DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Açılış sayfası nedir ve e-ticaret siteniz için neden önemlidir?

Açılış sayfası nedir ve e-ticaret siteniz için neden önemlidir?

​Eğer gerçekten başarılı bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyorsanız bazı konularda rakiplerinizden daha iyi olmanız gerekir. Bu konulardan bir tanesi de, ne yazık ki pek çok e-ticaret işletmecisi tarafından önemi tam olarak anlaşılamamış olan, açılış sayfalarıdır.

 

İlk olarak açılış sayfasının (veya sıklıkla karşılaşabileceğiniz İngilizce karşılığı olan landing page’in) ne olduğu ile başlayalım. Açılış sayfası, her hangi bir dış internet sayfasında yer alan bağlantınıza tıklandığında ziyaretçilerin sitenizde yönlendirilecekleri sayfaya verilen isimdir.

 

Online reklamlarınız veya sosyal medya paylaşımlarınız gibi dış bağlantılardan sitenize gelen ziyaretçilerin ilgilendikleri ürünü satın alıp almamaya karar vermesi büyük oranda açılış sayfanıza bağladır.

 

Gelin açılış sayfasının neden bu kadar önemli olduğuna biraz daha yakından bakalım…

 

Açılış sayfasının önemini iki farklı boyutta ele almak mümkün. Bunlardan ilki dönüşüm oranı açısından, ikincisi ise online reklamlarınızın kalite puanını artırmak ve reklam maliyetlerinizi düşürmek açısından kritiktir.

 

Açılış sayfası ve dönüşüm oranı

Sizlerle daha önce dönüşüm oranını artırmak için bazı ipuçları paylaşmıştık. Söz konusu site dışından gelecek olan trafik olduğunda ise dönüşüm oranını yakından ilgilendiren konulardan biri açılış sayfasıdır.

 

Diyelim ki sosyal medyada sitenizde satışta olan yeni sezon ayakkabıları ile ilgili bir paylaşımda bulundunuz ve paylaşımın sonunda da sitenize bir bağlantı yer alıyor. Bu bağlantının sitenizdeki herhangi bir sayfaya değil, “yeni sezon ayakkabılarla” ilgili olması, ziyaretçiler için sosyal medyadaki mesajınız etkisinin sitenizde de devam etmesini sağlar. Eğer bunun yerine ana sayfaya bağlantı verirseniz, yani açılış sayfanız ana sayfanız olursa, ziyaretçi büyük ihtimalle konu bütünlüğünü kaybedecek ve satın almayı gerçekleştirmeden sitenizi terk edecektir.

 

Sitenizin dışındaki farklı mecralarda her paylaşımız da mutlaka sitenize bir yönlendirme bulunmalı ve bu yönlendirme bahsettiğiniz konuyla ilgili olmalıdır. Bu sayede sitenize rastgele değil, kaliteli trafik yönlendirmiş olursunuz ve dönüşüm oranını artırabilirsiniz.

 

Açılış sayfası ve kalite puanı

IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nda sizlere daha önce online reklamlardaki kalite puanı ile ilgili önemli bilgiler içeren bir makale paylaşmıştık. Bu makalede de açılış sayfasının öneminden bahsetmiştik, daha detaylı açıklama için ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Fakat kısaca yinelemek gerekirse; Google AdWords reklam kampanyanızın hedef URL’i, yani açılış sayfanız, reklamınızın içeriği ile ne kadar ilgiliyse reklamınızın kalite puanı o oranda artacaktır. Reklamın kalite puanının artması ise reklamınızın daha üst sırada yer almasını sağlar. Daha üst sırada yer alan reklamların tıklanma oranı ise tahmin edebileceğiniz gibi daha yüksektir.

 

Ayrıca daha yüksek kalite puanı, reklamınızın daha düşük maliyet ile daha üst sırada yer almasını sağlayacaktır. Böylece daha düşük reklam bütçesi ile daha fazla trafik sağlayabilirisiniz. Üstelik yukarıda bahsettiğimiz gibi iyi bir açılış sayfası dönüşüm oranını da olumlu etkileyeceği için satışa dönme oranı da yükselecektir.

 

Bunun için tek yapmanız dış sitelerdeki her türlü yönlendirmenin sitenizde en ilgili sayfaya yapılmasını sağlamaktır. Bunu sağladıktan sonra ise IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin benzersiz özellikleri gerisini sizin için halledecek ve tüm satış sürecini en sorunsuz şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. IdeaSoft’un e-ticaret paketlerinin özelliklerine göz attıktan sonra, hiçbir riske girmeden ücretsiz olarak demo hesabınız için başvurup size neler kazandıracağını kendiniz de görebilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: ürün sayfalarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!