DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

5 adımda kurumsal sosyal medya stratejisi

5 adımda kurumsal sosyal medya stratejisi

Dijital dünyada markalar ile müşterileri buluşturmanın en etkili yolu olan sosyal platformlar, günümüzde bir tercih olmaktan çıkıp kurumsal bir gereklilik haline geldi. Sosyal medya internette her ölçekte işletmeyi, her zaman olduğundan daha erişilir hale getiriyor. Müşteriler aldıkları ürün ya da hizmete dair olumlu olumsuz görüşlerini sosyal medya yoluyla markaya bildirebiliyor. Ayrıca sosyal medyanın paylaşımı destekleyen yapısı, yapılan yorumların tahmin edilmesi güç bir hızda yayılmasına olanak veriyor.

Yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin yüzde 42’si sosyal medya aracılığıyla markaya iletmiş oldukları yorumların bir saat içinde cevaplanmasını ve eğer yaşadıkları bir sorun varsa, bunun en kısa sürede çözümlenmesini bekliyor. Müşteri beklentilerinin bu denli yüksek oluşu, markaların kurumsal sosyal medya stratejisine olan ihtiyaçlarını belirgin bir şekilde ortaya koyuyor.

IdeaSoft olarak sizlere, 5 adımda başarılı bir kurumsal sosyal medya stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları derledik…

1. Hedef belirleme

Öncelikle sosyal medya yoluyla başarmak istediğiniz hedefi belirlemeniz yararlı olabilir. Sosyal medya ile marka bilinirliğinizi artırabilir, potansiyel müşterilerinizle firmanız, hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Hedefiniz her ne olursa olsun ölçülebilir bir veri yönetimi, hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olabilir.

2. İçerik yönetimi

İnternetin dinamik yapısı düşünüldüğünde sosyal medya paylaşımlarınızın da çift yönlü olmasının önemi ortaya çıkıyor. Kurumsal sosyal medya yönetimi, firmanıza ait sosyal medya hesapları oluşturmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Sosyal ağlarda takipçiniz olan müşterilerin ilgisini çekecek ve onları bilgilendirecek içerik paylaşımları, satış ve marka bilinirliği hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olabilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

3. Açık ve şeffaf iletişim

Sosyal platformlarda müşterilerinizle forum benzeri; iki yönlü, şeffaf ve açık bir iletişim yapısı oluşturmak marka imajınız açısından oldukça önemli. Müşterilerinizin olumlu-olumsuz yorumlarının görünür olması ve bunlara yapıcı cevaplar vermek yalnız kamuyu değil, tüm ticari girişimleri ilgilendiren “hesap verebilirlik” prensibini kurumsal kimliğinizin parçası haline getirebilmeniz için önemli. Olumsuz yorumları silmek yerine gerektiğinde özür dilemek ve sorumluluk üstlenmek; çözümleyebildiğiniz konular ile ilgili geri bildirimlerde bulunmak markanıza olan güveni pekiştirebilir.

4. CRM aracı olarak sosyal medya

Günümüzde birçok firma sosyal ağları müşteri ilişkileri yönetiminde kullanıyor. Bu şekilde mevcut CRM sistemlerine entegre edilen sosyal medya çalışmaları, gerçek kullanıcı verilerine anlık erişim imkanı sağlaması açısından oldukça önemli. Veri koruma ve gizlilik politikanız konusunda açık davranmak, uzun vadede müşteri sadakatini güvence altına almanızı sağlayabilir.

5. Analiz ve ölçümleme

Sosyal medya veri toplama yoluyla karlılık ve kullanılabilirlik analizleri gerçekleştirebileceğiniz, zengin bir kaynak. En çok beğenilen ve paylaşılan içeriklerinizi, ücretli veya ücretsiz sistemler yardımıyla ayrıntılı analizler ile tespit edebilir, pazarlama ve içerik stratejilerinizi de bu veriler ışığında güncelleyebilirsiniz.

Sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde, dijital pazarlama hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz güçlü bir mecra. Sosyal medyayı pazarlama çalışmalarınızda en etkili şekilde kullanmak için siz de IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinden faydalanabilirsiniz. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde istatistik araçlarından lojistik entegrasyonuna; ürün, kategori ve marka yönetiminden bayi altyapısı ve sanal POS’a, ihtiyacınız olabilecek her şey mevcut. Ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturun ve IdeaSoft’un gelişmiş altyapı özellikleri yardımıyla satışlarınızı artırın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!