DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

AdWords kalite puanı nedir ve sitenizin puanını nasıl artırabilirsiniz?

AdWords kalite puanı nedir ve sitenizin puanını nasıl artırabilirsiniz?

​E-ticaret için en önemli trafik kaynaklarından biri Google reklamları ve bu reklamlar için en önemli değişkenlerden biri de AdWords kalite puanıdır. En kısa tanımı ile kalite puanı, yayınlamakta olduğunuz reklamın, anahtar kelimelerinizin ve sitenizin birbirleri ile ne kadar ilgili olduğunu gösterir.

 

Google reklamınızın ne kadar kaliteli olduğunu değerlendirdikten sonra, daha yüksek kalite puanına sahip olan reklam sahiplerine avantaj sağlayarak ödüllendirir. Eğer siz de Google’ın sağladığı bu avantajlardan faydalanmak istiyorsanız AdWords kalite puanını daha yakından tanımalı ve puanınızı artırmanın yollarını bulmalısınız.

 

IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nın bu yazısında size Google AdWords kalite puanından bahsedecek ve puanınızı artırarak reklam maliyetlerinizi düşürmenin ipuçlarını paylaşacağız.

 

Google neden kalite puanı hesaplıyor?

Google arama motorunda sürekli olarak kullanıcıların daha fazla ilgisini çekecek olan içerikleri ayırt edebilmeye çalışıyor. Tüm arama algoritması arama ile daha ilgili sonucu gösterebilmek üzerine kurulu. Google AdWords reklamlarında da bu yaklaşımı sürdürüyor ve reklamların mümkün olduğu kadar kendi içerisinde tutarlı olmasını sağlamaya çalışıyor.

 

Kalite puanında hangi kriterler hesaba katılıyor?

Kalite puanının belirlenmesinde en etkin olan kriterlerin başında tıklama oranı geliyor. Reklamınızın tıklama oranı önemli olsa da bunun yanı sıra AdWords hesabının geçmişi, kampanya yapısı, açılış sayfasının reklamla ilgi düzeyi, anahtar kelimenin reklam ile ilgili düzeyi gibi kriterlerin de hesaba katıldığını bilmekte fayda var.

 

Kalite puanının yüksek olmasının faydası ne?

Her şeyden önce bir reklamın görüntüleneceği sıralamayı doğrudan etkiler. Reklam gösterim sıralaması ödeyeceğiniz tıklama başına maliyet ile kalite puanının çarpılması ile ortaya çıkan rakama göre belirlenir. Yani reklam sıralamanızı yükseltmek için ya tıklama başına ödeyeceğiniz ücreti, ya da kalite puanınızı artırmalısınız. Tabi ki kalite puanını artırmak sizin daha düşük maliyet ile reklam yapabilmenizi sağlayacağı için çok daha avantajlıdır.

 

Kalite puanımı nasıl yükseltirim?

Bu oldukça geniş bir konu ama kısaca bahsetmek gerekirse kalite puanınızı artırmak için şunlara dikkat etmeniz de büyük fayda olacaktır:

 

– Reklam gruplarında anahtar kelime sayısını çok kalabalık tutmayın. Böylece reklam grubundaki daha az ilgili anahtar kelimelerin kalite puanını düşürmesine engel olabilirsiniz.

– Her reklam grubuna özel açılış sayfası hazırlamayı ihmal etmeyin. Eğer tüm reklamlarınızı aynı sayfaya yönlendirirseniz kalite puanı bundan ciddi oranda etkilenecektir.

– Her zaman test edin ve daha kötü performans gösteren reklamları eleyin. Bu aynı anda birden fazla kampanya ve reklam grubu ile çalışmanızı gerektirdiği için daha fazla zaman harcamanıza neden olacaktır fakat sonucunda reklam faaliyetleriniz çok daha karlı hale gelecektir.

 

Alışveriş sitenizin doğru reklam ile çok sayıda ziyaretçiye daha düşük maliyet ile ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Gerisi ise kullandığınız e-ticaret alt yapısına kalmış. Bu konuda her açıdan güvenebileceğiniz bir alt yapı ve size süreç boyunca destek olacak bir çözüm ortağına ihtiyacınız varsa IdeaSoft size yardımcı olabilir. Gelin siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve kazanmaya bugünden başlayın…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: online reklamReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!