5 Adımda Sanal POS Süreci

​Bir e-ticaret sitesi, şüphesiz ki müşterilerine farklı ve zengin ödeme seçenekleri sunabilmelidir. Günümüzde birçok ödeme seçeneği ve alternatif sistemler mevcut. Kapıda ödeme imkanı, havale ile ödeme imkanı, PayPal vb. birçok ödeme sistemi bulunuyor.

Tabi bu seçeneklerin başında da kredi kartı ile ödeme gelir. Kredi kartı kullanımındaki hızlı artış görmezden gelinmemeli, bu imkan müşterilere alternatifleri ile sunulmalıdır. Çok düşük tutarlar bile taksitli olarak alışveriş yapan kullanıcılar tarafından tercih edilebiliyor. Farklı bankalardan farklı sanal POS çözümlerini kullanmak, alışveriş yapan kitlelerin çoğuna hitap edebilmek anlamına geliyor. Bu yüzden mümkün olduğu kadar farklı karta taksit imkanı sunabilmek önem kazanıyor.

IdeaSoft Altyapıları, sanal POS çözümlerini Pro Paket ve üzeri tüm paketlerinde hazır bir şekilde barındırmaktadır. Yapılması gereken tek şey bankanız ile irtibata geçip sanal pos başvuru sürecini tamamlamaktır. 5 Adımda sanal pos başvuru işlemlerini yapabilirsiniz.

1. SSL Güvenlik Sertifikası SSL sertifikası

Ziyaretçilerin alışveriş esnasında kredi kartı bilgilerini şifreleyen ve böylece güvenli alışverişe imkan sağlayan bir sistemdir. Bankanıza sanal pos başvurusunda bulunmadan önce kesinlikle sitenizde SSL sertifikanızın kurulu olması gerekir. Sertifikanızın kurulu olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz. Sitenizin adresi www.siteadresim.com olsun. Sitenize giriş yaparken https://www.siteadresim.com olarak giriş yapabiliyorsanız yani https:// olarak girişe imkan sağlanıyorsa sizin SSL sertifikanız var demektir. Eğer bu şekilde giriş yapamıyorsanız SSL sertifikanız kurulu değildir, teknik desteğe ticket göndererek 24 – 48 saat içerisinde SSL sertifikanızı yükletebilirsiniz.

2. Gerekli Sözleşmeler ve Ödeme Ekranı

SSL sertifikanız yüklendikten sonra sitenizdeki sözleşme alanlarını doldurmanız gerekir. Çünkü banka sitenize girip kontroller yapacaktır. Üye olmayı ve alışveriş yapmayı deneyerek, tüm aşamaları inceleyecektir. Bu nedenle de sitenizde Üyelik, satış sözleşmeleri, iade ve iptal prosedürleri olması gerekmektedir. İlgili sözleşme alanlarına yönetim panelinizden Ayarlar >> Genel Ayarlar alanından ulaşabilirsiniz. Bu alanlar üyelik, alışveriş gibi aşamalarda gözükmektedir, ancak ziyaretçi herhangi bir üyelik veya alışveriş yapmaksızın sözleşmeleri okumak isteyebilir. Bu nedenle yazılan sözleşmelerin aynısını, İçerik Yönetimi >> Dinamik Sayfalar alanından yeni bir sayfa açarak içerisine eklemeniz gerekmektedir. Bunun haricinde, banka ödeme esnasında kredi kartı ile ilgili bir ödeme ekranı görmesi gerekir. Ancak ilk defa sanal pos başvurusu yapıyorsanız eğer, tüm banka posları yazılım üzerinde pasif halde olduğundan bu ekranı göremeyeceksiniz. Bu nedenle de Ayarlar >> Ödeme Ayarları >> Pos Yönetimi ekranından hangi bankaya sanal pos için başvurmuş iseniz bu bankanın olduğu satırdaki mavi butona basarak aktif hale getiriniz. Böylece banka artık kredi kartı ile ödeme ekranını görebilecektir.

3. Ürün ve Kategori Yönetimi

SSL sertifikası ve sözleşmelerinizi girdiniz. Sitenizde kategori yapınızı ve ürünlerinizi ekleyin. Bankalar kontrol ettiğinde içerisinde birkaç ürün barındıran bir sitelere sanal pos verme konusuna olumsuz bakacaktır. Mümkün ise sitenizin genel hatları ile kategorilerini oluşturun ve minumum 15 tane ürün eklemeye özen gösterin.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

4. Banka Şubesi Başvurusu

Artık başvuru için hazırsınız. Hangi bankadan sanal pos almak istiyorsanız, o bankanın herhangi bir şubesine sanal pos için başvurmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında size bir form verilecektir. Bu form içerisinde sizden sitenizin sabit ip numarası, yazılım ve server hakkında bilgiler talep edilecektir. Formu doldururken teknik destek ekibine bir telefon ederek veya ticket açarak gerekli bilgileri talep edebilirsiniz.

5. Sanal Pos aktivasyonu

Bankaya başvurunuzu yaptınız, artık bankadaki ilgili birimler sitenize giriş yapacak, SSL sertifikası ve sözleşmelerinizi inceleyecek, üye olacak ve alışveriş yapacaktır. Herhangi olumsuz bir durum görülürse banka sizi uyaracak ve düzeltmenizi talep edecektir. Olumsuz bir durum görülmez ise, 10 – 15 gün içerisinde sanal posunuzun onaylandığına dair bir mail alacaksınız. Gelen mail içerisinde bankalara göre değişen prosedürler olacaktır. Ancak genel olarak işyeri veya mağaza numaranız, kullanıcı adı ve şifreleriniz olacaktır. Bu aşamadan sonra teknik destek ekibine, bankanın size gönderdiği bu özel bilgileri ticket açarak iletmeniz dahilinde kurulumunuz hızlı bir şekilde yapılacaktır. Daha sonra şifrelerinizi değiştirerek aklınızda soru işareti kalmadan rahatça kullanabilirsiniz. Kendiniz kurulum yapmak isterseniz ise, temel olarak ilk önce bir api kullanıcısı oluşturmalı ve Ayarlar >> Ödeme Ayarları >> Pos yönetimi ekranından ilgili bankanın düzenleme butonuna basarak gelen ekrandaki alanları doldurmalısınız.

Sanal POS kurulumunda problem mi yaşıyorsunuz?

Eğer IdeaSoft e-ticaret paketi kullanıcısı değilseniz, mevcut sitenizde sanal pos kurulumunuzu gerçekleştiremiyorsanız. E-ticaret paketlerimizi inceleyebilir ve 15 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.Tüm sanal pos ve ödeme kuruluşlarının entegrasyon süreçleri tamamlanmış ve çalışır durumdadır. Tek yapmanız gereken sanal posunuzu aktif etmektir.

[snippet slug=”en-cok-okunan-yazilar” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)