DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinin ana sayfaları için SEO çalışmaları – 2. Bölüm

E-ticaret sitelerinin ana sayfaları için SEO çalışmaları – 2. Bölüm

E-ticarette ana sayfalar hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru uyumluluğu için önemli bir yere sahiptir. Doğru stratejilerin belirlenmesi ve tasarım ile SEO işlerinin düzgün yapılması siteye daha fazla trafik çekilmesini sağlarken, ziyaretçilerin site üzerinde daha fazla vakit geçirmelerini de yardımcı olur.

Bir önceki rehberimizde ana sayfaların kullanıcı deneyimine göre nasıl optimize edilmesi gerektiğini ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise ana sayfaların arama motorlarına göre nasıl optimize edilmesi gerektiği üzerinde duracağız. Serinin ilk bölümünü aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin ana sayfaları için SEO çalışmaları – 1. Bölüm

Ana sayfalar için SEO çalışmaları

Ana sayfaların SEO çalışmalarının iyi bir şekilde yapılması bu sayfaların sayfa değerlerini artırırken, sayfanın üst sıralarda görünmesini kolaylaştırır ve genel olarak alan adınızın da değerinin artmasını sağlar. Ana sayfaların SEO çalışmalarını yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde:

 • SSL (Site güvenliği
 • Sayfa başlığı
 • Sayfa açıklaması
 • h1 etiketi
 • İçerik ve anahtar kelime kullanımı
 • Görseller
 • Footer (sayfanın en alt bölümü) içerikleri ve kullanımı

Özellikle dikkat etmeniz ve optimize etmeniz gereken başlıklar bu şekilde. Şimdi de bu başlıkları tek tek detaylı bir şekilde ele alalım.

SSL (Site güvenliği)

E-ticaret şirketlerinde güvenlik ve SSL kullanımı oldukça önemlidir. SSL kullanımı artık bir standart ve zorunluluk haline gelmiş olsa dahi, birçok firma SSL’i sadece ödeme sayfalarında kullanıcı bilgilerinin yer aldığı sayfalarda kullanmaktalar. Ancak tüm sitenizi SSL yani HTTPS protokolü üzerine kurmanız sayfa güvenliğini artırır. Güvenli alışverişi ön plana çıkartmanın yanı sıra, Google son dönemlerde tüm sitesini HTTPS üzerine geçiren sitelerin sayfa değerlerini artırıyor. Böylelikle arama sorgularında bu siteler daha üst sıralara çıkıyor. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve HTTPS’e geçiş ile ilgili aşağıdaki rehberlerimizi okuyabilirsiniz.

HTTPS’e geçmenin e-ticaret sitenize katacağı avantajlar

E-ticarette “Güven Damgası” ile ilgili bilmeniz gerekenler

Sayfa başlığı

Sayfa başlığınızın önemli olmasının iki ana sebebi bulunuyor. Birincisi başlığınız arama sorgularında çıkan sonuçlarda kullanıcılara bu sayfanın ne olduğunu gösterir. İkincisi ise başlığınız arama motorlarına bu sayfanın ne ile ilgili olduğunu gösterir.

Bu sebeple de ana sayfa başlığınızda markanızı ve sloganınızı öne çıkartarak, kim olduğunuzu ve sayfanın ne ile ilgili olduğunu hem kullanıcılara hem de arama motorlarına gösterebilirsiniz.

Sayfa açıklaması

Sayfa açıklamanız da başlığınız kadar önemlidir. Arama sorgularında sayfanın içeriği ile ilgili kısa bilgiyi yine hem kullanıcılara hem de arama motorlarına sunmanız gerekir. Arama sorgularında yer alan bu açıklamalar meta açıklamaları olarak da geçmektedir. Meta açıklamalarınızda yaptığınız işi ve sizi anlatan, ayrıca bu sayfanın ne ile ilgili olduğunu gösteren anahtar kelimeleri içeren bir açıklama kullanabilirsiniz. Meta açıklamaları 160 karakter ile sınırlıdır. 160 karakterden sonraki metinler arama sorgularında gösterilmez. Bu sebeple sayfa açıklamalarınızı 160 karakter ile sınırlamanız gerekir.

h1 etiketi

Arama motorlarının botları sayfaları indekslerken öncelikli olarak sayfa içersindeki h1 etiketlerine bakar. h1 (heading 1) etiketi, sayfanın birinci başlığını içermelidir. Her bir internet sayfasında sadece 1 adet h1 etiketi bulunabilir. Birden fazla h1 etiketinin olması sayfanın düzgün indekslenmemesine neden olur. Bu sebeple de ana sayfanız üzerindeki h1 etiketini düzenlemeniz ve sadece bir adet h1 kullanıldığından emin olmanız gerekir.

İçerik ve anahtar kelime kullanımı

Ana sayfanızda kullanacağınız metinlere de özen göstermeniz gerekir. Birçok firma ana sayfa üzerinde çok az metin kullanmaktadır ve bu da yanlış bir uygulamadır. Sadece ürün görselleri ve ürün isimleriyle bu sayfaların tasarımlarını yapmaları, sayfa üzerinde indekslenecek metinlerin azalmasına neden olur.

Yaptığınız işle ilgili, ürünlerinizle ilgili metinler oluşturarak, işiniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri bu sayfalarda geçirebilirsiniz. Eyleme çağrı ifadeler ya da kampanyalarınızla ilgili kısa açıklama metinleri de sayfanızın indekslenmesine yardımcı olur.

Bunların yanı sıra tüketicilere sunduğunuz avantajları, onların hangi sorunlarını çözdüğünüzü de anlatan bilgilendirici içerikler oluşturarak, sayfalarınızdaki metin sayısını artırabilirsiniz. Burada önemli olan nokta; kopya içerik oluşturmadan orijinal içerikler oluşturarak ana sayfanıza yerleştirmenizdir.

Görsel kullanımı

Ana sayfa üzerinde kullanılan görsellerin de SEO düzenlemelerini yapmanız, görsel arama sorgularına yanıt veren içerikler oluşturmanızı sağlar. Ana sayfada yer alan görsellerinizin başlıklarını, URL’lerini ve görsel açıklamalarını doldurarak, görselle ilgili anahtar kelimeleri bu alanlarda kullanmalısınız. Birçok firmanın es geçtiği noktalardan biri olması nedeniyle görsel arama sorguları üzerinden trafik elde edilmesini sağlar.

Görsellerin dosya boyutlarını düşük tutmak ise başka önemli bir faktördür. Görsel dosya boyutlarınını yüksek olması sitenin yüklenme hızını yavaşlatır. Arama motorları yavaş açılan siteleri sorunlu olarak gördükleri için, arama sorgularında bu sitelere daha alt sıralarda yer verirler. Sitenizin açılma hızını artırmak için görsel boyutlarını da düşürmenizde fayda vardır.

Footer içerikleri ve kullanımı

Footer, sayfanın en alt bölümünde bulunan alandır. Footer alanı istendiğinde farklı sayfalara göre değiştirilebiliyor olsa da genel kullanım tek bir footer alanı kullanmaktır. Böylelikle footer alanının kullanımı artırılırken ve bu alandaki içerikler her sayfada gösterilebilir. Footer alanınızda,

 • Asıl menü üzerinde yer vermediğiniz diğer önemli sayfaların linklerini paylaşabilirsiniz. (SSS, iade koşulları, mesafeli satış sözleşmesi vb.)
 • Firmanızı tanıtacak bir metin oluşturabilirsiniz.
 • İletişim bilgilerinize yer verebilirsiniz
 • E-posta abonelik kutunuzu paylaşabilirsiniz.
 • Sosyal medya hesaplarınızı öne çıkartabilirsiniz.
 • Güvenli alışveriş bilgilerinizi ve SSL sertifikanıza yer verebilirsiniz.

Footer alanı her sayfa üzerinde göründüğü için, bu önemli bilgilerin sitenin genelinde görünmesini sağlar ve kullanıcılar için ikincil bir navigasyon yaratılmış olur.

Kendi işinizi kurmak ve bir e-ticaret sitesi kurmayı planlıyorsanız İdeasoft e-ticaret paketlerine bakabilir ve ihtiyacınıza uygun bir çözüm seçebilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!