Abonelik sistemi ile e-ticaret için ipuçları

E-ticarette abonelik sistemi ile çalışan firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Artık pek çok web sitesinde abonelere özel günlük, haftalık, aylık, hatta yıllık olarak satış yapılabiliyor. Abonelik sistemi ile e-ticaret yapabilmek için uygun bir ürün segmenti bulmak büyük önem taşıyor.

Abonelik sistemi, yaklaşık on yıldır bir çevrimiçi alışveriş modeli olarak firmalar tarafından tercih ediliyor. Yapılan araştırma sonuçlarına göre bu sistem doğru uygulandığında maliyetleri ciddi oranda düşüren ve karlılığı artıran bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. İşte abonelik yöntemi ile e-ticarette, özellikle kategori seçimi konusunda işinize yarayabilecek önemli ipuçları…

Abonelik servisi ne işe yarar?

Abonelik sisteminde taahhüt sistemi olduğu için aboneler bir ürün ya da hizmeti bir defaya mahsus değil, tekrar eden dönemlerle satın alırlar. Bu da firmanın gelir ve gider öngörülerini yapmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca, ürünlerin satışı önceden taahhütle garanti altına alınmış olduğu için uzun vadede ürün maliyetlerini aşağı çekebilecek yöntemler kullanılabilir. Bunun için kullanıcılarınızı tekrar eden alışverişler yapmaya ikna edebilecek ürün ve hizmetlere yönelmenizde fayda var.

Yenileyici abonelik servisleri

Abonelik ile çevrimiçi alışveriş sistemi özellikle, kullanıcıların düzenli olarak tükettikleri ürünler için uygun olabilir. Örneğin, hergün traş olan biri için traş bıçağı, traş köpüğü, traş kremi, losyonu gibi ürünler belli süreler içerisinde yenilenmesi gereken ürünler olduğundan abonelik sistemi için ideal bir pazarlama nişi olarak düşünülebilir. Kısaca, yenilenmesi gereken tüketim ürünleri, abonelik sistemi için son derece uygun.

Kullanıcılar için keşif servisi

Günümüzde pek çok ürün ve hizmet için internet üzerinden satış yapan binlerce internet sitesi var. Bu şekilde çalışan e-ticaret firmaları, kullanıcılarının alışveriş tercihlerine ve profil özelliklerine göre günlük, haftalık ya da aylık bültenler ya da fırsat ürünlerini tanıtan e-postalar ile bu keşif ürünlerini kullanıcılarının beğenisine sunuyor. E-ticaret siteniz için ürün keşifini ve seçim işini çözecek bir altyapı ile böyle bir abonelik sistemi kurgulayabilirsiniz.

Hizmet abonelikleri

Bazı çevrimiçi abonelik servisleri, devam eden hizmetler için de kullanılabiliyor. Örneğin çevrimiçi yayın yapan bazı firmalar, abonelik sistemi ile kullanıcılarına özel sinema ve dizi hizmeti sunuyorlar. Bir başka abonelik sistemi ile hizmet verilebilecek örnek olarak da aboneliğe dayalı yazılım hizmetleri gösterilebilir. Kullanıcılarınızın ihtiyaç duyduğu ve satın alacağı hizmetler için abonelik sistemini kullanabilirsiniz.

E-ticaret piyasasında abonelik yöntemiyle çalışan firmalar arasında yüksek bir rekabet olduğunu söylemek mümkün. Bu rekabet ortamında üst sıralarda yer almak için fırsat ürünlerini ve kullanıcıların yönelebileceği hizmet alanlarını belirlemek büyük önem taşıyor. E-ticaretle ilgili her konuda IdeaSoft deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Hemen şimdi ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak e-ticaret dünyasına sağlam bir adımla giriş yapabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)