DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

5 adımda e-ticarete güçlü bir giriş yapın!

5 adımda e-ticarete güçlü bir giriş yapın!

Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi ve internet kullanıcılarının artması birçok sektörü olduğu gibi ticareti de büyük ölçüde etkiledi. Bu çerçevede tüketim alışkanlıklarıyla birlikte geleneksel mağazacılık anlayışı da değişmeye başladı.

Artık firmalar, kaç tane şubesi olursa olsun internet üzerindeki bu büyük potansiyeli de değerlendirebilmek için e-ticarete yöneliyor. E-ticaretin bu hızlı gelişimi önümüzdeki yıllarda çok daha büyük bir ivme kazanacak gibi görünüyor. İşte böyle bir ortamda siz de e-ticarete başlamaya karar verdiyseniz atacağınız ilk adımlar, gelecekteki başarınız için büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin güvendiği e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft, e-ticareti kolaylaştırmak için girişimcilere her türlü teknik desteği sunuyor. Siz de bu sektöre henüz yabancıysanız, verdiğimiz ipuçlarından yararlanarak e-ticaret hayatınıza başarılı bir başlangıç yapabilirsiniz.

İlk adım: Kurumsal kimliğinizi oluşturun

Eğer bir markaya sahip değilseniz işe hedef kitlenize güven verebilecek, kaliteli bir marka yaratmakla başlayabilirsiniz. Geleneksel ticarette olduğu gibi e-ticarette de marka algısı oldukça önemli. Markanızı; logosuyla, amblemiyle, renkleriyle, sloganıyla hedef kitlenizi etkileyecek, sizi tanımlayacak bir kimlik kartı gibi düşünebilirsiniz.

Bu yüzden potansiyel müşterilerinizin markanızı tercih etmesi için başarılı bir kurumsal kimlik oluşturmaya azami özeni göstermeniz çok önemli.

İkinci adım: Rakip ve sektör analizi

SWOT analizi olarak bilinen ve ticari girişimlere başarılı bir adım atmak ve rasyonel hedefler belirleyip, doğru stratejiler geliştirebilmek için kullanılan yöntem ile markanızın ya da ürününüzün detaylı bir değerlendirmesini yapabilirsiniz.

Sektörün durumuna, rakiplerinize göre güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyebilir ve fırsatları daha net görebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi kullanarak tehditlerin de farkına vararak, zayıf yönlerinizi güçlendirebilirsiniz.

Üçüncü adım: Hedef kitlenizi belirleyin

E-ticaret girişiminizin başarılı olması için, hitap ettiğiniz kitleyi iyi tanımanız da oldukça önemli bir adım. Hedef kitlenizi; yaş aralıkları, toplumsal statüleri, medeni durumları, cinsiyetleri ve ilgi alanları gibi kategoriler altında inceleyerek değerlendirmenizde fayda var. Bu şekilde onları nerelerde yakalayıp, hangi pazarlama araçlarını kullanarak onlara sesleneceğinizi de rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Dördüncü adım: Dijital mağazanızı açın

Evet bu işin belki de en önemli basamağı, bütün e-ticaretinizin işlediği yer olan sanal mağazanız. Müşterilerinizin giriş yaptığı kapınız, ürünlerinizin sergilendiği vitrininiz, nasıl kullanıldığını gösteren satış elemanınız kısacası her şeyiniz de diyebiliriz. Güçlü altyapı ile desteklenmiş, amacınıza uygun profesyonel bir web sitesi birçok zorluğu da kolayca aşmanızı sağlar.

Beşinci Adım: Reklam ve SEO ile tanıtımınızı yapmaya başlayın

Hedeflediğiniz kitleye ulaşmak ve dijital dünyada henüz bebek olan markanızı tanıtmak için ilk etapta satıştan çok marka bilinirliği oluşturmaya ve sitenize trafik çekmeye odaklanabilirsiniz. Bu noktada sosyal medyayı aktif bir şekilde değerlendirebilir ve farklı internet mecralarında reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Ayrıca reklam bütçenizin dışında, arama motoru optimizasyonlarını (SEO) da etkin bir şekilde değerlendirerek, kısa zamanda dönüşüm sağlayabilirsiniz, bu da yeni başladığınız işinizde büyük bir motivasyon kaynağı demek.

Tüm bu açıkladıklarımız işin sadece başlangıç aşaması. Belki de e-ticaretin en zor süreci olan bu aşamada, iyi bir başlangıç yapmak her zaman avantajınıza olur. E-ticaret girişiminizin her adımında, profesyonelliğin güveniyle ilerlemek için siz de Türkiye’nin en çok kullanılan e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini inceleyebilirsiniz.

Zamanınızı, enerjinizi, sermayenizi, umutlarınızı yatırdığınız e-ticaret işinizde sağlam adımlarla yükselmek istiyorsanız hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, başarıya doğru ilk adımınızı atın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!