DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kullanıcı deneyimini artıracak ana sayfa tasarım ipuçları – 1. Bölüm

Kullanıcı deneyimini artıracak ana sayfa tasarım ipuçları – 1. Bölüm

E-ticaret sitelerinin ana sayfa tasarımları bir hayli önemlidir. Sitelerin en çok ziyaret edilen sayfaları olmasının yanı sıra mağazanın vitrini olması nedeniyle de, bu sayfaların tasarımlarının bir hayli iyi bir şekilde yapılması ve kullanıcı deneyimini artırması gerekir.

Ana sayfa tasarımalarında kullanılabilirliği artırmak, ziyaretçilerin site üzerinde daha fazla vakit geçirmelerini ve aradıkları ürünlere daha iyi bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Bu rehber serimizde de ana sayfa üzerindeki kullanıcı deneyimini artıracak ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Detaylı ama anlaşılır bir navigasyon sunun

Site üzerinde gezinmeyi kolaylaştırmanız oldukça önemlidir. Bu sebeple de site navigasyonunu oldukça iyi bir şekilde kurgulamanız gerekir. Ürün kategorilerini gruplara bölmeniz ve ürün kategorilerini de kendi içerisinde detaylı bir şekilde oluşturarak, kullanıcıların aradıkları ürünlere daha rahat ulaşmalarını sağlamanız gerekir.

Slider kullanımında çok fazla görsel kullanmayın

E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında slider kullanımı oldukça yaygın. Sliderlar üzerinde birden fazla görsel kullanılabilir; ancak bu görsellerin sayısını az tutmak ve belli aralıklarla bunları güncellemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Slider üzerindeki görsel sayısının artması, hem kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler hem de sayfa üzerindeki görsel sayısını artırdığı için, sayfanın açılma hızını yavaşlatır.

Arama kutusunu görünür bir yerde tutun

Arama kutusu da oldukça önemli bir detaydır. Ziyaretçiler site üzerinde navigasyonu kullanmadan, arama kutusu aracılığı ile diledikleri ürünleri arayabilmeliler. Arama kutusunu görünür tutmak ve arama özelliklerini iyi bir şekilde ayarlayarak, ilgili sonuçları göstermek, site üzerindeki kullanıcı deneyimini önemli bir şekilde artırmaktadır.

Sepeti her zaman görünür yapın

Ana sayfa üzerinde de sepetin sürekli görünecek bir yerde konumlanması oldukça önemlidir. Kullanıcılar sepetlerine diledikleri anda ulaşabilmeliler ve sepetlerinin içeriğini görebilmeliler.

İletişim bilgilerinizi paylaşın

Ana sayfanız üzerinde iletişim bilgilerinizi de açık bir şekilde paylaşmaya özen göstermelisiniz. Ziyaretçilerin size ulaşabilecekleri bir telefon numarası, e-posta adresi ve sosyal medya hesaplarınızı ana sayfada görünür bir yerde tutmanız, hem kullanıcı deneyimini hem de markanıza olan güveni artırır.

Fırsat ve kampanyalarınızı dikkat çekici yapın

Ana sayfa üzerinde fırsatlarınızı, indirimlerinizi veya kampanyalarınızı sergilerken bu detayların çarpıcı bir şekilde öne çıkmasını sağlamalısınız. Bunu yaparken de bu bölümlerin tasarımlarında zıtlık oluşturabilecek renkler kullanmanız ve banner tasarımlarınız bu şekilde oluşturmanız, kampanyalarınızın öne çıkmasını sağlar.

Ücretsiz kargo duyurunuzu yapın

Tüm alışverişlerde ya da belli bir meblağ üzerindeki alışverişlerde kullanıcılara ücretsiz kargo seçeneği sunuyor olabilirsiniz. Bu durumda ziyaretçileri bilgilendirmeniz ve hangi koşullarda ücretsiz kargo seçeneğinden faydalanabileceklerini onlara göstermeniz gerekir. Bir banner yardımıyla ücretsiz kargo koşullarınızı açık bir şekilde belirterek, ziyaretçileri bilgilendirebilirsiniz.

Canlı destek sunun

Son yıllarda e-ticaret sitelerinde popülerleşmeye başlayan uygulamalardan biri de canlı destek sistemi. Site üzerinde desteğe ihtiyaç duyan kişilere bu şekilde ulaşmak kullanıcı deneyimini artırırken, ziyaretçilerinize hızlı bir şekilde destek sunarak, onları satın almaya yönlendirebilirsiniz. Canlı destek sisteminde, bekleme sürelerini minimuma indirmek ve kullanıcılara her konuda yardımcı olmak ziyaretçilerin memnuniyetini de artıracaktır.

Önümüzdeki günlerde ana sayfalarda kullanıcı deneyimini artıracak tasarım ipuçlarını sizlerle paylaşmya devam ediyor olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!