DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Alışveriş sepetinin terk edilme oranını düşürmek için ipuçları

Alışveriş sepetinin terk edilme oranını düşürmek için ipuçları

​Reklam ve pazarlama faaliyetleriniz sayesinde potansiyel müşterilerinizi sitenize getirmeyi başardınız. Müşteriniz sitenizde zaman geçirerek, ilgilendiği ürünleri inceledi. Hatta beğendiklerini alışveriş sepetine de ekledi. Fakat sonrasında alışverişi tamamlamadan sitenizi terk etti…

 

Kulağa pek hoş gelmese de, bu ne yazık ki pek çok online alışveriş sitesinin oldukça sık karşılaştığı bir senaryo. Müşterinin sitenize gelip, aradığı ürünü bulup sepete de ekledikten sonra alışveriş sepetini terk etmesinin dünya ortalamasının yüzde 65 civarında olduğu tahmin ediliyor. Yani yaklaşık her 3 müşteriden 2’si satın almayı tamamlamadan alışveriş sepetini terk ediyor.

 

Peki bu konuda yapabileceğiniz bir şeyler olabilir mi? Bu sorunun yanıtı evet. İşte IdeaSoft’tan alışveriş sepetinin terk edilme oranlarını düşürmek için ipuçları…

 

Gizli masraf çıkartmayın

Alışveriş sepetlerinin terk edilmesinin en büyük nedeni müşterinin son anda gördüğü ve daha önce fark etmemiş olduğu ekstra maliyetlerdir. Örneğin eğer müşteri ücretsiz kargo imkanı sunduğunuzu düşünüyor ama son anda karşısına bir kargo masrafı çıkarsa bu alışveriş sepetini terk etmesine yol açacaktır. Veya KDV oranını ürünün görünen fiyatına yansıtmıyorsanız ve müşteri bunu tam ödeme anında görecek olursa yine alışveriş sepetiniz terk edilecektir. Tüm masraf ve maliyetleri en baştan müşterinize gösterdiğinizden emin olun.

 

Onları tekrar sitenize çekmenin bir yolunu bulun

Müşterilerin pek çoğu sitenizi ilk ziyaretlerinde satın almayı tamamlamayacaklardır. Yapılan araştırmalar e-ticarette bir ziyaretçinin müşteriye dönüşmesi için sitenizi ortalama 5 kez ziyaret etmesi gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden remarketing ile daha önce sitenize gelmiş olan ziyaretçileri tekrar sitenize çekmek iyi bir fikir olacaktır.

 

Zaman sınırlı kampanya düzenleyin

Zaman sınırlı kampanyaların satın alma kararını hızlandırma konusunda yüksek etkisi olduğu biliniyor. Eğer ziyaretçi sepetine eklediği ürüne bir sonraki ziyaretinde bu fiyattan sahip olamayacağını ve daha yüksek bir rakam ödemek zorunda kalacağını bilirse, alışveriş sepetini terk etme ihtimali de düşecektir. O yüzden sitenizde hem satışlarınızı artırmak, hem de alışveriş sepetinin terk edilme oranını düşürebilmek için belli bir zaman aralığında geçerli olacak kampanyalar düzenlemeyi düşünebilirsiniz.

 

Web sitenize çeki düzen verin

Eğer online alışveriş siteniz yavaş çalışıyorsa ziyaretçinizin sabrı bir yerde sona erecek ve sitenizi terk edecektir. Bu alışveriş sepetinde de gerçekleşebilir, çok daha önce de. Benzer şekilde karmaşık satın alma prosedürüne sahip olan e-ticaret sitelerinde müşterilerin sabrı yine çabuk tükenebilir ve son anda satın almaktan vazgeçebilirler.

 

Eğer IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini kullanıyorsanız bu konuda sorun yok, çünkü 10 yıla yakın tecrübesi ile IdeaSoft alt yapısı böyle tatsız sürprizler yaşamamanız için özel olarak tasarlanmıştır. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri yardımı ile e-ticaret işinize başlamak veya büyütmek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden ücretsiz demo üyeliğine başvurarak, kazanmaya hemen başlayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!