içerik pazarlama ile uğraşanların Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan (Keyword Planner Tool) yararlanmaları gerekebilir. Son güncellemesinin ardından daha çok Adwords kampanyaları için daha detaylı sonuçlar verse de eskiden SEO çalışmaları için de kullanılabiliyordu; fakat bu durum halen geçerli.

İçeriğe yatırım yapan firmalar, bu aracı kullanarak yeni içerik fikirleri üretebilirler ve hem de uzun vadede trafik getirecek anahtar kelimelere yatırım yapmış olabilirler.

Sizinle ilgili olabilecek konu fikirlerini belirleyin

Öncelikle blogunuzda yayınlayacağınız içeriklerle ilgili olabilecek konu fikirlerini çıkartmanız gerekiyor. Bugüne kadar yazdığınız içerikleri de bu listeye ekleyebilirsiniz. Önemli olan ilgili anahtar kelimeleri ve içerik fikirlerini çıkartmanız.

Keyword Planner Tool’da arama yapabilmek için öncelikle neleri aramanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle bu listeniz oldukça önemli. Listenizde ne kadar çok konu başlığı çıkartabilirsiniz, bir o kadar farklı alternatif oluşturmanız mümkün olur.

Anahtar Kelime Planlayıcı’ya giriş yapın

Google hesabınız ile Anahtar Kelime Planlayıcı’ya giriş yapmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra yeni kelime fikirleri aramaya başlayabilirsiniz.

Yeni anahtar kelimeler bulun

Google üzerinden bu araca giriş yaptığınızda ilk çıkan seçenek olana “Yeni anahtar kelimeler bulun ve arama hacmi verilerini alın”a tıklamanız gerekiyor. Buna tıkladıktan sonra karşınıza üç ana başlık gelecek:

  • Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak arama
  • Arama hacmi verileri ve trendleri arama
  • Yeni anahtar kelime elde etmek için anahtar kelime listelerini birleştirme

Üç başlık olsa da burada ilk iki özelliği içerik pazarlama çalışmalarınız için kullanacağımız için “Yeni anahtar kelime elde etmek için anahtar kelime listelerini birleştirme” özelliğinden bu yazıda bahsetmeyeceğiz.

Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak arama

Bu alanda belli bir ürün ya da hizmet hakkında anahtar kelimeler arayabilirsiniz. Aramak istediğiniz anahtar kelimenin girişini yaptıktan sonra, alt satırda bulunan ürün kategorisinden ilgili olanı seçebilirsiniz.

Alttaki hedefleme değerlerini de yapmanız, daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacağı için es geçmemeniz oldukça önemlidir. Hedeflemeleri yaparken ülke, dil, arama motoru ve negatif anahtar kelimeleri seçebiliyorsunuz.

”Aramanızı özelleştirin” seçeneğinin altında ise anahtar kelimelerinizin nasıl bir filtreden geçeceğini seçiyorsunuz. Bu filtrelere göre farklı anahtar kelimeler karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle her bir aramanızda farklı bir filtre kullanabilirsiniz. Adwords hesabınızdaki anahtar kelimeleri gizleyerek, bu reklam çalışmalarındaki anahtar kelimeler haricinde aramalar yapabilirsiniz.

Dahil edilecek anahtar kelimeler bölümüne, aramanıza dahil etmek istediğiniz anahtar kelimeleri de ekleyebilirsiniz. Eğer aramalardan çıkartmak istediğiniz anahtar kelimeler bulunuyorsa bu kelimleri “negatif anahtar kelimeler” bölümünün altına girebilirsiniz.

Son olarak da tarih aralığı belirleyin. Bu özellik, belirlediğiniz tarih aralığında seçtiğiniz kelimelere olan ilgiliyi gösterecektir. Tüm bunları yaptıktan sonra “Fikir Al” butonuna tıklayın.

Arama hacmi eğilimleri

Fikir al butonuna tıkladıktan sonra karşınıza arama sonuçlarıyla ilgili alternatifler karşınıza gelecek. Burada seçmeniz gereken alan “anahtar kelime fikirleri” olacaktır. Reklam grubu fikirlerini Adwords’e yönelik sonuçlar sunacağı için, farklı arama hacimleri sunacaktır. Ancak içerik pazarlamada işinize yarayacak olan kısım “Anahtar kelime fikirleri” kısmı olacaktır.

Bu alanda seçtiğiniz anahtar kelimeyle ilgili tüm sonuçlar ve bu sonuçların seçtiğiniz tarih aralığındaki arama hacimleri karşınıza çıkacaktır. Arama hacmi yüksek olan kelime gruplarını seçerek, bu anahtar kelimelerin yer aldığı içerik fikirleri oluşturabilirsiniz.

Arama hacmi verileri ve trendleri arama

Elinizde belli anahtar kelimelerin yer aldığı listeler bulunuyorsa ve bu anahtar kelimelerin hangilerinin daha fazla trafik getireceğini veya aylık arama hacimlerini karşılaştırmak istiyorsanız, bu bölümden yararlanabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi alt alta yazdıktan sonra, konum ve arama motoru ayarı yapın. Eklemek istediğiniz negatif anahtar kelimeleriniz bulunuyorsa bu listeye bu kelimeleri de ekleyin. Son olarak da istediğiniz zaman aralığını seçtikten sonra “Fikir al” butonuna tıklayın.

Arama hacmi eğilimleri

Yeni açılan sayfada karşılaştırdığınız anahtar kelimelerin belli dönem içindeki arama hacimleri karşınıza çıkacaktır. Bu sonuçlarla ne yapabilirsiniz?

Bu sonuçlar size hangi anahtar kelime öbeklerinizin, Google üzerinden ne kadar arandığını göstereceği için, hangi içerik fikirlerine ne kadar yatırım yapmanız gerektiği konusunda size fikir verecektir. Bazı kelime gruplarına yeterince ilgi olmayabilir ve bu konu hakkındaki içerikler uzun vadede size trafik getirmeyeceği için, üzerinde durulmasına gerek yoktur.

Sonuç

Yeni fikirler üretmek ve yeni anahtar kelimeler bularak bunların arama hacimlerini bulma işi zorlu bir süreç olabilir; çünkü devamlı olarak farklı kelime öbekleri üzerinde aramalar yapmak gerekebilir; fakat bu tür araçlar aracılığıyla tüketicilerin arama hacimlerine göre kelime grupları bularak uzun vadede trafik sağlayacak içerikler yazabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!