DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Adwords kampanyalarınız için doğru anahtar kelimeleri nasıl bulursunuz?

Adwords kampanyalarınız için doğru anahtar kelimeleri nasıl bulursunuz?

E-ticaret sitenizin reklamını yapmak için Google Adwords kampanyalarından yararlanmanız gerekebiliyor. Doğru bir reklam kampanyası hazırlamak, Google üzerinde arama yapan hedef kitlenize verimli bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Doğru ve etkili bir reklam kampanyası hazırlayabilmek içinse yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de doğru anahtar kelime seçimi yapmaktır. Doğru anahtar kelime seçimi sizin kampanyalarınızın doğru hedef kitlelere ulaşmasını sağlar.

Bunun yanı sıra doğru anahtar kelime seçimi, reklam bütçenizi de daha rahat bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır. Reklam bütçenizi doğru ve verimli bir şekilde yönetmek, reklam kampanyalarınızın daha uzun süre yayında olmasını sağlayacağı gibi sizin de gereksiz yere para harcamamanızı sağlar.

Doğru anahtar kelime seçimi yapabilmek içinse dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Bu yazıda da anahtar kelime seçimi yaparken neler yapmanız gerektiği üzerinde duracağız.

Ürünlerinizi iyi tanımlayın

Ürünlerinizi iyi bir şekilde tanımlamanız, anahtar kelime seçiminde size oldukça faydalı olacaktır. E-ticaret sitenizde farklı kategorilerde farklı ürünler satıyor olabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi seçerken, ürününüzün rengi ve özelliği gibi çeşitli unsurlar üzerinde durmanız gerekebilir. Bu nedenle de ürünlerinizin kullanıcılar tarafından nasıl aranabileceğinin bir listesini çıkartın ve öncelikli anahtar kelimelerinizi belirleyin.

Reklam kampanyalarınızı ürün bazında hazırlayın

Birden fazla ürün satıyor olabilirsiniz; fakat Adwords üzerinde tek tek reklam kampanyaları hazırlamanız daha verimli sonuçlar yaratacaktır. Kampanya oluşturmak istediğiniz ürünleri tek tek belirleyin ve yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelime listenizi bu ürünlerin özelinde belirleyin.

Reklamlarınızı, markanız veya siteniz özelinde de hazırlayabilirsiniz; fakat bu reklamlarda kullanabileceğiniz anahtar kelimeler sınırlı olabilir. Bir ürün özelinde reklam hazırlamak, doğrudan kullanıcının aradığı ürüne ulaşmasını sağlayacağı için daha verimli olabilir.

Mümkün olduğunca anahtar kelime girişi yapın

Reklam kampanyanızı oluştururken mümkün olduğunca çok anahtar kelime girişi yapmaya çalışın. Reklam vereceğiniz ürünle ilgili tüketicilerin Google üzerinde hangi aramaları yapabileceğini düşünün. Google Keyword Planner Tool kullanarak, benzer ürünlerle ilgili hangi anahtar kelimelerin kullanıldığına da bakabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Google’ın arama kutusundaki otomatik doldurma seçeneği de belli ürünlerde en çok aranan kelime öbeklerini size gösterir. Anahtar kelimelerinizi seçerken, bu özellikten de yararlanabilirsiniz.

Çıkardığınız anahtar kelimeleri, reklam kampanyanızı oluşturmadan önce yazın ve bu listeyi ilgili olabilecek kelimelerle uzatabildiğiniz kadar uzatın. Ne kadar çok alternatif çıkartırsanız o kadar iyi olacaktır.

Analytics’ten yardım alın

Google Analytics hesabınız üzerinden giriş yaparak, sitenize hangi kelimelerden daha çok arama geldiğini görebilirsiniz. Bu sonuçlara göre ilgili anahtar kelimeler oluşturabilirsiniz. Yeni anahtar kelime çıkartmak için Analytics’ten de bu şekilde yararlanabilirsiniz.

Listenizi daraltma vakti

Reklam kampanyanızı oluştururken tüm bu anahtar kelimeleri kullanmak reklam bütçenizi zorlayabilir. Bu nedenle çıkardığınız anahtar kelimeleri reklam kampanyanızda en iyi sonucu verecek şekilde daraltmanız gerekiyor. Bunu yapmak içinse aşağıdaki başlıklara göre seçimler yapabilirsiniz:

  • Ücret: Anahtar kelimelerin tık başına maliyetlerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bazı anahtar kelimelerin tık başına maliyetleri diğer kelime öbeklerine göre daha pahalı ya da ucuz olabiliyor. Bu nedenle anahtar kelimelerinizi seçerken, bu kelimelerin reklam ücretlerini göz önünde bulundurun. Pahalı kelimelerle kampanya oluşturduğunuzda reklam bütçenizi çok çabuk tüketebilirsiniz.
  • Hedef kitle: Anahtar kelimelerinizin ulaşacağı hedef kitle ne kadar geniş. Reklamlarınızı verirken, ne kadarlık bir kitleye ulaşmak istiyorsunuz. Geniş hedef kitlelere oynamak reklam maliyetlerinizi artırabileceği için, hedef kitle aralığınızı da iyi seçmeniz gerekiyor. Bunu da anahtar kelimelerinizin ne kadar kişiye ulaşacağını görerek belirleyebilirsiniz.
  • Ürünle alaka: Seçtiğiniz anahtar kelimeler, ürününüzle ne kadar alakalı? Google, yanlış yönlendiren ve tık avcılığına neden olan anahtar kelime seçimlerini cezalandırıyor. Bu nedenle reklamlarınızı hazırlarken, ürünlerinizile anahtar kelimelerinizin birbiriyle alakalı olması gerekiyor.

Devamlı test edin

Adwords kampanyalarınızda en iyi sonucu alabilmek için devamlı olarak testler yapmanız gerekiyor. Farklı hedef kitleler, farklı anahtar kelimeler ve farklı bütçelerle değişik reklam kampanyaları oluşturun. Aynı ürün için dahi farklı reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Farklı reklam kampanyaları oluşturmak, reklamlarınızdan farklı sonuçlar almanızı sağlar. Böylelikle hangi hedeflemelerle daha iyi sonuçlar aldığınızı bir süre sonra görmeye başlarsınız ve böylelikle şirketiniz için en verimli olan reklam hedeflemelerini ve anahtar kelimelerini bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!