DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

5 Adımda Sanal POS Süreci

5 Adımda Sanal POS Süreci

​Bir e-ticaret sitesi, şüphesiz ki müşterilerine farklı ve zengin ödeme seçenekleri sunabilmelidir. Günümüzde birçok ödeme seçeneği ve alternatif sistemler mevcut. Kapıda ödeme imkanı, havale ile ödeme imkanı, PayPal vb. birçok ödeme sistemi bulunuyor.

Tabi bu seçeneklerin başında da kredi kartı ile ödeme gelir. Kredi kartı kullanımındaki hızlı artış görmezden gelinmemeli, bu imkan müşterilere alternatifleri ile sunulmalıdır. Çok düşük tutarlar bile taksitli olarak alışveriş yapan kullanıcılar tarafından tercih edilebiliyor. Farklı bankalardan farklı sanal POS çözümlerini kullanmak, alışveriş yapan kitlelerin çoğuna hitap edebilmek anlamına geliyor. Bu yüzden mümkün olduğu kadar farklı karta taksit imkanı sunabilmek önem kazanıyor.

IdeaSoft Altyapıları, sanal POS çözümlerini Pro Paket ve üzeri tüm paketlerinde hazır bir şekilde barındırmaktadır. Yapılması gereken tek şey bankanız ile irtibata geçip sanal pos başvuru sürecini tamamlamaktır. 5 Adımda sanal pos başvuru işlemlerini yapabilirsiniz.

1. SSL Güvenlik Sertifikası SSL sertifikası

Ziyaretçilerin alışveriş esnasında kredi kartı bilgilerini şifreleyen ve böylece güvenli alışverişe imkan sağlayan bir sistemdir. Bankanıza sanal pos başvurusunda bulunmadan önce kesinlikle sitenizde SSL sertifikanızın kurulu olması gerekir. Sertifikanızın kurulu olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz. Sitenizin adresi www.siteadresim.com olsun. Sitenize giriş yaparken https://www.siteadresim.com olarak giriş yapabiliyorsanız yani https:// olarak girişe imkan sağlanıyorsa sizin SSL sertifikanız var demektir. Eğer bu şekilde giriş yapamıyorsanız SSL sertifikanız kurulu değildir, teknik desteğe ticket göndererek 24 – 48 saat içerisinde SSL sertifikanızı yükletebilirsiniz.

2. Gerekli Sözleşmeler ve Ödeme Ekranı

SSL sertifikanız yüklendikten sonra sitenizdeki sözleşme alanlarını doldurmanız gerekir. Çünkü banka sitenize girip kontroller yapacaktır. Üye olmayı ve alışveriş yapmayı deneyerek, tüm aşamaları inceleyecektir. Bu nedenle de sitenizde Üyelik, satış sözleşmeleri, iade ve iptal prosedürleri olması gerekmektedir. İlgili sözleşme alanlarına yönetim panelinizden Ayarlar >> Genel Ayarlar alanından ulaşabilirsiniz. Bu alanlar üyelik, alışveriş gibi aşamalarda gözükmektedir, ancak ziyaretçi herhangi bir üyelik veya alışveriş yapmaksızın sözleşmeleri okumak isteyebilir. Bu nedenle yazılan sözleşmelerin aynısını, İçerik Yönetimi >> Dinamik Sayfalar alanından yeni bir sayfa açarak içerisine eklemeniz gerekmektedir. Bunun haricinde, banka ödeme esnasında kredi kartı ile ilgili bir ödeme ekranı görmesi gerekir. Ancak ilk defa sanal pos başvurusu yapıyorsanız eğer, tüm banka posları yazılım üzerinde pasif halde olduğundan bu ekranı göremeyeceksiniz. Bu nedenle de Ayarlar >> Ödeme Ayarları >> Pos Yönetimi ekranından hangi bankaya sanal pos için başvurmuş iseniz bu bankanın olduğu satırdaki mavi butona basarak aktif hale getiriniz. Böylece banka artık kredi kartı ile ödeme ekranını görebilecektir.

3. Ürün ve Kategori Yönetimi

SSL sertifikası ve sözleşmelerinizi girdiniz. Sitenizde kategori yapınızı ve ürünlerinizi ekleyin. Bankalar kontrol ettiğinde içerisinde birkaç ürün barındıran bir sitelere sanal pos verme konusuna olumsuz bakacaktır. Mümkün ise sitenizin genel hatları ile kategorilerini oluşturun ve minumum 15 tane ürün eklemeye özen gösterin.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

4. Banka Şubesi Başvurusu

Artık başvuru için hazırsınız. Hangi bankadan sanal pos almak istiyorsanız, o bankanın herhangi bir şubesine sanal pos için başvurmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında size bir form verilecektir. Bu form içerisinde sizden sitenizin sabit ip numarası, yazılım ve server hakkında bilgiler talep edilecektir. Formu doldururken teknik destek ekibine bir telefon ederek veya ticket açarak gerekli bilgileri talep edebilirsiniz.

5. Sanal Pos aktivasyonu

Bankaya başvurunuzu yaptınız, artık bankadaki ilgili birimler sitenize giriş yapacak, SSL sertifikası ve sözleşmelerinizi inceleyecek, üye olacak ve alışveriş yapacaktır. Herhangi olumsuz bir durum görülürse banka sizi uyaracak ve düzeltmenizi talep edecektir. Olumsuz bir durum görülmez ise, 10 – 15 gün içerisinde sanal posunuzun onaylandığına dair bir mail alacaksınız. Gelen mail içerisinde bankalara göre değişen prosedürler olacaktır. Ancak genel olarak işyeri veya mağaza numaranız, kullanıcı adı ve şifreleriniz olacaktır. Bu aşamadan sonra teknik destek ekibine, bankanın size gönderdiği bu özel bilgileri ticket açarak iletmeniz dahilinde kurulumunuz hızlı bir şekilde yapılacaktır. Daha sonra şifrelerinizi değiştirerek aklınızda soru işareti kalmadan rahatça kullanabilirsiniz. Kendiniz kurulum yapmak isterseniz ise, temel olarak ilk önce bir api kullanıcısı oluşturmalı ve Ayarlar >> Ödeme Ayarları >> Pos yönetimi ekranından ilgili bankanın düzenleme butonuna basarak gelen ekrandaki alanları doldurmalısınız.

Sanal POS kurulumunda problem mi yaşıyorsunuz?

Eğer IdeaSoft e-ticaret paketi kullanıcısı değilseniz, mevcut sitenizde sanal pos kurulumunuzu gerçekleştiremiyorsanız. E-ticaret paketlerimizi inceleyebilir ve 15 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.Tüm sanal pos ve ödeme kuruluşlarının entegrasyon süreçleri tamamlanmış ve çalışır durumdadır. Tek yapmanız gereken sanal posunuzu aktif etmektir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıödeme sistemleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!