DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Almanya’da işletmelerin e-ticaret cirosu %12’ye ulaştı.

Almanya’da işletmelerin e-ticaret cirosu %12’ye ulaştı.

Almanya’da bilgisayarlar, akıllı telefon ve tabletler ile internetten ve diğer ağlardan ürün ve hizmet satan firmaların oranı 2008 yılından bu yana %7 artış gösterdi. Bu yıl Almanya’daki şirketlerin toplam cirosunda e-ticaretin payı ise %12 oldu.

2 Yılda Almanyada işini internete taşıyan firmaların sayısı %50 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destantis) tarafından sunulan verilere göre, internet üzerinden mal veya hizmet sunan firmaların oranı 2010 yılında %13. 2012 yılında ise internet üzerinden satış yapan Almanya’daki firmaların oranı ise %19’a çıkmıştır. 2 yıllık süreç içerisinde işini internete taşıyan firmaların oranı %50 artış göstermiştir.

Türkiye, Almanya’nın çok gerisinde.

Bu verileri ülkemizdeki işletmelerin oranı ile kıyaslayacak olursak, Türkiye’de işini e-ticarete taşıyarak mal ve hizmetlerini internet üzerinden sunan işletmelerin toplam işletme sayısına oranı %1’in altındadır. Almanya bu alanda en gelişmiş ülkelerin başında geliyor. Türkiye olarak mobil teknolojilerin ve internetin hızlı dağılımını da göz önünde bulundurarak, uzun vadede bu rakamlara ulaşacağımıza kesin gözüyle bakabiliriz.

İşletmelerin gelirlerinin %12’si internet satışlarından geliyor.

Aynı araştırmanın bir sonucu olarak, e-ticaret yapan işletmelerin gelirlerinin %12’si online mal ve hizmet satışlarından geliyor. Ülkemizde ise bu oranın biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Sebebi ise, rekabetin az olması, internetten satış yapan işletme sayısının Almanya örneğinin çok altında olması olarak düşünebiliriz.

2015 ve 2016 yıllarında bu rakamları tekrar sizlerle paylaşacağız. IdeaSoft olarak 2015 yılında, işletmelerin mal ve hizmetlerini ya firma politikası olarak ya da müşterilerinin talepleri doğrultusunda ihtiyaç sebebiyle satışlarını e-ticarete taşıyacağını düşünüyoruz. Gelişen pazarda erken konumlanmak uzun vadede yatırımların geri dönüşünü artıracaktır. Dilerseniz siz de Akıllı e-ticaret paketlerini inceleyerek işinizi e-ticarete taşıyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!