DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinin ana sayfaları için SEO çalışmaları – 1. Bölüm

E-ticaret sitelerinin ana sayfaları için SEO çalışmaları – 1. Bölüm

E-ticaret sitelerinin ana sayfalarının SEO çalışmalarının detaylı ve iyi bir şekilde yapılması bir hayli önemlidir. Arama motorlarına uyumlulukla beraber kullanıcı deneyimini de geliştiren ana sayfalar geri dönüşümleri artırmada da önemli bir role sahiptir. E-ticaret sitenizi ziyaret eden kişiler ilk bakışta;

 • Kim olduğunuzu,
 • Ne sattığınızı,
 • Neden bu ürünleri satın alacaklarını,
 • Aradıkları ürünlere site üzerinde nasıl ulaşabileceklerini görebilmeliler.

Yukarıda bahsettiklerimiz daha çok kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik çalışmalardır. Bunların yanı sıra arama motorlarının botları sitenizi indekslemeye geldiklerinde daha farklı detaylara dikkat eder. Site tasarımı konusunda kullanıcı deneyimini artırırken, sitenin arka tarafındaki SEO detayları için yapabileceklerinizi de bu rehber serimizde ele alıyor olacağız.

Neden ana sayfaya önem vermelisiniz?

SEO ipuçlarına geçmeden önce ana sayfanın neden önemli olduğu üzerinde duralım. Öncelikle ana sayfanız işinizin vitrinidir. Bu sebeple de vitrininizin her açıdan iyi bir şekilde düzenlenmesi gerekir.

 • Direk aramalarla sitenize gelen kişilerin ilk görecekleri sayfadır.
 • Farklı sitelerden link aldığınızda çoğu zaman bu linkler ana sayfanıza yönlendirilir.
 • Alan adınızla ilişkili ilk sayfa ana sayfanızıdır. Zaman içerisinde bu sayfanın güçlenmesi ile organik ve direk olarak daha fazla trafik almanıza yardımcı olur. Bu da daha fazla kişinin bu sayfayı görmesini sağlar.
 • Yeni ürünler var mı diye eski ziyaretçileriniz bu sayfayı ziyaret ederler.

Hem arama motorları hem de kullanıcılar gözünde bu sayfalar bu sebeple oldukça önemlidir ve her iki açıdan da bu sayfaların gücünü artırmak için ana sayfalarınız üzerine ayrıca odaklanmanız gerekir.

Ana sayfaları kullanıcılar için optimize etmek

Öncelikle kullanıcı deneyimini geliştirmek ve ziyaretçilerin site üzerinde geçirdikleri süreyi artırmanızı sağlayacak ipuçlarının üzerinde duralım.

Ana sayfanın başında yer alacak içerikler

Yazının girişinde ana sayfanızda kullanıcılara sunmanız gerekenlere değinmiştik. Ziyaretçilerin sitenize ilk girdikleri anda, sayfayı aşağıya kaydırmadan gördükleri ilk alan sayfanızın baş bölümü olarak ele alınabilir. Bu bölüm ziyaretçilere birçok bilgi vermek için oldukça idealdir.

Ana sayfanın başında kullanıcılara şunları sunabilirsiniz:

 • Logonuz
 • İletişim bilgileriniz
 • Menü
 • Fırsatlar, kampanyalar ya da öne çıkan ürünler
 • Büyük başlıklar
 • Arama kutusu
 • Eyleme çağrı butonları
 • Sepet
 • Kullanıcı hesap bilgileri ve hesaba erişimle ilgili diğer linkler
 • Ücretsiz kargo bilgileri

Tüm bu detaylar sayfaya ilk girişte, sayfa aşağıya kaydırılmadan kullanıcılara sunulabilir. Bu detayları iyi bir şekilde konumlandırmak ve kullanıcılara tek seferde sunmak kafa karıştırıcı gibi gelebilir diye düşünebilirsiniz; ancak genel olarak baktığımızda tek bir alanda kullanıcılara kendinizle ilgili birçok bilgiyi sunduğunuzu görebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte Amazon’un ana sayfasının ilk giriş bölümünü görebilirsiniz. Amazon’un sayfa tasarımında kullanıcılar sayfayı aşağıya kaydırmadan birçok işlemi bu alan üzerinde gerçekleştirebilirler.

amazon ana sayfa ornegi

Sayfa üzerindeki diğer içerikler

Kullanıcı deneyimini artırmak için ana sayfanızın devamında farklı ürün kategorilerindeki ürünleri sergileyebilirsiniz. Bu alanı sade tutmak ve ürünleri çarpıcı ve dikkat çekici kaliteli görsellerle öne çıkartmanız sayfa üzerinde geçirilen sürenin artmasına yardımcı olur.

Ürün kategorize işlemlerinin yanı sıra sitenizle ilgili çıkan haberleri, markanızla ilgili videoları ve diğer ilgi çekici içerikleri de bu sayfa üzerinde alt bölümlerde gösterebilirsiniz. Video ve markanızla ilgili basında çıkan haberlere yer vermeniz sosyal kanıt olarak kullanıcıların markanıza olan bakış açısını değiştirmelerine yardımcı olur.

Mobil için düzenlemeler

Ana sayfa optimizasyonu yaparken mobili es geçmek olmaz. İnternet kullanıcılarının mobil kullanımlarının artması e-ticaret sitelerine mobilden gelen trafiğinde artmasına neden oldu. Bu sebeple de mobil için de geliştirmeler yapmak, mobil üzerinden alacağınız geri dönüşümlere de etki eder. Mobil tasarımlar hakkında detaylı bilgi almak için İdeasoft mobil tasarımlar sayfasını inceleyebilirsiniz.

Masaüstü cihazlarda yukarıda saydığımız tüm detayları göstermeniz mümkün olsa da mobil cihazlar her birini ilk ekranda göstermeniz pek kolay olmayabilir. Bu nedenle de mobil sayfalarınızın tasarımlarında daha farklı bir yol izlemeniz gerekebilir.

İlk açılış ekranında yine logounuz, öne çıkan ürünleriniz, menünüz ve eyleme çağrı ifadelerinizi gösterebilirsiniz. Burada tercihen ve dönemsel olarak öne çıkan ürünler yerine büyük başlıklar, eyleme çağrı ifadeleri ya da kampanyalarınızı da gösterebilirsiniz. Önemli olan ziyaretçiye ilk etapta önemli gelişmeleri göstererek, geri dönüşüm sağlamaktır.

Mobil tarafta yapacaklarınızı özetleyecek olursak;

 • Eyleme çağrı ifadelerinizi ortada ve ön planda tutun
 • Menüleri kısa ve anlaşılır tutun
 • Başka sayfalardan ana sayfaya dönüşü kolay bir hale getirin
 • Site içi arama kutusunu görünür yapın

Ana sayfa optimizasyonu ile ilgili rehberimizin bugünlük sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda da ana sayfalardaki SEO çalışmalarını ele alıyor olacağız.

Kendi işinizi kurmak ve bir e-ticaret sitesi kurmayı planlıyorsanız İdeasoft e-ticaret paketlerine bakabilir ve ihtiyacınıza uygun bir çözüm seçebilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!