DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

5 adımda online mağazanızın büyüme stratejisini oluşturmak

5 adımda online mağazanızın büyüme stratejisini oluşturmak

E-ticaret şirketinizin çapı ne olursa olsun her zaman büyüme odaklı bir iş stratejisine ihtiyacınız var. Sektöre giren her firmanın birincil amacı elbette ki büyümek ve daha yüksek kârlılık. Peki, bunun için şirketler stratejilerini oluştururken hangi stratejilerden faydalanıyorlar?

Kurduğunuz e-ticaret şirketinizi üst seviyelere taşımak için büyüme stratejileri oluştururken bazı önemli noktalara ve ipuçlarına dikkat etmenizde fayda var. Bu yazımızda, e-ticaret şirketinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz önemli stratejik ipuçlarını maddeler halinde incelemeye çalıştık.

1- Büyüme hedefleri oluşturun

Her şeyden önce şirketiniz için yakalaması kolay hedefler koyarak işe başlayabilirsiniz. Bu hedefler, daha yüksek gelir, yeni bir ürün, daha geniş bir müşteri altyapısı olabilir. Bir hedefe ulaştığınızda yeni ve daha yüksek bir hedef belirleyerek pazarlamanızı ona göre düzenleyebilirsiniz.

2- Gerilla pazarlama ve growth hacking stratejileri üretin

Yöneldiğiniz alanla ilgili çalışma arkadaşlarınızla yapacağınız fikir alışverişleri ve beyin fırtınaları, ortaya hiç beklemediğiniz kadar başarılı gerilla pazarlama fikirleri çıkartabilir. Marka olma yolunda kullanabileceğiniz her fikri değerlendirmeye alabilirsiniz. Bugün pek çok firma tanıtım için bütçesinin önemli bir kısmını growth hacking ve gerilla pazarlama alanına ayırıyor.

3- Sosyal medya kanallarını doğru seçin

Büyüme stratejilerinizi belirlerken internette hangi kanallardan faydalanacağınızı tespit etmeniz faydalı olabilir. Artık neredeyse herkesin günlük olarak takip ettiği bir ya da birden çok sosyal medya kanalı mevcut. Hedef kitlenize göre hangi sosyal medya kanalını tercih edeceğinize karar verirken bu platformlarda deneysel çalışmalar yapabilirsiniz. Elde edilen veriler büyüme stratejilerinizi oluştururken işinize yarayabilir.

4- Bol bol veri toplayın ve analize önem verin

Veri takibini ve analizini ihmal etmeyin. Eğer ortada veri yoksa ya da herhangi bir sonuç ölçülmüyorsa o eylemin bir anlamı yoktur. Bu veri; sitenizin daha fazla ziyaretçi çekmesi, dönüşüm oranının artması, daha fazla abone kazanmak, daha çok satış ya da büyümeyi etkileyecek herhangi bir gösterge olabilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

5- Site içeriğine önem verin

İçerik yazıları, viral videolar, ürün görselleri gibi site öğelerini sosyal paylaşım sitelerinde kullanarak marka bilinirliğini arttırmak ve e-posta pazarlama taktikleri kullanmak da satışları arttıran ve büyümeyi olumlu yönde etkileyen stratejiler olarak göze çarpıyor. Bugün e-ticaret alanında çalışan şirketlerin hemen hepsi sitelerinde, sattıkları ürünlerle ilgili ilgi çekici içerikler yayınlıyorlar.

Her ticari faaliyette olduğu gibi e-ticarette de şirketlerin esas amacı yüksek kârlılık ve büyüme elbette ki. Siz de ister yeni bir e-ticaret şirketi kuruyor olun isterseniz de mevcut şirketinizin iş hacmini büyütmek istiyor olun, IdeaSoft e-ticaretteki yüksek deneyimiyle yanınızda olmaya hazır. Hemen şimdi ücretsiz IdeaSoft demo hesabınızı oluşturun ve e-ticarette hedeflerinize kolayca ulaşın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!