DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Alışveriş sepetinin terk edilme oranını azaltacak 4 ipucu

Alışveriş sepetinin terk edilme oranını azaltacak 4 ipucu

İnternetin yaygınlaşması ve e-ticaret hacminin artması ile birlikte tüketiciler artık caddelerde vitrinlere bakmak yerine dijital dünyadaki sanal mağazalarda gezinmeyi tercih ediyorlar. Tüketiciler sanal mağazalarda gönüllerince dolaşarak, alışveriş sepetlerini ihtiyaç duydukları ürünlerle dolduruyorlar.

Ancak online alışveriş yapan tüketicilerin bir kısmı alışveriş sepetlerini doldurmalarına rağmen sepetteki ürünleri satın almadan sitenizi terk edebiliyor. E-ticaret Bilgi Bankası’nda alışveriş sepetlerinin terk edilme nedenlerinden daha önce bahsetmiştik.

Şimdi de sepetlerin terk edilme oranlarını düşürmek ve dönüşüm oranlarını artırmak için çok işinize yarayacağınızı düşündüğümüz bazı ipuçlarını paylaşıyoruz…

1- Kargo ücretlerinde sürpriz yaşatmayın

Yapılan araştırmalara göre online tüketicilerin yüzde 44’ü kargo fiyatı nedeniyle alışveriş sepetlerini terk ediyorlar. Kargo ücretlerini son ana kadar görmeyen müşteriler, bir anda toplan tutarın yükselmesi ile birlikte alışveriş tamamlamaktan vazgeçebiliyorlar. Eğer müşterilerinize kargo ücretleri konusunda bu tarz sürpriz yaşatmayacak olursanız doldurulan sepetlerin satışa dönme oranının da artacağını görebilirsiniz.

2- Ücretsiz kargo

Kargo fiyatlarında sürpriz yaşatmamaktan daha da etkili bir yöntem, kargo maliyetini tamamen ortadan kaldırmak olabilir. IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nda daha önce ücretsiz kargonun avantaj ve dezavantajlarından bahsetmiştik. Sizin de müşterilerinize belli bir limitin üzerinde alışveriş yaptıkları takdirde ücretsiz kargo seçeneği sunmanız onların ilgisini çekebilir. Ücretsiz kargo şansını kaçırmak istemeyen tüketicilerin zaten başlamış oldukları alışverişlerini tamamlama oranları da artacaktır.

3- Alternatif sunun

Bazı e-ticaret müşterileri ilgilerini çeken ürünleri sepetlerine ekleseler bile seçmiş oldukları ürünlerin tam olarak ihtiyaçlarını karşılayacağından emin olamayabiliyorlar. Bu konuda birinci yardımcınız kullanıcı yorumları olacaktır. Fakat buna rağmen sepetteki ürünün kendisine uygun olup olmadığından emin olmayan müşterilere alternatifler sunmak işinizi kolaylaştırabilir. Bazen sadece görünümü, bazense ek bir özelliği müşterinizin farklı bir ürünü seçmesini ve alışverişi tamamlamasını sağlayabilir.

4- Ürün birleştirmek

Müşterilerinize paket indirimi teklifi sunmak da iyi bir fikir olabilir. Bunun için birbirleri ile ilgili olan ürünleri tek bir pakette toplamak ve pakette yer alan ürünlerin toplam fiyatı üzerinden bir indirim sunmak müşterileriniz için cazip bir teklif olacaktır. Ürün birleştirme yöntemi ile sepetlerin terk edilme oranlarını düşürmenin yanı sıra, stok eritme gibi ek faydalar da elde edebilirsiniz.

E-ticaret sizin için de son derece karlı bir iş alanı olabilir. Eğer siz de e-ticaret işinizi kurmak veya var olan e-ticaret işinizi büyütmek istiyorsanız IdeaSoft size her konuda yardımcı olabilir. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile tanışmak ve 15 gün boyunca hiç bir ücret ödemeden kullanmak için tek yapmanız gereken demo hesabı için başvurmak

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!