5 Adımda Google Remarketing Optimizasyonu

Google Remarketing Nedir?

Temel reklamcılık üzerinden gidersek, bir siteye reklam verirsiniz, o siteden bir ziyaretçi sizin sitenize giriş yapar. Ürünlerinizi inceler ve satın alma işlemi yapmadan sitenizden ayrılır. Peki bu sitenizden ayrılan kişilere tekrardan rahatlıkla ulaşabileceğinizi söyleseydik?

İşte bu nokta da Remarketing tanımı devreye giriyor. Türkçe olarak tabirini ise “Yeniden Pazarlama” olarak yapabiliriz. Yani ziyaretçinin davranışına göre hedefleme yapmak (behavioral targeting).

 

Daha somut bir örnek üzerinden gidelim. Spor malzemeleri satan bir e-ticaret sitesine sahipsiniz. Spor ayakkabı kategorisine inceleyen kullanıcılara tekrardan ulaşmak, onlara daha farklı kampanyalar sunmak, müşterinin direkt olarak istediğini, aradığını hedeflemenize imkan sağlıyor Google Remarketing.

 

Remarketing yapabilmek için reklam verdiğiniz platform ile reklamı yayınlayan platformun entegre çalışması gerekir ki bu noktada Google imdadımıza yetişiyor.

 

Google Adwords kullanıyorsanız, sahip olduğunuz hesap üzerinden remarketing kodu oluşturmalısınız. Daha sonra bu kodu örnek olarak spor ayakkabı kategorinize yapıştırırsanız eğer, bu kategoriye giren bir kişinin bilgisayarına “cookie” denilen bir çerez atılır, ziyaretçinin ip adresi v.s. kayıt edilir. Böylece bu kişi artık spor ayakkabı seven bir kişi olarak nitelendirilmiştir ve bu kişi başka sitelerde dolaşsa bile sizin adwords reklamlarınızı görecektir ve bu kişilere daha özel reklamlar sunabilir, spor ayakkabı veya çapraz satış işe spor malzemeleri reklamını gösterebilirsiniz.

 

5 Adımda Google Remarketing optimizasyonu için ipuçlarını sıralayalım.

 

1- Her Sayfanızı Etiketleyin
Doğru ziyaretçilere doğru ürünleri gösterebilmek için her kategorinizi etiketleyin. Böylece maksimum seviyede ziyaretçi etkileşimini elde edecek ve kusursuz bir kaynağa sahip olacaksınız.

 

2- Farklı teknikler Deneyin
Pazarlama verilerine dayalı segmentlere sahipsiniz, alışveriş yapmış veya yapmamış müşterileriniz hakkında birçok bilgiyi inceleme fırsatınız var. Zaten alışveriş yapan müşterileriniz varsa, bu müşterilerinize genel bir kampanya reklamı yerine daha seçici ürünler hakkında bilgi vermek, yeni müşterilerinize ise kampanyanız hakkında mail veya reklam gösterilmesi, trafiğinizi ve müşteri potansiyelinizi arttırır.

 

3- Ölçeklenebilir Remarketing Kampanyaları
Verdiğiniz reklamlar veya yaptığınız mailingler ile sürekli remarketing kampanyalarınız için kaynak oluşturmuş olacaksınız. Her veriyi kullanın. İlgi alanlarını, hedefleri, içeriğe dayalı ziyaretçilerin demografisini çıkarın. Bu küçük nüanslar ile çarpıcı biçimde farklı yatırım getirileri oluşturabilirsiniz.

 

4- Frekans Yönetimi
Markalarınız veya ürünleriniz hakkında müşterilerinize tutarlı hatırlatmalar yapmak istiyorsunuz, ancak bunu sürekli yapmak yanlış bir hareket olacaktır. Ziyaretçi tepkisini analiz ederek, doğru zamanda, doğru kişilere, doğru satış stratejileri izlemelisiniz.

 

5- Sosyal Medyayı Kullanın
Kampanyanızın değer hissini veya kampanyaya başlamadan önce gelebilecek tepkileri Sosyal Medya üzerinden takip edin. Kampanya oluşturmak, insanların tek başına veya birlikte satın almak istediği ürünleri ölçümlemek için sosyal medyayı dinleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)